שתף קטע נבחר

דה-וינצ'י ברזולוציה של 28 מיליארד פיקסלים

חברה איטלקית מאפשרת לגולשים לפרק לגורמים יצירות אמנות קאנוניות עד למאית המילימטר. "זה כמו להתבונן בציורים בזכוכית מגדלת ענקית"

הייתם רוצים לצאת לדייט עם ונוס? לא בטוח שתוכלו להסתכל בלבן שבעיני האלה היוונית, אבל בהחלט תוכלו להתבונן עמוק בלבן שעל הקנבס בציורו המפורסם של סנדרו בוטיצ'לי "הולדתה של ונוס", והכל דרך המחשב, אתם אפילו לא צריכים לנסוע עד לגלריית "אופיצי" בפירנצה. חברת "Haltadefinizione" האיטלקית מאפשרת לכם להתבונן ביצירות אמנות ידועות מימי הרנסנס מקרוב, קרוב מאוד. 


להביט לוונוס בלבן של העין (צילום: AP)

 

מטרת המיזם האינטרנטי היא לאפשר לגולשים היכרות אינטימית עד לפרטי פרטים עם כמה יצירות קאנוניות, כזו שלא ניתן להגיע אליה אפילו במוזיאון. באמצעות קליק אחד בעכבר, ניתן לעשות זום אל תוך הציור ולבחון אף את הפרטים הזעירים ביותר שבו - לא כאלו שניתן להבחין בהם בעין בלתי מזוינת. הפיתוח של החברה האיטלקית מאפשר צפיה ברזולוציה של עד 28 מיליארד פיקסלים - פי 3,000 ממצלמה דיגיטלית רגילה.

 

בשלב זה הועלו לרשת חמש יצירות מגלריית "אופיצי". מלבד "הולדת ונוס" המפורסם של בוטיצ'לי, ניתן להתרשם גם מכל משיכת מכחול, נקודה או קו מקרי בציורים של קרוואג'יו ולאונרדו דה וינצ'י. "זה כמו להתבונן בציורים בזכוכית מגדלת ענקית", אמר מריו רסקה, נציג משרד התרבות האיטלקי. 


"הבשורה" של לאונרדו. יורדים לפרטי פרטים (צילום: AP)

 

הפרויקט פועל כבר כמה שנים, וב-2008 נעשה ניסיון דומה עם "הארוחה האחרונה" של לאונרדו, אולם הטכנולוגיה לא התקרבה לביצועים שלה כיום. זוהי דרך חדשה להתבונן ביצירות ולפרק אותן לגורמי גורמים בגודל של עד מאית המילימטר ולהרכיבן מחדש.

 

"כל מה שעולה לרשת עוזר לנו לקדם את הידע בנוגע ליצירות גדולות כמו אלו המופיעות בפירנצה", אמר רסקה, התומך בפרויקט. "קהל חדש חשוב לנו מאוד: נוער, משפחות, אנשים עובדים. כמה מהם יפתחו תשוקה לאמנות". השאיפה היא להקים בסופו של דבר מוזיאון וירטואלי לשירות הציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"באכחוס" קרוואג'יו שלא הכרתם
צילום: AP
לאתר ההטבות
מומלצים