שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפלסטינים: "האווירה השתנתה ב-180 מעלות"

מקורות פלסטינים אמרו כי הם שבעי רצון מהשיחות בוושינגטון, הרבה בזכות הנחישות של הממשל האמריקני. לדבריהם, נתניהו ואבו-מאזן שוחחו על המשא-ומתן בעבר, ועידת אנאפוליס, סוגיית הגבולות והביטחון וגם על ההתנחלויות

מפסימיות לאופטימיות - בצד הפלסטיני: שביעות רצון שוררת בצד הפלסטיני עם תום טקסי פתיחת המשא ומתן הישיר, ובמיוחד לאחר שקיבלו הבטחה אמריקנית כי הכוונה היא להגיע להסכם מסגרת עד לסוף השנה הבאה - כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון אל-חיאת.

 

על פי הדיווח בעיתון, היוצא לאור בלונדון, האווירה בקרב המשלחת הפלסטינית, ובמיוחד סביב הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, "השתנתה ב-180 מעלות. אחרי המתח שאפף אותה בתחילת האירוע".

 מקורות, שהוגדרו כיודעי דבר, ייחסו את שביעות הרצון הפלסטינית לנחישות בממשל האמריקני להרגיע את רמאללה בדבר רצינותו של הממשל הנוכחי לפעול להשגת פתרון, ולהביא להצלחת הפגישה בארבע עיניים בין אבו-מאזן לנתניהו.

 

אותם מקורות ציינו עוד, כי אבו-מאזן שוחח עם נתניהו בפגישתם על הנקודה בה פסק המשא ומתן עם קודמו בתפקיד, אהוד אולמרט - וגם על ועידת אנאפוליס. לדבריהם, הצדדים הסכימו באופן עקרוני למסגרת זמן של שנה בה ידונו בסוגיות הביטחון והגבולות.


עבדאללה, אבו-מאזן, אובמה, נתניהו ומובארק בבית הלבן (צילום: רויטרס)

 

עוד דווח, כי בפגישה שוחחו נתניהו ואבו-מאזן באופן כללי על סוגיית ההתנחלויות, אך הם לא דנו בהצעות מפורטות. המקורות מסרו גם, כי הממשל האמריקני שוקל שורה של הצעות לקראת תום מועד הקפאת הבנייה בהתנחלויות - 26 בספטמבר - כשההצעה הבולטת היא השגת הסכמה עקרונית ולא פומבית מנתניהו, שלא להרחיב את ההתנחלויות ולהימנע מצעדים חד צדדים במזרח ירושלים. הצעה אחרת היא שישראל תסכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות - מעבר להתנחלויות הגדולות כמו מעלה אדומים, שאמורות להיכלל בהסכם חילופי שטחים בהסכם שלום עתידי.

 

אופטימיות גם בישראל

ולא רק בסביבת אבו-מאזן אופטימיים מהפסגה בוושינגטון. נשיא המדינה, שמעון פרס, שהשתתף בעצמו בלא מעט מסבבי המשא ומתן הקודמים, כינה את פתיחת השיחות "התחלה מבטיחה מאוד", והביע תקווה שהן "יובילו להצלחה ממשית".

 

"אני חושב, באופן מפתיע, שזה התחיל טוב, בהתחשב בכל הסקפטיות ששררה עד כה", אמר הנשיא פרס לכתבים בשולי ועידת פורום אמברוסטי בצ'רנוביו שבאיטליה, שבו משתתפים אישים בכירים בתחומי הפוליטיקה והכלכלה. "לאף אחד מאיתנו אין חלופה אמיתית", הדגיש.

 

עמר מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית שהחליטה לתת הזדמנות לשיחות, נשמע מעודד משהו אף הוא, והעריך כי יהיה זה סבב

השיחות האחרון בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר כי הערבים נכונים לשלום מלא עם ישראל בתמורה לנסיגה מהשטחים שנכבשו ב-1967, כולל מזרח ירושלים.

 

במסיבת עיתונאים באיטליה אמר מוסא כי "אין חלופה מלבד להתקדם ולהשיג שלום אמיתי". הוא אמר כי הערבים נכונים לכונן שלום ויחסים נורמליים עם ישראל: "אני מאמין כי סבב השיחות הנוכחי יהיה הסבב האחרון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואבו-מאזן. בוושינגטון הרגיעו את רמאללה
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים