שתף קטע נבחר

לוחם מג"ב שירה למוות במסתנן: לא התכוונתי

עז א-דין קוואזבה מחברון ניסה לעבור לישראל מצפון לירושלים ונהרג בעימות עם כוח מג"ב. הלוחם שיחזר והסביר בחקירה במח"ש: נפלט כדור או שההדק נלחץ בטעות

לוחם משמר הגבול שירה היום (א') למוות במסתנן הפלסטיני עז א-דין קוואזבה ליד ירושלים, הובא בצהריים לשחזר את המקרה. הוא טען כי הירייה מאקדחו לא הייתה מכוונת. גורמים המעורבים בחקירה מסרו ל-ynet שהלוחם הסביר כי ייתכן שכדור נפלט או שההדק נלחץ בטעות במהלך המאבק בין השניים. בהמשך הוא שוחרר למעצר בית של חמישה ימים. החקירה נמשכת.

 

הירי אירע לפנות בוקר סמוך לכפר עיסוויה שמצפון לירושלים, כאשר כוח מג"ב תפס קבוצה של כ-15 פועלים מנסים להסתנן לישראל. קוואזבה, בן 38 תושב חברון, ניסה להימלט אולם הלוחם השיג אותו, ולדבריו הפלסטיני ניסה לחטוף את נשקו. פתח במאבק.


כתם הדם במקום הירי (צילום: נועם מושקוביץ)

 

מארגון "בצלם" נמסר כי בצהריים התקיימה במכון לרפואה משפטית באבו כביר נתיחת גופתו של קוואזבה. בנתיחה נכח ד"ר דני רוזין, כירורג מומחה מבית החולים תל השומר, כמשקיף מטעם משפחת ההרוג והארגונים רופאים לזכויות אדם ובצלם. ד"ר רוזין מסר כי סיבת המוות הייתה ירי מטווח קצר אשר גרם למוות מיידי כתוצאה מקרע במוצא אבי העורקים מהלב, בעקבות חדירת קליע מזרוע כתף ימין לבית החזה.

 

ב"בצלם" טענו שפתולוג פלסטיני היה אמור להשתתף גם הוא כמשקיף בנתיחה מטעם משפחת ההרוג, אולם הוא עוכב במשך כמה שעות במחסום קלנדיה וכניסתו לישראל לא הותרה. זאת, על אף שהמחלקה לחקירות שוטרים תיאמה את כניסתו לישראל עם המנהל האזרחי. 

 

מהמנהל נמסר כי "התושב הגיע לנציגות המנהל האזרחי בקלנדיה בסביבות 13:00 כשהקצין הממונה עודכן בהגעתו מבעוד מועד ועשה את מירב המאמצים על מנת לאתרו ולזרז את הליך הטיפול בו. אף על פי כן, בשל תקלה טכנית במערכת המחשוב התעכב הטיפול בבקשה במשך קרוב לשעה. יש לציין, כי לאחר שהתאפשר מעברו של התושב הוחלט כי אין טעם למסור את ההיתר וזאת לאור העובדה כי הנתיחה כבר בוצעה".

 

סלאח קוואזבה, בן דודו של ההרוג, שנמנה עם קבוצה המסתננים, סיפר ל-ynet על ההיתקלות עם שוטרי מג"ב והציג תמונה שונה: "הגענו לגדר שבאזור עיסוויה כדי להיכנס לתוך תחומי ירושלים. פתאום

רכב טויוטה שבו היו שוטרי מג"ב החל לרדוף אחרינו מהצד הישראלי של הגדר ועשרות העובדים החלו להתפזר". לדבריו, הלוחמים לא תפסו איש, ולאחר מכן שבו לאזור הגדר וארבו למי שחזר וניסה לחצות אותה.

 

בן הדוד תיאר כי ראה את הלוחם מצמיד את הרובה לעז א-דין ויורה. "עז א-דין נהרג בדם קר, כשהוא מנסה להסתתר מהחייל שירה בו במרחק של טווח אפס מבלי שניסה אפילו להגן על עצמו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום בשיחזור
צילום: נועם מושקוביץ
משפחתו של קוואזבה, היום
צילום: AFP
מומלצים