שתף קטע נבחר

הצעה: לתת לארה"ב חודש או להפסיק השיחות

לקראת המפגש עם המשלחת הפלסטינית, אמרו דיפלומטים המשתתפים בכינוס הליגה הערבית בלוב כי מדינות ערב יציעו לאבו-מאזן לתת לארה"ב ארכה נוספת להציל השיחות הישירות. אם ייכשל המהלך, ימליצו מדינות ערב לשוב לשיחות עקיפות

נותנים צ'אנס נוסף או שמפסיקים השיחות הישירות: דיפלומטים ערבים אמרו הערב (יום ו') כי מדינות ערב מתכוונות להציע לנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, להעניק לארה"ב חודש נוסף לנסות למצוא מוצא למבוי הסתום במגעים עם ישראל. לדברי הגורמים, המהלך נועד כדי למנוע את קריסת המשא ומתן הישיר. אם בסיום החודש לא יושג הסכם מניח את הדעת, תדון הליגה הערבית בצעדיה ותשקול להמליץ לאבו-מאזן לשוב לשיחות עקיפות.

 

ההצעות כיצד לנהוג במשא ומתן המדיני הועלו במהלך שיחות שרי החוץ של הליגה הערבית המתכנסים בלוב. זאת, לקראת ישיבת ועדת המעקב המיוחדת של הליגה שתתקיים מחר. הערב צפויים הנציגים הערביים להיפגש עם המשלחת הפלסטינית, אולם בשלב זה עדיין לא ברור אם ייעצו לאבו-מאזן כיצד לפעול.

  

"על-פי ההצעה המתגבשת מדינות ערב ייתנו לארה"ב צ'אנס של חודש לנסות לחדש את המשא ומתן ולהביא להפוגת הבנייה בהתנחלויות", אמר אחד הגורמים וציין כי ועקת המעקב של הליגה הערבית תתכנס בעוד חודש כדי לבחון את ההתפתחויות.

   

נחפש פתרון אלטרנטיבי

מוקדם יותר, אמר מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, כי מדינות ערב יחלו לנסח אלטרנטיבות חד-צדדיות לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, לאור הקיפאון הנוכחי בשיחות. "המגעים לא נושאים פרי, ואנחנו נתחיל לנסח חלופות. אין כרגע שיחות משום שהעמדה הישראלית מאוד מאוד שלילית. הם לא משתפים פעולה", אמר.

 

גורמים בירושלים הביעו אמש אופטימיות זהירה לקראת כינוס המנהיגים הערביים.

 לדבריהם, בישראל מעריכים כי הליגה הערבית תקבל החלטה לפיה "כל זמן שבונים, אין שיחות ישירות", אך יושאר פתח להמשך המגעים בניסיון למצוא מוצא לסוגיית הקפאת הבנייה. 

 

ערב הפגישות בלוב, שוחחה מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, עם אבו-מאזן, וביקשה ממנו לתת הזדמנות להצלחת השיחות הישירות. ואולם דוברו של הנשיא הפלסטיני, נביל אבו-רודינה, אמר הבוקר כי "לא ניתן להמשיך" בשיחות כל עוד הבנייה נמשכת. "אבו-מאזן אמר שהוא רוצה להמשיך בשיחות, אבל לא יכול לעשות זאת ללא הפסקה של בניית בתים חדשים בהתנחלויות לשלושה או ארבעה חודשים", אמר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן. אם בונים - לא מדברים
צילום: רויטרס
אלטרנטיבות חד-צדדיות. מוסא
צילום: AFP
מומלצים