שתף קטע נבחר

כי לרפואה אין חלקי חילוף

על רקע אישור תביעת הענק נגד משווקי מגה גלופלקס, הנה כמה עצות - כיצד תזהו רופאי אליל מודרניים ושאר נוכלים

במוזיאונים רבים לתולדות המדע והרפואה יש מדור חביב ביותר העוסק ברפואת אליל. הכוונה אינה לטיפול הרפואי על ידי קוסמים עוטי מסכות הממלמלים פסוקים שנועדו להרחיק רוח רעה, אלא למכשירים ייעודיים לטיפול במגוון רב של מחלות ובעיות רפואיות שאין להן כנראה מרפא.

 

ניתן למצוא שם כובעים "חשמליים" שנועדו (לאחר חבישה של מספר שעות) להביא לצמיחת שיער, שנמכרו כלחמניות טריות; מתקנים לחיזוק כוח הגברא שהיה צורך להרכיבם במקומות רגישים (ולהסיר בבוא הרגע) ומוצגים עד היום לעיני המבקרים המשתאים; מכשיר בשם "אקטינה" שנמכר בעשרה דולר היה אמור לשפר את הראייה, ובנוסף המליצו היצרנים לשים אותו ליד האוזן כדי לטפל בחירשות מתקדמת; ועוד.

 

בכל זאת נזכרתי על רקע הידיעה שפורסמה אתמול, בדבר אישורה של תביעה ייצוגית בסך מיליארד שקל בגין הטעיית הציבור, נגד החברה המשווקת את התכשיר "מגה גלופלקס", שבמשך שנים הבטיחו לנו בפרסומות שהוא בונה את הסחוס ומונע כאבי מפרקים.

 

תרופות "פטנט" רבות היו נפוצות בארצות-הברית עד לשנות השמונים של המאה שעברה. רובן לא היו מזיקות, אך כמובן לא הביאו תועלת לאיש, למעט היצרנים, המשווקים והבנקאי שלהם.

 

עיתונאי חרוץ שפרסם את האמת על תרופות אלה בסדרת מאמרים ארוכה הביא לחורבן התעשייה הזו. גם רשות הפיקוח על התרופות ה-FDA, נתנה ידה למניעת הפצתן. בשנת 1938, לאחר גילוי התכונות של הסולפא כחומר אנטיביוטי (החומר הראשון שקדם לפניצילין), החליט יצרן אמריקאי להפיץ את התכשיר - וכדי להמתיק את המרירות הוא הוסיף לתמיסה חומר מתוק המשמש למניעת קיפאון במכוניות, והוא גם במקרה רעל קטלני. לאחר 14 מקרי המוות הראשונים, זיהו החוקרים את המקור המסוכן - וכך למעשה הוקם וחוזק ה-FDA.

 

כשהרפואה לא היתה יכולה להביא כל עזרה ממשית, כמו בימי הביניים ואף קודם לכך, סובבו נוכלים רבי קסם, כפי שמתואר באופרה של דוניצטי "שיקוי האהבה", ומכרו לכל דורש שיקוי, שהכיל בדרך כלל יין זול. יחד עם השיקוי באו הוראות מדויקות, ומיד לאחר מכן הסתלק "הרופא הנודד" למקום חדש, מחשש פן תתגלה התרמית.

 

כיום, למרות הישגי הרפואה, הציפיות של הפציינטים מהרופאים עולות על היכולת שלנו להעניק מזור ומרפא לכל אחד. לא פלא, אפוא, שרבבות משלמים במיטב כספם על תרופות שרקחו נוכלים ומתחזים מודרניים למיניהם.

 

בדרך כלל לא קשה לזהות את הנוכלים הללו. הנה כמה עצות: לרוב הם מתגאים בתארים אקדמיים, ומבססים את מה שהם מוכרים על מחקרים מדעיים ש"הוכיחו ללא ספק" שרק התרופה הקסומה או שיטת הטיפול החדשנית העמידו אותם על רגליהם, לאחר שידיהם של רופאים מהשורה קצרו מלהושיע.

צפו גם לעדויות של חולים מרוצים. ואם אין די בכל אלה, אנו מתבשרים שהתרופה או השיטה יכולה לטפל במגוון רחב של תחלואים - החל בחוסר שינה וכלה בסרטן. 

 

במודעות ענק בעיתונים ובתשדירים מפוברקים ברדיו, אני שומע ורואה הכרזות מקוממות על יכולות ריפוי "מוכחת" על אלטרנטיבות בדוקות, ועל "שיפור שלא היה כדוגמתו". אם אכן כל השיטות הללו הן כה טובות ומועילות ומחליפות את מה שיש לי להציע, הרי מן הראוי שהמפיצים אותן ייצאו קבל עם להראות שבידם המפתח להקל על כולנו. אבל משום מה, הם לא עושים זאת.

 

בשנים האחרונות השתמשתי בדוגמת התרופה המרפאה את הסחוס ומאפשרת לכל זקן לשחק עם נכדיו כדי להדגים תרופות אליל מודרניות ולהצביע על סכנת הפרסומת השגויה. אלא שלא עשיתי את הצעד שנעשה השבוע - ועל כך אני מצטער, ומברך את התובעים!

 

פרופ' יואל דונחין, מנהל היחידה לבטיחות החולה, המרכז הרפואי הדסה עין כרם

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
בונה את הסחוס?
צילום: תומריקו
מומלצים