שתף קטע נבחר

נאמן מציע עוד תיקון: גם יהודים יצהירו נאמנות

אחרי הביקורת הקשה, הציע שר המשפטים בישיבת הממשלה שנוסח הצהרת הנאמנות יחול לא רק על מבקשי אזרחות לא יהודים - אלא גם על יהודים העולים מכוח חוק השבות. משפטנים הסבירו כי רק כך, "החוק לא יהיה גזעני"

אחרי הצעת התיקון של ברק - גם לנאמן יש הצעת פשרה משלו. הממשלה ממשיכה בצהריים (יום א') את הדיון בתיקון לחוק האזרחות, לפיו כל מבקש אזרחות לא יהודי יידרש להצהיר על נאמנות ל"מדינה יהודית ודמוקרטית". והסערה בעיצומה.

 

התיקון לחוק האזרחות - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בניסיון נוסף לרכך את הביקורת על נוסח התיקון, הציע במהלך הישיבה שר המשפטים יעקב נאמן, העומד מאחורי ההצעה, כי נוסח ההצהרה הזה יחול לא רק על מבקשי אזרחות לא יהודים - אלא גם על יהודים העולים לישראל מכוח חוק השבות. במצב החוקי הנוכחי, עולים חדשים אינם נדרשים כלל להצהרת נאמנות.

 

אין מדובר ברעיון חדש - בימים האחרונים כבר הועלתה הצעה זו, בין היתר על ידי משפטנים שהתראיינו בנושא ל-ynet. "ניתן לדרוש נאמנות ממצטרפים חדשים אל המדינה, אבל כדי שהצעת החוק המועלית לא תהיה גזענית - יש לדרוש הצהרת נאמנות זו מכל מי שרוצה להתאזרח, כולל יהודים", הסביר ביום רביעי המשפטן פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה, הודיע שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, כי הוא מסיר את תמיכתו בהצעה במתכונתה הנוכחית, ויתמוך בה רק אם תתמלא דרישתו להוסיף אחרי המילים "מדינה יהודית ודמוקרטית" עוד שלוש מילים נוספות: "ברוח מגילת העצמאות".


ברק בישיבת הממשלה. "הרוח הפתוחה והליברלית" (צילום: AP)

 

"למיטב הכרתי", אמר ברק בישיבה, "הניסוח שהצעתי הוא ניסוח נכון המשקף את הרוח הפתוחה והליברלית של ישראל".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר בישיבה בזכות הצעת החוק: "אין מקום להטיף לנו על דמוקרטיה ונאורות. הציונות הקימה לנו מדינה למופת. אין דמוקרטיה אחרת במזרח התיכון ואין מדינה יהודית אחרת בעולם. זהו יסוד קיומנו, וכל מי שמבקש להצטרף אלינו צריך להכיר בזה". לדברי נתניהו, התיקון לחוק הוא "תמצית הציונות", ו"מבטא את מהותה של ישראל".

 

אחה"צ: אמנים וסופרים ימחו נגד החוק

היום אחר-הצהריים תתקיים בתל-אביב אסיפת מחאה נגד הצעת התיקון לחוק, בהשתתפות אנשי רוח ואמנים, שמבקשים למחות נגד "שטפון החקיקה הגזענית והצעת החוק הליברמנית, על מנת להדגיש את התהום הפעורה בין ערכי היסוד של המדינה לבין החזון הפשיסטי אליו מכוונים ראש הממשלה וחברי ממשלתו".

 

באירוע, שיתקיים בשעה 15:30 במוזיאון תל-אביב הישן בשדרות רוטשילד (שם הוכרז על הקמת המדינה), ישתתפו בין היתר חתני וכלות פרס ישראל, השחקנית חנה מרון,

פרופ' ירון אזרחי, פרופ' גבי סלומון, פרופ' מנחם ברינקר, האמנים דני קרוון ודוד טרטקובר והסופר יורם קניוק.

 

הסופר ספי רכלבסקי ופרופ' ירון אזרחי יציגו באירוע את "הצהרת העצמאות מפשיזם", שבה נכתב בין היתר כי "מדינה הפולשת בכפייה לתחום המקודש של מצפונו של היחיד האזרח, ומענישה אותו אם דעותיו ואמונותיו אינן דעות השלטון ואינן תואמות את 'אופי' המדינה - מפסיקה להיות מדינה דמוקרטית והופכת למדינה פשיסטית. אנו, אזרחי ישראל שהתכנסנו כאן, מכריזים בזאת שלא נהיה אזרחיה של המדינה המתחזה לישראל ושמפירה את מחויבותיה הבסיסיות לעקרונות השוויון, החופש האזרחי והשאיפה הכנה לשלום שעליהם קמה המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציע פשרה. השר נאמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים