שתף קטע נבחר

תעלומת הרגליים: תשיעית צפה לחוף - ובלי נעל

כבר שלוש שנים עוקבים בצפון מערב ארה"ב וקנדה אחרי כפות הרגליים שנפלטות מהאוקיאנוס. התשיעית נמצאה בשבוע שעבר בוושינגטון - לראשונה בלי נעל התעמלות. לכמה מהשאלות המטרידות ניתן למצוא הסבר, אבל חלקים רבים בפאזל חסרים, ואין תשובה לשאלת השאלות: האם יש קשר בין המקרים?

למה נשטפות רגלי אדם לחופי ארה"ב וקנדה? כבר שלוש שנים מתמודדים עם התעלומה הזו בחופים הצפון מערביים של יבשת אמריקה, מאז נשטפו חמש כפות הרגליים הראשונות לחופי מחוז בריטיש קולומביה בקנדה, בתוך כמה חודשים בסוף 2007 ותחילת 2008. בהמשך התרחבה התופעה גם למדינת וושינגטון בצפון-מערב ארה"ב. לאחר מכן ירד הקצב, אך השבוע שעבר התגלתה רגל נוספת - התשיעית במספר - שוב לחופי וושינגטון, והתעלומה רק מעמיקה.

 

"השאלה המרכזית היא - מאיפה כפות הרגליים האלה מגיעות?", אמר ד"ר ג'ון באט, פתולוג משטרתי שהתראיין לכתבה נרחבת בנושא שפרסם השבוע ה"ניו יורק פוסט". אולם לשאלה הזו אין עדיין תשובות, רק תיאוריות - והן לא מעטות.

 

בין האפשרויות שהועלו - והופרכו - במהלך השנים: קורבנות של אסון אווירי או ימי; נוסעים סמויים על אוניות שלא שרדו את המסע או קפצו לים; קורבנות של רוצח סדרתי; מתאבדים; ושיכורים שנפלו משיט תענוגות. "את כל התיאוריות לגבי התרסקויות וטביעות פסלנו במהרה", אמר לעיתון ג'ף דולן ממשרד חוקר מקרי המוות של בריטיש קולומביה. 

 

הרגל האחרונה שנמצאה שייכת כנראה לאשה או נערה. בניגוד לכל קודמותיה, היא לא היתה בנעל. כמו כן, היא הייתה במצב ריקבון כה מתקדם, שלא ניתן היה לערוך לה בדיקות DNA לקביעת המין, הגיל והגזע, כמו קודמותיה. בשמונת המקרים הראשונים, הצליחו החוקרים לאתר את המקום שבו יוצרה הנעל - וכך קיבלו מושג לגבי השאלה כמה זמן לכל היותר שהתה הגופה במים.

 

"אין לנו מידע", אמר ל"פוסט" שריף ביל קאמינג מסן חואן שבקנדה, בו נמצאה אחת הרגליים. "אנשים נופלים אצלנו מסירות: דייגים, שיכורים, אנשים שנקלעים למזג אוויר סוער, מתאבדים".

 

"יותר מפחיד מה-X-Files"

כפות הרגליים שנמצאו עד כה היו ימניות ושמאליות, רגלי גברים וגם רגלי נשים, נעולות בנעלי התעמלות - בין היתר של "נייקי" ו"ניו באלאנס". ארבע מהרגליים היו למעשה שני זוגות - של גבר ושל אשה - אך בשני המקרים, חלפו כמה חודשים בין מציאת רגל ימין למציאת רגל שמאל.

 

באף אחד מהמקרים לא נמצאו חלקי גוף נוספים מלבד כפות רגליים. לכך דווקא יש כנראה הסבר הגיוני: כשגופה נמצאת בים היא מתחילה להירקב ולהתפורר, וגם להיאכל על ידי דגים. כתוצאה מכך, אכן נפרדים במהרה הגפיים משאר הגוף. כשהבשר נעלם לחלוטין, שוקעות העצמות. רק עצמות כפות הרגליים ממשיכות לצוף - בגלל הגומי שבנעלי הספורט.

 

אבל זה כנראה הדבר ההגיוני היחיד בסיפור הזה. "תשע רגליים, כולן חוץ מהאחרונה בנעלי התעמלות ומפורקות באופן טבעי מהגוף, שכולן נשטפו לחוף בתוך תקופה קצרה באזור מצומצם - זה הדבר הכי מפחיד שקרה כאן מאז ה-X-Files", אמר ד"ר באט. מנגד, מדגיש דולן, "אין כל ראיה שקושרת את המקרים זה לזה".

 

בשלושה מקרים, הצליחו החוקרים לזהות את "בעליה" של הרגל - אולם השמות מעולם לא נמסרו לפרסום. השניים שזוהו: בעלת זוג הרגליים שנמצאו בהפרש של חודשים זו מזו, ובעל הרגל הראשונה שנמצאה. הוא זוהה בזכות הנעל: "הנעליים שלו היו מהודו, דבר די ייחודי", מסביר דולן. "פרסמנו את תצלום הנעל בתקשורת, ואמא שלו זיהתה אותה וזכרה שקנתה אותה בהודו". במקרה שלו, העלתה החקירה כי התאבד. לגבי האשה לא נמסרו כל פרטים.

 

אשר לכל השאר - בכל מאגרי הנתונים של נעדרים בקנדה ובארה"ב לא נמצא פרופיל תואם. הועלתה השערה שמדובר בנוודים חסרי בית - אך הדבר לא מסתדר עם נעלי ההתעמלות היקרות.

 

"אין הרבה מה לעשות עוד", הוסיף בראיון לעיתון סרג'נט ליימרן מורס מהעיירה במדינת וושינגטון אליה נשטפה הרגל השישית. גם לו יש תיאוריות משלו - הוא סבור, למשל, שיכול להיות שהגופות בכלל הגיעו מאסיה וחצו את האוקיינוס. "מגיעים אלינו כדורי זכוכית יפניים שצפו בים 60 שנה", הוא אומר. "אולי אלו קורבנות מהצונאמי ב-2004".

 

ד"ר באט דווקא דבק בסברה שיש סיפור פלילי מאחורי הרגליים: "הים היה תמיד מקום מועדף להיפטרות מגופות", הוא אומר, "אין ספק בעניין הזה".


פורסם לראשונה 06/09/2010 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנעל שנמצאה על אחת הרגליים, ב-2008
צילום: AP
מומלצים