שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הבנקים מרוויחים מאיתנו אבל לא נותנים אשראי"

  בהתאחדות המלאכה והתעשיה טוענים כי העסקים הקטנים והבינוניים מקופחים על ידי התאגידים הבנקאיים המקשים עליהם קבלת מימון, למרות שרובים מחזירים חובות. נשיא ההתאחדות: "לעסקים הגדולים יש קשרים וחברים במקומות הנכונים, בעוד שהעסקים הקטנים והבינוניים חסרים את יחסי הציבור וההתרועעות עם שועי הכלכלה"

  במחצית הראשונה של 2010 היקף האשראי הכולל של התאגידים הבנקאיים הגדולים למגזר העסקים הקטנים הסתכם ב- 58 מיליארד שקלים, המהווים כ-11% בלבד מסך האשראי המוקצה לציבור (בניכוי משכנתאות) וכ- 18% בלבד מסך האשראי למגזר העסקי, כך עולה מניתוח הדו"חות הכספיים.

   

  מבדיקת הפעילות של חמשת תאגידי הבנקים הגדולים, שערך הכלכלן הראשי של התאחדות המלאכה והתעשיה, ברוך שניר, עולה כי 65% מהאשראי הבנקאי למגזר העסקי ניתן לפחות מ- 1% מהעסקים וזאת, לטענתו, ללא כל הגיון כלכלי, ובניגוד להערכת סיכונים רציונלית.

   

  לדברי שניר, העובדה שהרווח הנקי של הבנקים מהעסקים הקטנים עלה במחצית זאת בכ-43.8% והסתכם ב – 433 מליון שקלים, יחד עם העובדה שהיקף ההפרשה של הבנקים לחובות מסופקים לעסקים קטנים במחצית 2010 ירד דרמטית ב- 66% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, מלמדות שהעסקים הקטנים הינם לקוחות אשראי טובים, המחזירים חובות למרות חוסר הוודאות בשווקים הגלובלים וההתמודדות עם משבר שלא תם.

   

  אחראים ל-50% מהתוצר העסקי

  מניתוח הנתונים עולה עוד כי חלקם של העסקים הקטנים בסך כל הרווח המימוני של התאגידים הבנקאיים הגדולים הוא 16.7% והוא גדול מהרווח מהבנקאות הפרטית ( 8.6% בלבד) וגדול אף משל המגזר המסחרי ( 12.9% בלבד).

   

  לדברי יהודה אלחדיף, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, העובדה שהעסקים הקטנים, הזקוקים נואשות לאשראי זמין והחסרים את חגורות השומן של העסקים הגדולים, מקבלים אשראי מצומצם כל כך, מעידה על כשל שוק שהממשלה מגלה כלפיו אוזלת יד. "העסקים הקטנים והבינוניים האחראים על כ-50% מהתוצר העסקי, מקבלים רק 22% מהאשראי הבנקאי, בעוד הקרן הממשלתית להלוואות מסייעת רק ל - 0.2% מהעסקים הקטנים והבינוניים – כך הממשלה והבנקים שלנו גוררים את העסקים הקטנים שלה הישר לזרועות השוק האפור.

   

  "הן הבנקים והן המדינה מציגים בפני מגזר העסקים הקטנים והבינוניים דרישות קשות ובלתי ניתנות ליישום לביטחונות וערבויות ובאין מוצא אחר בעלי עסקים רבים מוצאים עצמם נגררים יחד עם משפחתם וחבריהם לתהום על ידי ברוני השוק האפור שמכלים עמל של חיים שלמים בריביות דרקוניות", טוען אלחדיף.

   

  נשיא ההתאחדות מוסיף כי "לעסקים הגדולים יש מוניטין מוכר, קשרים וחברים במקומות הנכונים, הן בממשלה ובכנסת והן במערכת הבנקאית, בעוד שהעסקים הקטנים והבינוניים חסרים את יחסי הציבור וההתרועעות עם שועי הכלכלה ולכן הם לא מצליחים לקבל מימון שיענה על צורכי האשראי שלהם".


  פורסם לראשונה 12/09/2010 16:43
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עומר הכהן
  אשראי במשורה. 65% מהאשראי הולך ל-1% מהעסקים
  צילום: עומר הכהן
  מומלצים