שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נשים מנסחות תשובה
  "מתוך היומיום העמוס באלפי משימות פיזיות ונפשיות בוקע אותו קול שרוצה לשוב. לנסח תשובה". תמר סלע על מעגל נשים ישראלי שמחפש תשובה

  מה הם הימים האלה שבין כסה לעשור? מה הם אותם ימי תשובה? כל-כך מעט אני יודעת עליהם. אישה יהודיה. חילונית. ובכל זאת... הימים האלה עושים לי משהו. יש בהם ניחוח. יש בהם הבטחה. אוויר של אחרית. אווירה של התחלה חדשה. אלה ימים של חשבון נפש. טוב, אני לא ממש חושפת כאן תגלית חדשה. ובאשר אלי... יש לי פנטזיה קבועה להתארגן על חשבון נפש מסודר. לשבת על שפתו של איזה נחל עם מחברת לבנה ולעשות עם עצמי סיכומים. בפועל... נו.... זה לא ממש קורה. שלל עיסוקים, שלושה ילדים קטנים בבית, וכל הרוטינות הקבועות של החיים. ערמות של תירוצים. ורק הנפש, איכשהו, קצת נשכחת. בכל מקרה, נוסח התפילות הקיים מדבר בשפה שלא ממש מדברת אלי.

   

  אני רוצה לנסח בעצמי את תפילותיי. נוסח שלא ינתק אותי ממורשתי ותרבותי היהודית-ישראלית, אבל שיהיה מיוחד לי. כאישה.

   

  בספרה החשוב "תפילת נשים" ריכזה לראשונה ד"ר עליזה לביא אסופה של תפילות נשים ותפילות לנשים. רובן נכתבו בידי נשים לאורך המאות השונות וקיבלו חיים חדשים על דפי הספר. זאת הייתה תנועה ראשונה שהצביעה על הצורך הנשי בנוסח ייחודי. הכמיהה אל הנוסח הזה, ולא רק באריזה של תפילה, איננה המצאה שלנו. היא משהו שבועט ובוער כל הזמן.

   

  לפני למעלה ממאתיים שנה נותקנו בבלי דעת מה"שבט". מה"חמולה". מאותם מעגלים רחבים שהייתה בהם חוכמה רבה ותכלית. מאז, אנחנו מחפשות דרכים לשוב. למצוא את החיבורים. לשאוב חוכמה נשית, שאין לי מילים טובות מספיק כדי להגדיר אותה, אבל ברור לי שהיא קיימת, אם כי לא במידה מספיקה במרחב הציבורי. היא קיימת מאחורי הקלעים, בדיוק כפי שהאימהות מתנהלת, באופן הכי אבסורדי, מאחורי הקלעים של החברה הוולדנית שלנו.

   

  האימהות הפגישה אותי עם העולם בעוצמות שלא הכרתי קודם. היא גם ניתקה
  אותי מן העולם בדיוק באותן עוצמות. היה לי ברור שאני חלק משרשרת ארוכה של

  אימהות, למרות שבימי הראשונים כאם הבדידות הייתה אחת התחושות החריפות ביותר. האימהות חידדה מאוד את הצורך שלי בתמיכה של נשים אחרות. אני עדיין טווה בקפידה את מעגל הנשים שלי. לעתים פורמת קשר ולעתים רוקמת אחד חדש, מדויק יותר. החיפוש בשותפות לדרך הוא כמעט יומיומי. ובמקביל, מתקיים הניסיון ליצור את הנוסח הייחודי שלי, שכתוב בשפה אחרת מזו שבה מתנהל רוב העולם סביבי. אני אוספת אלי חרוזי מילים. רעיונות. קטעי מחשבות. סיפורים. חוכמה שהצטברה אצל נשים אחרות. ואני רוצה לאמץ אותם אל תוכי.

   

  אני חושבת שרק אנחנו הנשים, נוכל ליצור לעצמנו תאים חדשים בגוף היותר רחב שלנו. גם אם נבוא מעולמות שונים, תרבויות שונות, רקע שונה, הרי שכולנו דומות ברצונות הקטנים שלנו, בעולם הפנימי, הארכיטיפי, הראשוני – כולנו חוה. מתוך היומיום שלנו, שעמוס נורא באלפי משימות פיזיות ונפשיות, בוקע אותו קול שרוצה לשוב. לנסח תשובה.  

   

  תמר מור סלע היא עיתונאית ויוצרת. הערב היא תשתתף באירוע "מנסחות תשובה". במועדון צוותא בתל-אביב, בהשתתפות ד"ר רבקה תובל-משיח, ריקי גל, בילי מוסקונה-לרמן, מלכה פיוטרקובסקי, שולי מועלם, ד"ר שלי גולדברג, ד"ר עליזה לביא ועוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נשים מנסחות תשובה "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים