שתף קטע נבחר

השרים מבולבלים: הקפאה חלקית? צל על המו"מ

"הדברים הערב נשמעים אחרת, וזה מטריד", אמר שר בליכוד אחרי שראש הממשלה הבהיר כי לא ייבנו עשרות אלפי דירות מתוכננות ביו"ש. השר לנדאו סבור כי הקפאה מצומצמת תפגע במו"מ והשר הרשקוביץ החל לגייס את הקואליציה נגד ההחלטה

אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר הערב (יום א') כי ניתן למצוא פתרונות נוספים מלבד הקפאה מוחלטת - שאינם בניית עשרות אלפי יחידות דיור מתוכננות ביהודה ושומרון - הביעו שרי הימין בממשלה דאגה. יחד עם זאת, השרים הבכירים נמנעים מביקורת גלויה על ראש הממשלה.

 

השרים בני בגין, משה (בוגי) יעלון ואביגדור ליברמן, סירבו להתייחס לדבריו של ראש הממשלה, בשל "רגישות המצב". לעומתם, השר עוזי לנדאו אמר כי "לא משנה לי מה אומר ראש הממשלה. ההחלטה המחייבת היא החלטת הממשלה. אני לא מעלה על הדעת שיביאו החלטה אחרת לממשלה".

 

לנדאו סירב לאיים במשבר קואליציוני, אם יבקש נתניהו שלא לחדש את הבנייה בכל שטחי יהודה ושומרון, אך טען כי אם ישראל תשנה את עמדתה בנוגע לבנייה ביהודה ושומרון, המהלך יפגע במשא ומתן הישיר עם הפלסטינים. "כל איתות של ממשלת ישראל שבו היא נסוגה ממה שהיא הציגה כקו אדום, יטיל צל על המשא ומתן".

 

לטענת לנדאו, כל החלטה אחרת מעבר לסיום הקפאת הבניה, "זה אומר שכל דבר שישראל תאמר, אין לה כוח לעמוד מאחוריו. זה יחרוץ את גורלו של המשא ומתן, וידרדר את ישראל מעמדה לעמדה. מי שרוצה שהמשא ומתן יצליח, צריך לעמוד על עמדותיו".

 

"רוב בקואליציה נגד הקפאה חלקית"

שר בכיר בליכוד אמר ל-ynet כי הוא ממתין לראות כיצד תתפתח פסגת שארם א-שייח, ורק לאחר מכן הוא צפוי להתבטא בפומבי בנוגע לבנייה בהתנחלויות. עם זאת, שרים אמרו כי הם מבולבלים מהדברים של נתניהו. "בבוקר היתה תחושה שהוא מנסה להפיל את האחריות לפיצוץ השיחות על הפלסטינים", אמר אחד השרים.

 

"נתניהו הזכיר את הדברים של נביל שעת, על חוסר המוכנות של הפלסטינים להכיר במדינה יהודית, ואמר כי הוא לא יודע לאן ניתן להגיע עם הפלסטינים בשיחות האלה. הערב הדברים נשמעים אחרת, וזה מטריד. עוד לא ניתן לפענח את דבריו של ראש הממשלה, ולכן כדאי להמתין עוד יומיים ולראות מה יקרה בפסגה בשארם".

 

השר דניאל הרשקוביץ אמר, כי "אני לא אוהב הקפאות חלקיות, הן לא מקובלות עליי. מבחינתי יש החלטת קבינט שב-26 בספטמבר חוזרים לבנות. אני לא זוכר שההחלטה דיברה על סייגים בנוגע לכך. בעוד שבועיים צריך להתחיל לבנות. מאחר שיש להערכתי רוב מוצק בקואליציה נגד הקפאה, וגם נגד הקפאה חלקית, כבר פניתי לראשי מפלגות הקואליציה כדי לתאם פעילות משותפת ולראות איך נערכים".

 

הרשקוביץ אמר עוד, כי "חשוב מאוד שיהיה תיאום בין מפלגות הקואליציה. גם ישראל ביתנו וגם ש"ס דיברו נגד ההקפאה, אז רצוי שנהיה מתואמים. אם נתאם, הסיכוי שהקפאה חלקית תעבור נמוך. ככל שנהיה יותר מתואמים נהיה יותר אפקטיביים".

 

לקראת תאריך סיום ההקפאה, פרסמו אנשי "שלום עכשיו" דו"ח שטוען כי כ-13 אלף יחידות דיור יכולות להיבנות בהתנחלויות ללא אישור נוסף של הממשלה, מהן יותר מ-2,000 מוכנות לבנייה מיידית. לפי הדו"ח, מדובר בפרויקטים שבהם החלה הכשרת הקרקע או שאושרו בהם היתרי בנייה לפני החלטת הממשלה על ההקפאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרשקוביץ. מגייס את השרים
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
לנדאו. חושש למו"מ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים