שתף קטע נבחר

יונתן שפירא נחקר: "חטפתי מחייל בשוקר חשמלי"

הטייס לשעבר ופעילי השמאל שהיו על היאכטה בדרך לעזה אמרו כי ההשתלטות היתה אלימה. "הפעילות של החיילים היתה מגעילה", אמר לאחר ששוחרר מחקירה

חמשת הישראלים שנעצרו על היאכטה "איירין" בדרכם לרצועת עזה שוחררו הערב (יום ג') לאחר שנחקרו במשטרת אשדוד. הם חשודים בניסיון להיכנס לשטח אסור.

 

בחקירתם אמרו הישראלים כי הם ביקשו להעביר ציוד הומניטרי לרצועת עזה וגם להעביר מסר של שלום. יונתן שפירא, הטייס הסרבן שהשתתף במשט אמר לאחר ששוחרר, כי החיילים השתלטו על היאכטה באלימות.

 

"אין מילים לתאר מה עברנו על הספינה", הוא אמר. "דובר צה"ל מנסה ליצור ספין תקשורתי ולייצר תמונה כאילו שהייתה השתלטות ללא אלימות. אבל הפעילות של החיילים היתה אלימה ומגעילה. אני עצמי חטפתי מכה מחייל, באמצעות שוקר חשמלי, המסר שלנו הוא שלא ניתן להמשיך את הכיבוש ברצועת עזה, המצב בעזה לא יכול להימשך".

 

ראובן מוסקוביץ', ניצול שואה בן 82 שהיה גם הוא על היאכטה, אמר גם הוא כי החיילים שהשתלטו על הספינה נהגו באלימות. "אנחנו בסך

 הכול אנשים שהגענו עם מסר של שלום. חשבנו שלא תהיה התפרצות אלימה כלפינו, אבל הקצינים התנהגו בצורה אלימה. אני לא ישן בלילה בגלל מה שאנחנו עושים לערבים ברצועת עזה. אסור שזה יקרה דווקא בגלל ההיסטוריה שלנו".

 

מנגד, בעת ההשתלטות על היאכטה, אמרו בצה"ל, לא הופעלה אלימות משום סוג שהיא - לא מצד הכוחות המשתלטים ולא מצד הנוסעים.

 

מפקד משטרת אשדוד, סגן ניצב גבי דדון, אמר כי החקירה טרם הסתיימה, למרות שהישראלים שוחררו. "אנו נקיים עוד התייעצויות ואולי נקיים עוד חקירות נוספות. בתום החקירה נקבל החלטה בדבר הגשת כתבי אישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונתן שפירא וחבריו לאחר השחרור
צילום: צפריר אביוב
היאכטה בדרך לאשדוד
צילום: AP
מומלצים