שתף קטע נבחר

רצח שמואל טובול באומן: "נדקר נטו כי הוא יהודי"

חברו של הירושלמי בן ה-19, שנדקר למוות באוקראינה ביום השנה ה-200 למות רבי נחמן מברסלב, טען כי "הוא נרצח על רקע אנטישמי". היהודים בעיירה מנעו את נתיחת הגופה. עיתונאי סיפר: "רמת הביטחון כאן אפסית, החיים באומן ישתנו לחלוטין"

200 שנה בדיוק אחרי מותו של הרבי נחמן מברסלב נרצח שמואל מנחם טובול שבא להשתטח על קברו, וכעת סבורים באומן: "הוא נדקר רק בגלל שהוא יהודי". טובול בן ה-19, שנדקר הלילה למוות בקטטה שפרצה עם כמה מתושבי העיירה האוקראינית, הוא תושב ירושלים, שמשפחתו מוכרת בחסידות ברסלב. אחיו, שנפצע קל באותה קטטה, הוא בעלים של מכולת באומן, ובני משפחתו הגיעו לא פעם לעיירה.

 

אחד מהיהודים באומן, שלומי רוזיליו, סיפר כי שלושת תוקפיו של הצעיר היו שיכורים, וביקשו כסף מהאחים. כשאלו סירבו, תקפו את מכוניתם וכך החלה הקטטה. על פי עדויות נוספות, טובול רדף אחר אחד ממיידי האבנים וכשהשיג אותו, הסתובב המקומי לאחור ודקר אותו בלבו באמצעות סכין. הוא התמוטט, ונפטר כעבור זמן קצר בבית החולים.


שמואל מנחם טובול. "שר ורקד, זמן קצר לפני שנרצח (צילום: שלומי רוזיליו)

 

לדברי רוזיליו, הרוצח ושני התוקפים הנוספים נעצרו, לאחר שהמשטרה המקומית נעזרה באחיו של טובול לצורך זיהוי. במהלך הלילה שמר רוזיליו על גופת הנרצח כדי למנוע את נתיחתה. הוא סיפר כי מפקד המשטרה התחייב בפניו שהגופה תשוחרר עוד היום, מבלי שתנותח.

 

הראשון שהגיע לזירה היה חברו של טובול, נחמן הורביץ. הוא סירב להתייחס לאירוע ורק אמר ל-ynet: "רצחו אותו על רקע אנטישמי, נטו בגלל שהוא יהודי".

 

השתתף בהילולת הצדיק, שעה לפני שנרצח

מני גירא-שוורץ, עיתונאי חרדי המיודד עם משפחת טובול, אמר כי "מדובר באיש טוב לב וצדיק, שכל מי שהגיע לאומן והיה זקוק לעזרה באירוח או כל דבר אחר היה יכול להסתייע בו, בלי כל תמורה. הוא היה מתרוצץ למען כל אחד בלי והיה בעל לב גדול ורחב. רק שעה קודם האירוע הוא עוד השתתף בשירה וריקודים בהילולת הצדיק רבי נחמן בסוכה שבחצר הקבר, במלאות 200 שנה לפטירתו".


"החיים באומן יהיו שונים לחלוטין" (צילום: שלומי רוזיליו, חדשות 24)

  

גירא-שוורץ אמר כי טובול, שהתארס לאחרונה והיה אמור להתחתן בעוד

כחודשיים, לא "היה מסוג האנשים שמעורבים בקטטות, אבל כשבאו להתקיף אותו באבנים לא היתה לו ברירה, אלא לנסות להבריח את התוקפים. ברור שהוא לא יזם את האירוע הזה".

 

בראש השנה האחרון דקר יהודי את אחד המקומיים ופצע אותו, אך לטענת העיתונאי התקרית האחרונה משנה את כללי המשחק. "החיים באומן אחרי הרצח יהיו שונים לחלוטין", סבור גירא-שוורץ. "צריך לעשות הכל כדי שהרוצחים יועמדו לדין ושהעניין לא יטויח. גם למדינת ישראל יש אחריות לעניין הזה. אלפי יהודים מגיעים מדי שנה לאומן ורמת האבטחה והביטחון שלהם אפסיים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמואל טובול. התארס לאחרונה
באדיבות אתר "בחדרי חרדים"
זירת הרצח, הלילה
שלומי רוזיליו, חדשות 24
אנשי זק"א באומן
צילום: שלומי רוזיליו, חדשות 24
מומלצים