שתף קטע נבחר

גורמים פלסטינים: מצפים מברק "לייבש" את הבנייה

הדחפורים כבר החלו לעבוד בהתנחלויות, אבל ברשות לא מודאגים. גורמים בכירים המקורבים למגעים הבהירו כי על-פי נוסחת פשרה, תוגבל הבנייה לגושי ההתיישבות הגדולים בלבד. "המו"מ יתנהל על היקף השטח החלופי שנקבל בתמורה", אמרו

הקפאת הבנייה הסתיימה הלילה באופן סופי, ובעוד שבהתנחלויות היו מי שציינו את המאורע בחגיגות אל מול אחרים שביקשו לשמור על פרופיל נמוך - עוקבים הפלסטינים בזכוכית מגדלת החל מהבוקר (יום ב') אחר פעילות המתנחלים בכל רחבי הגדה.

 

חוזרים לבנות בהתנחלויות - כותרות אחרונות ב-ynet

 

גורם פלסטיני בכיר המקורב למשא-ומתן העריך בשיחה עם ynet כי הבנייה שתתחדש לא תהיה באופן שעלול יהיה "להביך" את הרשות ויוביל את הנהגתה לפרוש מהמגעים הישירים עם ישראל. אותו בכיר ציין כי בשעות האחרונות, כמו לאורך כל הימים האחרונים, נמשכו המגעים כדי להבטיח, מחד, את המשך המשא-ומתן, ומאידך למנוע זעזוע פוליטי בממשלת נתניהו, אם ההקפאה תימשך.


בונים באריאל - ממשיכים במו"מ. דחפורים בשומרון (צילום: AFP)

 

אותו גורם סיפר כי לפי נוסחת הפשרה המסתמנת, תוגבל הבנייה לתחומי גושי ההתנחלויות הגדולים בלבד, וכן להליכי בנייה שהחלו לפני ההקפאה ונעצרו בשל החלטת הממשלה בנושא. מנגד, הוא הבהיר כי הן הפלסטינים והן האמריקנים לא יאפשרו לישראל לנצל את ההתגמשות בעמדת הרשות כדי לבנות גם באזורים שמחוץ לגושים.

 

"נקודת המוצא היא כי אך ורק הגושים הגדולים יישארו בריבונות ישראלית, והמשא-ומתן יתנהל על היקף השטח החלופי שנקבל בתמורה להעברתם לישראל", אמר הבכיר הפלסטיני. הוא ציין כי בשני הצדדים מבינים את הצורך שלא להערים קשיים על התנהלות המשא-ומתן עד לבחירות לקונגרס האמריקני בנובמבר הקרוב.

 

גורמים פלסטינים אחרים, המקורבים גם הם למגעים עם ישראל, העריכו כי הפשרה בנושא הבנייה בגדה תהיה בנוסחה של "הקפאה שקטה", שבה יעכב משרד הביטחון מתן היתרי בנייה וכך יקשה על פעילות ועדות התכנון השונות בהתנחלויות. הם ציינו כי אחת האפשרויות הנשקלות היא כי במסגרת ההסדר, לא תחל בעתיד הקרוב בנייה חדשה בהתנחלויות ובשכונות היהודיות במזרח-ירושלים. אותם גורמים אמרו כי כחלק מההבנות סביב חידוש הבנייה, דורשים הפלסטינים לפתוח במשא-ומתן רציני בסוגיית הגבולות - הכולל גם את גורל ההתנחלויות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיכים לבנות, ממשיכים לדבר. נתניהו ואבו-מאזן
צילום: AP
מומלצים