שתף קטע נבחר

השר ישי יסגור שירותי תשלום מקוונים בשבת

משרד הפנים מעדיף את חשיבות השבת ומועדי ישראל על פני נוחות הגולשים: שירותים מקוונים שלו ייסגרו בשבת, לאחר שהועלו לפורטל GOV.IL במטרה להקל על אזרחי ישראל. בעקבות פניית ynet, יכנס השר איתן דיון בנושא

ממשל זמין? לא בשבת: שר הפנים, אלי ישי (ש"ס), מתכנן לחסום את כל שירותי התשלום המקוון של משרד הפנים בשבתות ובחגים, אשר ניתנים במסגרת פורטל gov.il.

 

הפורטל הוקם במסגרת פרויקט ממשל זמין - שנועד לאפשר לאזרחי ישראל לקבל מגוון שירותים ממשרדי הממשלה בצורה נוחה יותר, דרך הרשת – כדי לפתור את בעיית העומס על מרכזי השירות האיזוריים, ולאפשר לכל ישראלי להיכנס לפורטל gov.il בזמן ובמקום שיבחר. עם זאת, עתה מתברר כי הבחירה אינה חופשית לחלוטין. משרד הפנים מתכנן לחסום את שירותי התשלום באתר רשות האוכלוסין וההגירה.

 

הממשל אינו זמין כעת. אנא נסו ביום חול

גולשים שרוצים לחדש את הדרכון שלהם לקראת נסיעה, להגיש בקשה להעסיק עובד זר (כמו מטפלת סיעודית, לדוגמה), או לאיתור ובירור מען (לצרכים משפטיים, למשל), לחדש רישיונות נשק או לשלם קנסות בנושא – לא יוכל לעשות זאת בשבתות ובחגים.

 

היות ומדובר במילוי טפסים אשר גם כך אינו זוכה לטיפול מיידי (הרי אין מסחר בשבתות וחגים), ופקידי משרד הפנים פוגשים את הטפסים רק כשמתחדש המסחר – לא מדובר פה בהחלטה שנועדה למנוע עבודה בשבת מצד פקידי המשרד.  

 

 עתה, מתכנן המשרד מתכנן לסגור את כל שירותי התשלום המקוונים בימי קודש.

 

עוד בנושא: ממשל זמין לילדים - לשווק שוקו ולירות בפושעים

 

ומה עם הגולשים החילונים?

ממשרד הפנים נמסר ל-ynet כי הסיבה לסגירת השירות היא שאין מסחר בשבת. עם זאת, ישנם ישראלים רבים אשר אינם שומרי שבת ומשתמשים ביום המנוחה כדי לטפל בחובות, ניירות ובירוקרטיה – לרבות כאלו שקשורים למשרד הפנים.

 

אזרחים אלו יודעים שמהצד השני של האתר יש כלי שמירה וקטלוג אוטומטי, ולא אדם שמקבל את המסמך ומטפל בו באותו היום. החלטת השר עשויה לעורר תרעומת בקרב הציבור החילוני. כששאלנו איזה מסר יש למשרד ולשר עבור אותם אזרחים, נענינו ש"המסר העיקרי הוא חשיבותה של השבת ושל מועדי ישראל".

 

כששאלנו אם החלטתו של השר ישי אינה עומדת בסתירה מסוימת, למדיניות הממשלה - אשר מקדמת שירותים מקוונים לרווחת האזרחים, נמסר לנו כי "שר הפנים תומך בממשל הזמין ובכל הקשור להנגשת השירותים השונים לציבור". התגובה מפתיעה מעט, שכן נראה שבמקרה זה, מונע השר ישי מן הציבור החילוני מליהנות מפירות ממשל זמין.

 

עוד בערוץ: הממשלה רכשה את חשבון הטוויטר israel@ ב-3000 דולר ממפיץ פורנו ספרדי
 

איתן: "הגיעה השעה לפתור את הבעיה" 

פרוייקט ממשל זמין נועד לשפר את השירותים שמעניקים משרדי הממשלה לאזרחיה. כלי הרשת שלו, gov.il, הוא פורטל אינטרנט מושקע, נוח ועשיר בהסברים ואפשרויות. השר מיקי איתן, הממונה על שיפור שירות הממשלה לציבור, פעל רבות לקידום האתר.

 

השר אמר בראיון ל-ynet כי תתקיים פגישה בנושא עם שרי ש"ס, ושהוא מבקש שלא יתבצעו מהלכים חד-צדדים לפני שתתבצע.

 

"אני מאמין שבעזרת הטכנולוגיה ניתן לספק פתרון שיאזן בין מדינה יהודית, המחייב את הממשלה לשמירת שבת, ובין זכותם הדמוקרטית של אזרחים לקבל שירות בשעות הנוחות להם", אמר. 

 

שירות התשלומים של משרד הפנים אינו השירות המקוון הראשון שנחסם בשבת - אתר התשלומים של הביטוח הלאומי סגור בשבתות עוד מאז 2005. הנושא נמצא בבדיקה, וטרם נמצא לו פיתרון על אף דיונים ועבודת מטה אשר מתבצעים בנושא עוד מאז.

 

כששאלנו את השר איתן על אתר הביטוח הלאומי, ועל המתיחות שבין דת ומדינה ברשת, ענה כי "הגיעה השעה לדון בכל המכלול, לקדם ולפתור את הבעיה".

 

 מה דעתכם? האם על אתרי הממשלה לסגור את שירותיהם בשבת  ולכבד את הציבור הדתי - או להשאירם פתוחים לרווחת הציבור החילוני? ספרו לנו בטוקבקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוגר את המשרד בשבת - ברשת. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים