שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הפגנה בירושלים: "הבנייה תהרוס את ישראל"

סמוך לבית ראש הממשלה קראו פעילי שמאל להמשיך את ההקפאה ביהודה ושומרון. הסופר אייל מגד: "זה צו השעה". ח"כ לשעבר מוסי רז: "אנו נראים כמו סוכת אבלים, ונראה שנצטרך לבנות סוכות אבלים רבות נוספות אם תחודש הבנייה"

בעוד שביהודה ושומרון נערכים טקסים לחידוש הבנייה לרגל תום עשרת חודשי ההקפאה, הקימו עשרות פעילי שמאל סוכת מחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד המשך הבנייה בהתנחלויות, תחת הכותרת: "הבנייה בהתחלויות תהרוס את ישראל".

 

המפגינים, נציגי "שלום עכשיו", אנשי ציבור ורוח, אמרו כי המשך הבנייה בהתנחלויות תסכן את

 ביטחון המדינה וגם תמוטט את תהליך השלום. "באנו ברגע האחרון לנסות ולשנות את רוע הגזירה ולדרוש מנתניהו לחדש את צווי ההקפאה, כדי לתת סיכוי אמיתי לשלום", אמר ל-ynet מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר. "אם הצווים לא יוקפאו, מדובר על לפחות 2,000 יחידות דיור שייבנו כבר בשבוע הקרוב וכ-11 אלף יחידות דיור נוספות שיכולות להיבנות בלי אישור הממשלה. רוב אלה ממוקמות בהתנחלויות המבודדות והמשמעות בפועל היא שהשליטה על השטח עוברת לידי הנהגת המתנחלים".

 

ח"כ לשעבר ממרצ, מוסי רז, הזהיר גם הוא מההשלכות: "אנחנו פה נראים כמו סוכת אבלים ונראה שנצטרך לבנות סוכות אבלים רבות נוספות, אם תחודש הבנייה שתוביל להרס. אני מאמין שלראש הממשלה נפל האסימון, שההתנחלויות פוגעות בישראל ושבימים הקרובים הוא ימצא דרך להמשיך בהקפאת הבנייה".


ויכוחים בהפגנה. לבנות או לא לבנות - זאת השאלה (צילום: גיל יוחנן)

 

לטענתו, עשרת החודשים האחרונים היו רגועים מבחינה ביטחונית. הוא אמר, כי הדבר לא מקרי. "אם היה הפוך, האדמה היתה רועדת. אם יבנו בהתנחלויות יישפך דם וזה לא יעבור בשתיקה. ההתנחלויות הורסות את מדינת ישראל וגורמות לה נזק ביטחוני. חמאס והמתנחלים מנסים לטרפד את המשא ומתן ולא ניתן להם לשתף פעולה נגד האינטרסים של מדינת ישראל".

 

"צו השעה"

בין אנשי הרוח שהשתתפו בהפגנה היו פרופ' זאב שטרנהל והסופר אייל מגד. מגד אמר כי המעשה הנכון הוא ללכת בדרך השלום. "צו

 השעה הוא הקפאת הבנייה". הוא פנה המתנחלים ואמר: "אני יכול להזדהות עם התסכול שלכם, שנובע מכך שעמדתם שנים רבות בקו האש של הטרור. אבל אני רוצה להגיד לכם שיכול להיות שבמסגרת המשא-ומתן יהיה פיתרון שיאפשר את הישארותכם שם".

 

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, ד"ר אלון ליאל, אמר כי כל החלטה שיקבל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תהיה מקובלת על הציבור. "מדובר בראש ממשלה פופולרי וחזק פוליטית", קבע. ליאל גם פנה לראש הממשלה: "שב בבית שעתיים, התעלם מכל הלחצים הקואליציוניים של אובמה ושל הפלסטינים וחשוב איך אתה רואה את ישראל בעוד חמש או עשר שנים. אני משוכנע שיש בך את ההבנה שצריך להגיע בסופו של דבר למדינה פלסטינית. בלי מדינה פלסטינית אין מדינה יהודית והוא יודע את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רן כהן בהפגנה
צילום: גיל יוחנן
יריב אופנהיימר. "לשנות את רוע הגזירה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים