שתף קטע נבחר

ח"כ בן-ארי על החוק: 'הממשלה מודה שכהנא צדק'

הממשלה אישרה כי כל מתאזרח שאינו יהודי יישבע אמונים לישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית". ח"כ בן-ארי בירך: "הממשלה מודה היום שמה שהרב כהנא הצהיר לפני 20 שנה נכון וראוי". הח"כים הערבים זועמים: ח"כ ברכה: "שני התואמים הסיאמים ברק ונתניהו ירו היום עוד טיל לפיצוץ המו"מ"

אחרי הביקורת הרבה שנמתחה על המהלך, אישרה בצהריים (יום א') הממשלה ברוב של 22 מול שמונה שרים את ההצעה המקורית לתיקון חוק האזרחות. מבקשי אזרחות ישראלית שאינם יהודים ייאלצו להישבע אמונים ל"מדינה יהודית ודמוקרטית", והר הגעש הפוליטי שוב התפרץ.

 

התיקון לחוק האזרחות - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בעבודה ובמפלגות הערביות גינו בתקיפות את המהלך, בעוד שבימין בירכו עליו. ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) אמר כי ממשלת הליכוד "מודה שהרב כהנא צדק". לדבריו, "20 שנה להירצחו של הרב כהנא מודים היום בליכוד שהרב כהנא צדק. זה חידוש מרענן לשמוע את ממשלת הליכוד, שרדפה את הרב בשל רצונו להחתים את הערבים על הצהרת נאמנות, מודה היום שמה שהרב כהנא הצהיר לפני 20 שנה נכון וראוי".

 

"החלטת הממשלה על הצורך שמתאזרחים יצהירו אמונים למדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית היא מסר חשוב לכל אלה מבפנים ומבחוץ המבקשים לערער את היותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", מסר דובר ישראל ביתנו.

 

הוא הוסיף כי בהמשך לתיקון, שהציג ראש-הממשלה ומשקף את מצעו של יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, "תמשיך ישראל ביתנו לפעול כדי לקדם את הערכים שבהם היא מאמינה".


ישיבת הממשלה ושר הביטחון, הבוקר (צילום: AFP)

 

כל שרי העבודה הצביעו נגד ההצעה, וכן כמה משרי הליכוד - דן מרידור, בני בגין ומיכאל ואיתן. בהמשך, יועברו לדיון בוועדת שרים הצעות לתיקון היוזמה ותוספות שונות לה, דוגמת אלה שהגישו שר המשפטים, יעקב נאמן, ושר הביטחון, אהוד ברק.

 

ברק הסביר בדיון את התנגדותו בכך ש"מגילת העצמאות או ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, כפי שהיא נקראת בספר החוקים, משקפת את רוחה הפתוחה והליברלית של ישראל ואת עולם ערכיה".

 

שר הביטחון הסביר כי הצהרה "צריכה לחול על כל המתאזרחים. התוספת 'ברוח מגילת העצמאות' איננה שינוי פעוט, אלא נוגעת למהות לכל עומקה. חשש מבקרי ההצעה היא שמגולמים בה מניעים נסתרים שעתידים להיות מופנים כלפי מתאזרחים שאינם יהודים, למשל ערבים, ולשמש מעין מכשיר לקידום אפליה".

 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, תקף בחריפות את ראש-הממשלה.

"זה לא ליברמן, זהו נתניהו האמיתי. הוא ירה יריית פתיחה למגה חקיקה גזענית במושב החורף בכנסת", האשים ברכה. "זה גם לא ליברמן, אלא ברק שמסכים עקרונית, והוא שותף מלא בהצבת ישראל בראש רשימת המשטרים הכי גזעניים בעולם המודרני. שני התואמים הסיאמים ברק ונתניהו ירו היום עוד טיל לפיצוץ המשא-ומתן".

 

ח"כ אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל האשים כי "ממשלת ישראל הפכה להיות שוליה נרצעת של ישראל ביתנו ומשנתה הפשיסטית. אין מדינה בעולם שמאלצת אזרחים או מתאזרחים להישבע אמונים לאידיאולוגיה או למחויבות סקטוריאלית. ישראל מוכיחה שהיא אינה שוויונית, ובעצם היא דמוקרטית כלפי יהודים - ויהודית כלפי ערבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ בן-ארי. כהנא צדק
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מוחמד ברכה. "זה נתניהו האמיתי"
צילום: ירון ברנר
ח"כ טיבי. יישבע אמונים?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים