שתף קטע נבחר

מהן הלכות ליל ראש השנה?

שאלה:  

 

מהן ההלכות של לילות ראש השנה?

 

תשובה: 

 

א. מדליקים נרות ומברכים "להדליק נר של יום טוב" ו"שהחיינו".

 

ב. מברכים "שהחיינו" בשני הלילות; בלילה הראשון, כפי שנוהגים בכל חג. גם בלילה השני מברכים כך, אף על פי שהחידוש היה בלילה הקודם. הברכה וההתיחסות ליום השני, נובעים מהכוונה שלא לזלזל ביום השני. מכל מקום, כדי לצאת מספק נוהגים ורצוי להניח בלילה השני בגד או פרי חדש, ולכוון בברכת "שהחיינו", על הדבר החדש.

 

ג. בלילה השני אסור להדביק את הנרות לפמוטים, לכן יש להכינם לפני ראש השנה, או להשתמש בנרונים חד-פעמיים שאינם נדבקים.

 

ג. מוסיפים בתפילת העמידה את קטעי התפילה המיוחדים לעשרת ימי תשובה כפי שכתובים במחזורים. מי שטעה ואמר "האל הקדוש", במקום "המלך הקדוש", ולא נזכר תוך כדי דיבור, צריך לחזור ולהתחיל את תפילת ה"עמידה". טעות בתוספות האחרות אינה מחייבת חזרה.

 

ד. חכמינו ז"ל אמרו במספר מקומות כי סימן – יש בו ממש. כפי שנמצא בתנ"ך שהנביא עושה סימן כדי לקיים דברים, למשל, הנביא אלישע מבקש ממלך ישראל להכות בחצים בקרקע, כסימן להצלחתו להכות את צבא ארם (מלכים ב פרק יג).

 

לכן, תיקנו לעשות סימנים המסמלים פעולות חיוביות, שנזכה לדברים טובים בשנה הבאה.

 

את הסימנים עושים בשעת הסעודה בליל ראשון של ראש השנה, ומנהג ספרד גם בלילה השני.

 

טובלים פרוסת חלה של המוציא בדבש (ויש נוהגים לטבול גם במלח כבכל השנה וגם בדבש).

 

לאחר שאכלו מן הפת כזית אומרים: 'יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו שתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה'.

 

אוכלים תמרים, מברכים עליהם "בורא פרי העץ" ואומרים: "יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו, שיתמו שונאינו"; לוקחים תפוח מתוק וטובלים אותו בדבש ואומרים: 'יהי רצון מלפניך שתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה';

 

ואוכלים מיני ירקות ופֵרות נוספים שבשמותיהם יש רמז לטובה, כגון: סלק, רמונים וכו', ובשעת אכילת כל ירק אומר 'יהי רצון' מענין הרמז שיש בו. כשאוכלים סלק אומרים: 'שיסתלקו שונאינו', כשאוכלים רִמון אומר 'שירבו זכויותנו כרִמון'.

 

וכן נוהגים לאכול ראש כבש או ראש דג ואומרים: 'יהי רצון מלפניך ... שנהיה לראש ולא לזנב'.

 

בנושא זה, צריך להיזהר מאד, שלא לכעוס בראש השנה, מלבד האיסור של כעס שבכל השנה, ואולם בראש השנה צריך להיזהר מן הכעס וההקפדה ביותר. וצריכים להיות שמחים ומאירי פנים לבני הבית ולאנשים בכלל, וכל זה לסימן טוב לכל השנה. (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים