שתף קטע נבחר

גוף אופוזיציה חדש ברוסיה; "אלטרנטיבה לפוטין"

הגוף החדש, העונה לשם "רוסיה ללא עריצות ומשטר נטול חוק", מורכב מכמה מבכירי הליברלים ובהם: ראש הממשלה לשעבר מיכאיל קסיאנוב, וסגנו בוריס נמצוב. מטרתם: להריץ מועמד אופוזיציה אחד מוסכם בבחירות לנשיאות ב-2012. קספרוב בחוץ

האופוזיציה ברוסיה הודיעה אתמול (יום ו') כי בכוונתה להריץ מועמד אחד מוסכם בבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-2012 בניסיון להציב אתגר לראש הממשלה, ולדימיר פוטין. העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח כי ארבעה בכירים באופוזיציה הרוסית, המייצגים זרמים שונים, הצהירו כי על הקמת גוף משותף תחת השם "רוסיה ללא עריצות ומשטר נטול חוק".

  

הגוף החדש כולל בין היתר את מנהיגי הגוש הליברלי, ראש הממשלה לשעבר מיכאיל קסיאנוב, וסגן ראש הממשלה לשעבר בוריס נמצוב. הגוש הליברלי זוכה לתמיכה מועטה יחסית על-רקע הכאוס ששרר ברוסיה במהלך שנות התשעים, והיא אינה זוכה לייצוג באמצעי התקשורת הממלכתיים. 

 

"התחזית לפיה 'פוטין הגדול' ישלוט ברוסיה עד 2024 הרסנית עבור המדינה", אמר נמצוב במסיבת עיתונים. קסיאנוב אמר כי מטרתו האסטרטגית של הגוף החדש היא "לשנות את הנתיב הפוליטי שבו הולכת רוסיה. בשביל לעשות זאת, אנו צריכים לגרום למעבר מוקד הכוח". לקסיאנוב ונמצוב הצטרפו לפי שעה גם חבר הפרלמנט העצמאי לשעבר ולדימיר ריזקוב, וסגן שר האנרגיה לשעבר ולדימיר מילוב.

 

פוטין נאלץ לעזוב את הקרמלין ב-2008 כיוון שהחוקה הרוסית מנעה ממנו להתמודד לקדנציה שלישית כנשיא. הוא העביר את השלטון בצורה מסודרת לדמיטרי מדבדב ועבר לכהן כראש ממשלה - דבר שיאפשר לו להתמודד לשתי קדנציות חדשות כנשיא החל מ-2012. יתרה מכך, עם תחילת כהונתו של מדבדב תוקן החוק הרוסי וכהונתו של הנשיא הוארכה מארבע לשש שנים.

 

בהתייחסויות הפומביות האחרונות שלו, אמר פוטין כי אינו יודע עדיין אם יתמודד לנשיאות שוב, אך טרח והדגיש כי פרנקלין רוזבלט כיהן כנשיא ארה"ב במשך ארבע קדנציות. בראיון שהעניק בחודש שעבר לעיתון "קומרסנט", אמר ראש ממשלת רסיה כי הוא לא מודאג מהבחירות לנשיאות.

 "זה מעניין אותי כמו כולם, אבל למעשה זה מעניין אותי יותר מאת שאר האנשים. אני לא רוצה להפוך את זה לאובססיה. הדבר הכי חשוב הוא שכל הבעיות האלה הקשורות ל-2012 לא יסיטו אותנו ממסלול הפיתוח היציב".

 

הגוף הליברלי החדש אינו זוכה לפי שעה לתמיכתה של המפלגה הליברלית ההיסטורית, "יבלוקו", וגם לא לתמיכתו של אופוזיציונר חשוב אחר, גארי קספרוב. נמצוב אמר כי הוא מקווה שחברי ההתארגנות החדשה יצליחו לשכנע את אלוף העולם לשעבר בשחמט להצטרף אליהם, חרף "הדם הרע" ששוחרר בין האחרון לבין מילוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוטין. עד 2024?
צילום: רויטרס
קסיאנוב. לשנות הנתיב הפוליטי
צילום: רויטרס
לא הצטרף. קספרוב
צילום: איי אף פי
מומלצים