שתף קטע נבחר

דיווח רשמי בארה"ב: המיתון הסתיים ביוני 2009

הלשכה הלאומית למחקר הכלכלי, האחראית על קביעת מועדים רשמיים של מיתונים, דיווחה שהמיתון ארך 18 חודשים, והיה הארוך ביותר מאז מלחה"ע ה-2. הנשיא אובמה בתגובה, לא ממהר להספיד את המיתון: אמריקנים רבים עדיין חווים אותו

המיתון בארצות הברית שהחל בדצמבר 2007 הסתיים ביוני 2009 - כך קבעה הלשכה הלאומית למחקר הכלכלי (NBER), האחראית על קביעת המועדים הרשמיים של מיתונים. הלשכה מסרה כי הכלכלה התייצבה ביוני 2009, ולאחריה רשמה התרחבות איטית. הקבוצה דיווחה כי המיתון שארך 18 חודשים היה הארוך ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. 

 

 

במידה והאטה נוספת תתרחש בעתיד הקרוב, לפי הארגון, הוא ייחשב למיתון נפרד. הארגון אף טרח להדגיש שהקביעה כי המיתון הסתיים אין פירושה שכלכלת ארצות הברית בריאה לגמרי. "בכך שהארגון קבע שהמיתון הסתיים ביוני 2009, הוא לא הסיק שהתנאים הכלכליים מאז אותו חודש היו חיוביים או שהכלכלה חזרה לפעול בתפוקה נורמלית", נמסר בדו"ח של הארגון. "אלא שהארגון קבע רק שהמיתון הסתיים והתאוששות החלה באותו חודש".

 

בתגובה לפרסום אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי למרות ההכרזה - אמריקנים רבים עדיין חשים את המציאות של המיתון.

 

ה-OECD חותך את תחזית הצמיחה לארה"ב

בתוך כך, ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, הוריד את תחזית הצמיחה לארצות הברית השנה ל-2.6% מתחזית מוקדמת יותר לצמיחה של 3.2%. זאת, על רקע האטה בביקוש שפוגעת במאמצי ההתאוששות מהמשבר הכלכלי הגרוע ביותר מאז השפל הגדול. 

 

הארגון אף הזהיר בסקירה הכלכלית האחרונה שלו הנוגעת לארצות הברית, שפורסמה היום, שבניגוד להערכות מוקדמות, המיתון שנמשך בין 2007-2009 עשוי לגרום נזק לטווח הארוך לכלכלה, ושיעור האבטלה צפוי להישאר ברמה גבוהה של כ-9% לפחות עד 2013. "האטה בצמיחה בביקושים, גורמת לכך שלשוק העבודה האמריקני ייקח יותר זמן להתאושש לגמרי", נכתב בדו"ח.

 

לפיכך, ככל הנראה יהיה צורך בתמיכה ממשלתית נוספת עבור שוק העבודה. לדברי הארגון, אף שדמי האבטלה המוארכים הקיימים עזרו לכלכלה, ביטולם באופן הדרגתי במקביל לשיפור בשוק העבודה יתמוך בצמיחה ובתעסוקה, ובכך יעודד יותר מובטלים לחפש עבודה.

 

אמון הקבלנים נותר בשפל של 18 חודשים

היום פורסם עוד, כי מדד אמון הקבלנים בארצות הברית נותר החודש ללא שינוי ברמה הנמוכה ביותר מזה 18 חודשים, ובמקביל התגברו החששות שתנועת הרוכשים הפוטנציאליים מצטמצמת. האיגוד הארצי של הקבלנים בארצות הברית דיווח כי המדד החודשי של סנטימנט הקבלנים לחודש ספטמבר נותר ללא שינוי על רמה של 13 נקודות. זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז מרס 2009.

 

קריאות מתחת ל-50 מצביעות על סנטימנט שלילי לגבי שוק הדיור, אולם המדד לא טיפס לרמה של למעלה מ-50 מאז אפריל 2006.

 

לדברי הקבלנים, חלה ירידה החודש בהתעניינות מצד קונים פוטנציאלים, שמהווה מדד לרכישות עתידיות. שיעור אבטלה גבוה, צמיחה איטית בשוק העבודה ותנאי אשראי מהודקים הם בין הגורמים שמונעים מאנשים לרכוש בתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
מומלצים