שתף קטע נבחר

השר איתן הצביע נגד מינוי גלנט: "נהג כמאפיונר"

מתקפה חריפה מצד השר היחיד שלא הצביע בממשלה בעד מינוי האלוף לרמטכ"ל ה-20. "הוא נהג לאורך תקופה ארוכה כמאפיונר וצפצף על החוק", אמר איתן על פרשת הקרקעות, שבה קבע בית המשפט כי גלנט לא עבר על החוק

מתקפה יוצאת דופן בחריפותה נגד הרמטכ"ל הבא: בית המשפט קבע כי האלוף יואב גלנט לא עבר על החוק כאשר סלל כביש בכניסה לביתו שבמושב עמיקם, אולם השר מיכאל איתן - היחיד שהצביע היום (א') נגד מינויו של גלנט לתפקיד - אמר כי "האלוף נהג לאורך תקופה ארוכה כמאפיונר וצפצף על החוק".

 

אחרי שהצביע נגד מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, יצא השר איתן למתקפה חריפה נגדו. איתן אמר כי "מהדו"ח שהכין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עולה כי בפרשת הקרקעות המיוחסת לאלוף גלנט בוצעו עבירות. הוא נהג לאורך תקופה ארוכה כמאפיונר וצפצף על החוק".

 

לדברי איתן, "ההתבטלות של כלל הגורמים הקשורים לקרקעות גלנט בפני האלוף, מצביעה על כך שאין שוויון אמיתי בפני החוק. התנהגותו בפרשה מעלה סימני שאלה בדבר דרך תפקודו בעתיד. אני מאחל למדינת ישראל, כי תקלות כאלו לא ימשיכו לפקוד אותו בעתיד".


בית הרמטכ"ל המיועד גלנט בעמיקם. "אין שוויון אמיתי" (צילום: עידו ארז)

 

למרות התנגדותו של השר איתן והיעדרותו מההצבעה של השר משה (בוגי) יעלון, אישרה בצהריים הממשלה את מינויו של גלנט לרמטכ"ל. יחד עם זאת החליטה הממשלה לקצר את כהונת הרמטכ"ל לשלוש שנים בלבד - כפי שהיה נהוג בעבר - עם אופציה להארכה של שנה נוספת, שכמעט תמיד התממשה. הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גבי אשכנזי, הוא הרמטכ"ל הראשון שמונה מראש לארבע שנים, אך שר הביטחון, אהוד ברק, החליט שלא להאריך את כהונתו לשנה חמישית.

 

יעלון הסביר כי היעדרותו מההצבעה אינה נובעת מהסתייגות מהמינוי עצמו, אלא מהסתייגותו מדרך הבאת ההחלטה לממשלה ומהחיפזון שבה הובאה. הוא הסביר שגם היום רב הנסתר על הגלוי בתהליך מינויו של גלנט.

 

ברק נפגש עם אשכנזי וגלנט: "יש רק רמטכ"ל אחד"

סביב הצעת ברק לקצר את כהונת הרמטכ"ל התפתח ויכוח סוער בממשלה, כששרים שונים העלו התנגדויות, בראשות בני בגין ויובל שטייניץ. השניים האחרונים גם הצביעו נגד ההצעה. ברק הסביר לשרים את רצונו לקצוב את כהונת הרמטכ"ל: "58 שנים השלוש פלוס אחת עבד למופת. אין סיבה לא לחזור לזה. הרמטכ"לים היו תמיד עצמאיים, עכשיו היה ארבע שנים - וראיתם מה קרה". בדבריו רמז לסערה שהתחוללה כשהחליט שלא להאריך את כהונת אשכנזי בשנה נוספת.


ישיבת הממשלה הבוקר. יעלון נעדר מההצבעה (צילום: רויטרס)

 

הבוקר התברר סופית כי גלנט ייכנס לתפקידו כרמטכ"ל בעוד כחצי שנה, אחרי שהרמטכ"ל היוצא אשכנזי הבהיר שבכוונתו

להשלים את מלוא כהונתו. באירוע שנערך לכבודו באור יהודה, ושהועבר בשידור חי ב-ynet, הבהיר אשכנזי כי יסייע לגלנט "להיכנס לתפקיד בצורה הטובה ביותר, במועד שנקבע, בעוד חצי שנה".

 

בצהריים, מיד לאחר ישיבת הממשלה, נועד ברק עם אשכנזי וגלנט בבית החייל בירושלים. בשיחה הוא עדכן אותם על הדיון בממשלה וההחלטות שהתקבלו. שר הביטחון הדגיש כי יש רק רמטכ"ל אחד עד ליום האחרון של כהונתו, אך אמר כי יש לאפשר לרמטכ"ל המיועד גלנט להיערך בצורה מסודרת לתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר איתן. "מעלה סימני שאלה על העתיד"
צילום: גיל יוחנן
גלנט. "הגורמים התבטלו בפניו"
צילום: גדי קבלו
מומלצים