שתף קטע נבחר

סוגרים את הברז לחקלאים שניצלו את המכסה

בימים האחרונים החל הליך לסגירת המים לחקלאים שניצלו את מלוא המכסה לשנת 2010. התאחדות האיכרים פנתה לרשות המים בבקשה לאשר הארכת ניוד מים, אך שם מבהירים: "כל חקלאי היה מחויב לתכנן את ההשקיה לפי ההקצאות שבידיו"

רשות המים החלה בהליך לסגירת המים לחקלאות בשל ניצול המכסה לשנת 2010 ביישובים רבים ובהם יסוד המעלה, ראש פינה ומגדל. נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי פנה אתמול (ה') למנכ"ל רשות המים אורי שני בבקשה לאשר הארכת ניוד מים עד לסוף חודש אוקטובר, ובכך להימנע מסגירת המים למגדלי האגסים.

 

לדברי אמיתי, הפנייה נעשתה נוכח עמדת רשות המים לפיה במצבו הנוכחי של משק המים, אין אפשרות להקצאת מים נוספת השנה. "החקלאים שסובלים ממחסור חמור במים יינזקו במאות מיליוני שקלים", טען נשיא התאחדות האיכרים. "בנוסף, תהיה עלייה במחירי הפירות והירקות ומצוקת החקלאים תורגש על ידי כלל האזרחים בכל בית במדינת ישראל".

 

בתקופה האחרונה נפגע ענף האגסים קשות ממגיפת החירכון, שכילתה לחלוטין מאות דונמים וגרמה נזקים חמורים לאלפי דונמים נוספים. מומחים למחלות צמחים המליצו על המשך ההשקיה כדי למנוע בכל דרך פריחה בסתיו הנוכחי שמשמעותה, להערכתם, סכנה לקיומם של שטחי אגס נרחבים נוספים עד כדי הכחדה כמעט מוחלטת של גידול זה בארץ.

 

בהתאם להנחיות המקצועיות של משרד החקלאות, על מגדלי האגס להשקות את מטעיהם בכ-3 קוב ליום לדונם, על מנת לצמצם משמעותית את הסיכון להתפרצות אלימה של מגיפת החירכון בשנה הבאה, שתוצאותיה עלולות להיות חמורות עוד יותר מאלה של השנה שעברה.

 

"ההקצאה לשנה הבאה תקטן"

החקלאים הסבירו כי ציות להנחיות מקצועיות אלה הביא אותם למיצוי הקצאות המים שלהם בימים האחרונים, באופן שהביא לסגירת המים לחקלאים מיישובים בצפון ולהתראה מפני סגירת המים למגדלים נוספים.

 

אמיתי טוען כי מדובר בהחלטה שתשפיע על הענף ומגדליו: "אישור ניוד מים עד לסוף החודש יביא לפתרון זמני לבעיית המים החמורה שמאיימת על קיום החקלאות במדינת ישראל. אל לנו לשכוח שהחקלאים במדינת ישראל מהווים מגן אנושי באזורים רבים, בעיקר בפריפריה בצפון ובדרום, דואגים לתוצרת מקומית איכותית ואחראים לשטחים הירוקים. אני קורא למדינת ישראל ולתושביה לעודד את החקלאות והכי חשוב לעזור לה להתקיים".

 

מרשות המים נמסר בתגובה כי "הקצאת המים השנתית ניתנה לכל חקלאי לפני חודשים רבים וכל חקלאי היה מחויב לתכנן את ההשקיה לפי ההקצאות שבידיו. החקלאים קיבלו אפשרות לצרוך עד 10% מעבר להקצאה המקורית שלהם וגם האפשרות להעביר מים בין הצרכנים הוארכה מעבר למה שנקבע מראש.

 

"החקלאים היו רשאים לנצל את הכלים הללו כדי להיטיב את מצבם ורובם עשו כך. יש לציין כי השנה הוקצו לחקלאות כ-80 מיליון קוב מים יותר מאשר ב-2009 ועל פי התחזית לחורף הקרוב ההקצאה לשנה הבאה תקטן".

פורסם לראשונה 07/10/2010 18:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים