שתף קטע נבחר

רוני רון, הנאשם ברצח רוז, לא ייכבל עוד בלילה

למרות החשש בשב"ס שישים קץ לחייו, קבע בית המשפט לעניינים מנהליים להפסיק לאלתר את כבילתו בידיו וברגליו של רוני רון בשעות הלילה ובמהלך הטיול היומי: "הדאגה למנוע הישנות מקרי התאבדויות ברורה, אך התגובה בלתי מידתית"

רוני רון, הנאשם ברצח הילדה רוז פיזם , יוכל לישון בלי אזיקים - אבל בשב"ס נראה שלא יישנו בשקט. בית המשפט לעניינים מנהליים בפתח-תקווה קיבל את עתירתו להפסיק לאלתר לכבול את ידיו ורגליו בשעות הלילה. רון נתון מאוגוסט 2008 למעצר עד תום ההליכים ומנובמבר אשתקד בהפרדת יחיד מחשש שינסה לשים קץ לחייו.

 

השופטת קלרה רג'יניאנו קיבלה את עתירתו בנושא וקבעה כי "דאגת שב"ס למנוע הישנותם של מקרי התאבדויות אסירים בתוך הכלא ברורה", אך ציינה כי "תגובה בלתי מידתית, כמו במקרה זה, היא בלתי סבירה".

 

רג'יניאנו הסבירה את החלטתה וכתבה כי "כיום לא נמצאו מחשבות אובדניות ולא הובאה אינדיקציה אחרת לסיכון אובדני או נתון אישי אחר המהווה סבירות גבוהה לביצוע מעשה אובדני".

 

בשב"ס טענו בחודש שעבר כי רון הוא עציר שנשקפת לו סכנת פגיעה מצד עצירים אחרים או שישלח יד בנפשו. עוד הביעו חשש שהוא ינסה להימלט. עד כה, כבלו אותו הסוהרים בידיו וברגליו בשעות הלילה ובמהלך הטיול היומי בחצר.

 

בסוף השבוע שעבר, כאמור, התקבלה עתירתו - שבמרכזה טען כי ההחלטה להטיל עליו את אותם תנאי כליאה היא "בלתי סבירה ופוגעת בזכויותיו הבסיסיות". על-פי החלטת השופטת, הוסרו מעליו אותן מגבלות לאלתר עם תום הפסיקה בנושא.

 

רג'יניאנו הדגישה כי קבלה את החלטתה גם לנוכח "מידע חסוי שהתקבל סמוך לאחר הגשת העתירה, המלמד על חשש לניסיון אובדני". בשב"ס ציינו כי יסכימו לשקול את הסרת הכבילה אם רון יסכים להכניס לתאו אסיר נוסף, אך הוא עצמו התנגד לכך בתוקף.

"הפסיכיאטרית התרשמה כי העותר סובל מהפרעת אישיות, אך אין כיום סכנה לפגיעה עצמית מיידית", כתבה השופטת בהחלטתה.

 

החשש בשב"ס מפני התאבדויות במתקני המעצר ובבתי הכלא בא על רקע גל מקרים שהתרחשו בתקופה האחרונה. מקרה ההתאבדות ה-10 מתחילת השנה התרחש רק בחודש שעבר, כאשר צעיר בן 27 שהיה נתון למעצר עד תום ההליכים שם קץ לחייו בכלא רימונים שבשרון. אז מדובר היה בעציר שלא הוגדר אובדני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוני רון. לא עוד כבילה
צילום: עופר עמרם
הילדה רוז פיזם
צילום: AFP
מומלצים