שתף קטע נבחר

חברי הלוחמים: "נראה את השופטת תחת אש"

שני הלוחמים שהשתמשו בילד בן 9 כמגן אנושי בעזה והורשעו, הגיעו לבית המשפט הצבאי מוקפים בחבריהם לפלוגה. "זאת בגידה", התלוננו החברים וחיפשו את המפקדים. אמו של לוחם: "כל אמא ששולחת את בנה לצבא צריכה לשכור עורך דין"

"המדינה בגדה בנו". חבריהם של שני הלוחמים שהורשעו הבוקר (יום א') בשימוש בילד פלסטיני בן 9 כמגן אנושי, קיבלו את הכרעת הדין בהלם מוחלט. החברים, שלחמו עם השניים ברצועת עזה, הפנו אצבע מאשימה לעבר מפקדיהם בצבא, שהותירו אותם לדבריהם לבד במערכה על צדקתם.

 

עופר בן שושן, חבר לצוות של השניים, אמר ל-ynet כי "זו פשוט בגידה, שלחו אותנו לקרב ועכשיו משאירים אותנו מאחור להתמודד עם התוצאות". סגן יאיר, מפקד צוות פלס"ר גבעתי שפיקד על השניים, אמר: "מח"ט גבעתי היה צריך להיות פה ולתמוך בחייליו. איפה כל הערכים שעליהם חינכו אותנו?

 

"כולם מתחמקים מההכרעה הזאת. כשמשהו משתבש במלחמה, פתאום כולם נעלמים. אלו שני החיילים הכי מקצועיים בצוות והם סיכנו את חייהם". שני הלוחמים, שהפעילו "נוהל שכן", הורשעו בחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת.

 

בהכרעת הדין כתבו השופטים, כי "חייל משתמש בנשקו אך ורק במידה הנדרשת תוך שמירה על צלם אנוש. הלחימה איננה תירוץ להפעלת כוח בלתי ראוי. שני הנאשמים, לוחמים ותיקים, השתמשו בילד תמים כדי לפתוח תיקים שנחשדו כמטעני חבלה ופעלו באופן שאינו הולם את תפקידם ואת דרגתם בצבא".

 

"כל אמא צריכה לשכור עורך דין לילד"

החברים הפנו אצבע מאשימה למערכת המשפט הצבאית. שי כהן, שהעיד במהלך חקירת המקרה, אמר: "אני רוצה לראות את השופטת הזו שעה אחת תחת אש, לא שבועיים. נראה מה היא הייתה עושה במקרה הזה. נראה את שיקול הדעת שלה".

 

ניקול בן שושן, אמו של אחד הלוחמים בצוות, באה לתמוך בשניים. "הלקח העיקרי שאיתו אני יוצאת מהפרשה הוא שכל אמא ששולחת את בנה לשירות קרבי צריכה לשכור עבורו, לפני הכול, את שירותיו של עו"ד מנוסה", אמרה.


הלוחמים בבית המשפט, מוקפים בחבריהם (צילום: אליעד לוי) 

 

אלי וג'ילדה בן וועיש, תושבי צרפת, הגיעו ארצה כדי לתמוך בשני

הלוחמים ולקחו חלק במימון הוצאות המשפט. "התחושה שלנו היא שהכל נעשה רק כדי לרצות את העולם ואת דו"ח גולדסטון. אנחנו מגבים לחלוטין את החיילים, לא את מפקדיהם. נעשה כל שאנחנו יכולים כדי לעזור להם".

 

במסגרת פרשת "נוהל ילד" הואשמו הלוחמים כי במהלך השתלטות על בניין בשכונת תל אל הווא, נתנו הוראה לילד לפתוח מספר תיקים ומזוודות, לאחר שחשדו כי במקום ישנו מטען חבלה - ובכך חרגו מהפקודות. האירוע המדובר התרחש ב-15 בינואר 2009 ואילו כתב האישום הוגש רק במרס השנה, לאחר שחרורם של השניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החולצות שלבשו החברים
צילום: אליעד לוי
הלוחמים בכניסה לבית המשפט
צילום: אליעד לוי
מומלצים