שתף קטע נבחר

הסכם: הפנסיה בחברת חשמל תגדל ב-8%-12%

חברת החשמל מגדילה את הגירעון האקטוארי שלה ב-2.9 מיליארד שקלים: דירקטוריון החברה אישר הסכם קיבוצי עם ההסתדרות, לפיו הפנסיה של גימלאי החברה תגדל ותוצמד למדד במקום לשכר העובדים. אישור ההסכם מותנה בהסכמת הממונה על השכר באוצר ובאישור פורמלי של ועד העובדים

דירקטוריון חברת החשמל אישר היום (ה') הסכם קיבוצי מיוחד עם ועד עובדי החברה וההסתדרות בדבר שינוי מנגנון עדכון הגמלה של עובדי החברה. עובדי חברת החשמל, שנכנסו לעבודה לפני שנת 2004, מקבלים פנסיה תקציבית - שאינה קשורה לשיעור החיסכון הפנסיוני שלהם. ההסכם החדש משנה את מנגנון עדכון הגמלאות שלהם, ומשווה אותו לזה של עובדי המדינה.

 

כמה זה יעלה למשלם המסים? על פי הדו"ח הכספי של חברת החשמל, יגדיל ההסכם את הגירעון האקטוארי הגבוה של החברה (גירעון עתידי בשל התחייבויות להפרשות עובדים לפנסיה) בכ-2.9 מיליארד שקלים. 

ההסכם כרוך באישור הממונה על השכר באוצר. באופן רשמי, ממתין ההסכם עדיין לאישור ועד עובדי חברת החשמל, אך גורם המעורה בנושא מעריך שהוועד יאשר את ההסכם.

 

פרטי ההסכם

עד כה הוצמדו הגימלאות בחברת החשמל לשכר של עובדי החברה, ואילו מעתה הן יוצמדו למדד - בהתאם למנגנון העדכון של עובדי המדינה, וההערכה היא שבמשך השנים הן יעלו פחות, כיוון שהשכר בחברת החשמל עולה מהר ממדד המחירים לצרכן. למעשה, ההסכם יפסיק את הנוהל הקיים בחברה, לפיו גימלאים ממשיכים לקבל קידום בדרגות, המגדיל את הגימלה.

 

כמו כן, תמורת הסדרת חריגות השכר בחברה - שזכו לביקורת רבה - תתבצע הפחתה של 0.3% משכרם של העובדים. הפחתה נוספת של עד 0.5% תבוצע מהסכם השכר העתידי.

 

ואולם, גמלאי חברת החשמל יקבלו פיצוי נדיב על ההסכם, שיכלול העלאה של הפנסיה שלהם בשיעור שינוע בין 8% ל- 12%. זאת, בנוסף למענק חד-פעמי שיינתן לעובדים לשעבר שנמצאים כבר בפנסיה, בשיעור של 60% מהגמלה.  

 

ההסכם מסדיר גם את משכורת 14 בחברה, וקובע כי עובדים שהחלו עבודתם בחברת החשמל החל מיום 1.1.2004, לא יהיו זכאים לשכר י"ד ולדרגת כוכב. עוד קובע ההסכם כי יוקם צוות היגוי משותף להסתדרות, להנהלת החברה, ולוועד העובדים, שיבחן הגדלת הפרשות החברה לפנסיה צוברת עבור אותם עובדים צעירים שהחלו את עבודתם ב-2004.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
יו"ר ועד עובדי חברת חשמל, מיקו צרפתי
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים