שתף קטע נבחר

ברק בעד הצהרת נאמנות, בשינויים קלים

ההצעה לחייב הצהרת נאמנות למדינה יהודית ודמוקרטית בחוק האזרחות, שתעלה ביום ראשון בממשלה, מחוללת דרמה פוליטית. שר הביטחון ברק דוחה את הטענות שהיה שותף להצעה, ודורש להצביע על נוסח כמעט זהה, ברוח מגילת העצמאות

שר הביטחון, אהוד ברק, מתנצח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על התיקון לחוק האזרחות שיחייב הצהרת נאמנות למדינה יהודית ודמוקרטית. לשכת ברק פנתה היום (ה') למזכירות הממשלה כדי לתקן - גם אם באופן מינורי לחלוטין - את נוסח הדברים שהופצו לחברי הממשלה. עם זאת, ברק לא מאיים בפיצוץ במקרה שההצעה לא תאושר.

 

ברק טוען כי לא היה שותף בשום שלב לגיבוש ההצעה המקורית והוא אינו נכלל על מציעיה. במשרד המשפטים טענו אמש כי הוא תמך בהצעה, אולם בלשכתו אומרים ששר הביטחון כלל לא השתתף בדיונים על הנוסח, שערכה הוועדה הבין-משרדית שהוא היה בין חבריה והייתה אמונה על הנושא.

 

במפגש במשרד הביטחון, הציע ברק כי תיקון הצעת חוק האזרחות שיובא להחלטת הממשלה ביום ראשון הקרוב יהיה בנוסח הבא: "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, ואני מתחייב לכבד את חוקי המדינה". זאת במקום התיקון שהציע שר המשפטים, יעקב נאמן, ואומץ בחום על-ידי נתניהו. הצהרת האמונים לפי סעיף 5(ג) לחוק האזרחות תתוקן כך שבסופה יבואו המילים "כמדינה יהודית ודמוקרטית, ואני מתחייב לכבד את חוקי המדינה".  


מתוך ההצעה שנתניהו מבקש מהממשלה לאמץ

 
ברק ביקש להעלות את הנוסח שלו להצבעה ביום ראשון בממשלה, במקביל להצעה האחרת. ברק אומר כי נוסח הצהרת האמונים שלו, שיחול על מתאזרחים חדשים, משקף את רוחה הליברלית והפתוחה של מגילת העצמאות ואת ערכי היסוד של מדינת ישראל. הוא ציין כי "הצהרה בעלת אופי דומה נהוגה במדינות רבות, מהמתוקנות שבעולם". הוא שב וביקש שהממשלה תדון ביום ראשון דיון חוזר גם בשאלת העובדים הזרים.  

 

ראש הממשלה נשאל בסיור בלוד באשר לחוק האזרחות, והסביר כי החוק מהווה את תמצית רעיון המדינה היהודית והדמוקרטית, "המהות של המדינה הינה מדינת הלאום של העם היהודי, מדינה יהודית ודמוקרטית. כל יהודי בכל מקום בעולם יכול לבוא אליה, היא ביתו. אך יחד עם זאת חיים בה גם לא יהודים ומגיע להם שוויון זכויות מלא, לכן זו מדינה יהודית ודמוקרטית על פי מגילת העצמאות. למדתי, כתבתי והגנתי על רעיון זה הוא ברובדי הנפש שלי, לכן הדברים מבטאים את מדיניותה ואופייה. אלו דברים שאנו מצפים מאחרים ומצפים גם מעצמנו, כל דבר אחר הוא בלתי טבעי. יש נטייה לטשטש את זהות מדינת ישראל כמדינת העם היהודי על ידי גורמים מפנים ומחוץ, זה מאבק הכרחי, הן בתוך המדינה והן מחוץ לה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק. לא היינו שותפים
צילום: דודו אזולאי
בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים