שתף קטע נבחר

השופט שלא עצר התוקף: לא שמעתי, לא ידעתי

נמשכת טרגדיית הטעויות בפרשת תקיפתו החמורה של אלי איפרגן, שנחשפה ב-ynet. הבוקר קיבל שופט המחוזי בת"א, ציון קאפח, את ערעור המשטרה, ועצר ל-4 ימים את שי סגן, החשוד. השופט טען שלא שמע את נציג המשטרה כי באותו רגע הוכנסו עצורים לאולם: "נשמטה מידיעתי העובדה שמצב הקורבן קשה"

השופט לא הקשיב לנציג המשטרה, ולכן החשוד בתקיפה החמורה שוחרר: הבוקר (יום ב') אנחנו נחשפים לעוד נדבך בטרגדיית הטעויות בפרשת התקיפה החמורה של אלי איפרגן (36) מאשדוד שהוכה באורח אנוש באמצעות קסדה, ומאושפז בבית החולים איכילוב בתל-אביב.

 

אמש דיווחנו לראשונה ב-ynet כי השופט לא השתכנע, ושחרר את החשוד, שי סגן, למעצר בית. הבוקר קיבל אותו שופט, ציון קאפח, את ערעור המשטרה והאריך את מעצרו בארבעה ימים. הוא הסביר את החלטתו השנויה במחלוקת: "מצאתי כי בא כוח המשטרה אמר מספר דברים אשר לצערי לא שמעתי אותם, אפשר שמשום שבאותו רגע ממש הוכנסו עצורים לאולם".

 

עוד הסביר השופט קאפח: "לפי שיטת המחשוב החדשה, הפרוטוקולים מועברים לצדדים אבל לא לשופט, משום שהוא אינו נדרש לחתום על הפרוטוקול". הוא סיפר כי "באופן אקראי לחלוטין, דקות ספורות לאחר הדיון, התגלגל לידי עותק מיותר של הפרוטוקול", ואז גילה את הדברים שאמר נציג המשטרה: "נשמטה מידיעתי העובדה כי מצבו של הקורבן קשה וכי הוא מחוסר הכרה, עובדה שהיה בה לשנות את תוצאות הדיון. בינתיים, עזבו החשוד ופרקליטתו את האולם".

 

לדברי קאפח, אחרי שעורכת דינו של החשוד, טלי חזום מהסנגוריה הציבורית, עזבה את האולם, הוא פנה באופן מיידי לנציגת הפרקליטות שהיתה במקום, עו"ד שירי רום. השופט ביקש ממנה לפעול לזימונו המיידי של נציג המשטרה בשנית, על מנת להודיע לו שנפלה טעות. הוא המשיך והסביר את התגלגלות הדברים המביכה: "באותן דקות ממש כשיצאתי למסדרון, פגשתי את פקד אביב פורת ואמרתי לו כי לא קמתי מכיסאי וכי בדעתי לחזור ולקיים את הדיון, נוכח הטעות שנפלה".

 

"בית המשפט הבחין בשגגה שנפלה"

השופט אמר כי בשעתיים שלאחר מכן נעשו מאמצים לאתר את פרקליטתו של סגן, אך לאחר שאותם ניסיונות כשלו הוא הודיע לעו"ד אורי קינן, שנכח באולם, כי בדעתו למנות אותו לייצוג של החשוד. "המשטרה פעלה במקביל לאיתור החשוד, אך הוברר כי הוא אינו מצוי בכתובת הנקובה בפרוטוקול הדיון", אמר השופט. "נוכח העובדה כי המשטרה לא מצאה את החשוד, וכי למעשה האחריות לאי קיום הדיון רובצת לפתחו של החשוד, אני רואה בדיון מהבוקר המשך של דיון יום האתמול, משום שלא קמתי מכיסאי בשעה שיזמתי את קיום הדיון, וממילא לא קמה החובה להודיע 24 שעות מראש לחשוד, שהרי מדובר באותו דיון ממש".

 

השופט, שלאחרונה קודם מבית משפט השלום למחוזי, הדגיש מספר פעמים במהלך דבריו כי הדיון הבוקר הוא ביוזמת בית המשפט ולא ביוזמת המשטרה. "לאחר שבית המשפט הבחין בשגגה שנפלה", כך לדברי השופט קאפח. לגופו של עניין, הסביר השופט בהחלטתו כי בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד ביום שישי לא מופיעה חומרת הפגיעה וגם בהחלטה מאתמול, ההתייחסות הייתה לנסיבות ולא לתוצאות.

 

קאפח הזכיר עוד כי "מצבו של קורבן הפגיעה קשה ביותר, המסוכנות קיימת ויש לברר את פשר ההתפרצות האלימה והברוטלית של החשוד. בנסיבות אלו, ולאחר שתוקנו כל הליקויים, אני מקבל את הערר ומורה על הארכת המעצר עד ליום ה-14/10". עורכת דינו של החשוד, טלי חזום מהסנגוריה הציבורית, הודיעה בתום הדיון כי תערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

 

"תאמיני לי שלא ראיתי את הפרסומים ב-ynet"

שלא לפרוטוקול, אמר השופט קאפח לקראת סוף הדיון כי "זה עלה לי בשעות שינה ועשינו מאמץ עליון לקיים את המשך הדיון אתמול, תאמיני לי שלא ראיתי את הפרסומים ב-ynet". עורכת הדין חזום ביקשה מקאפח לדחות את ביצוע החלטתו ביממה, לצורך הגשת הערעור לעליון, אך השופט דחה את טענתה. כאשר היא שאלה אותו "היכן הייתה המסוכנות בארבעת הימים בהם החשוד היה משוחרר?", השיב לה "אני לא יודע".

 

לגבי טענת השופט כי היה קושי לאתר את עורכת הדין חזום, אמרה הפרקליטה: "הייתי זמינה עד השעה 13:00 והדיון כידוע היה בבוקר. אני סבורה שההליך שהתקיים לא היה נכון בנסיבות העניין. חשוב להדגיש שמרשי היה משוחרר ארבעה ימים, במהלכם המסוכנות לא באה לידי ביטוי. בשלב זה בית המשפט לא מעניש אדם אלא בוחן את עילת המעצר. גרסת הלקוח שלי היא כי הוא פעל מתוך הגנה עצמית במהלך קטטה בה לא השתתף, והמתלונן הוא זה שניסה לתקוף אותו".

  

בארבעת הימים האחרונים שהה החשוד במעצר בית לפי החלטת בית משפט השלום. בצעד יוצא דופן החליטו במשטרה לצלם את הקורבן במיטתו, על מנת שהתמונות ישכנעו את השופט להאריך מעצר. במשטרה חזרו עם בקשה לעיון חוזר והסבירו לבית משפט שייתכן שהקורבן ימות, ועל כן נקבע דיון חוזר. השוטרים לא מצאו את החשוד בכתובת שנתן ולכן הוא לא נעצר. אלא שבית המשפט כבר נסגר ועל כן הדיון התקיים רק הבוקר.

 

אלי איפרגן, אב לשלושה מאשדוד, שרצה לבלות במועדון בתל-אביב, התערב במריבה בין שתי נשים וספג קסדה בראשו. כעת הוא נלחם על חייו. מעדויות שהצטברו במשטרה לאחר התקרית האלימה שהתרחשה בשישי לפנות בוקר מחוץ למועדון בדרום תל-אביב מצטיירת התמונה הבאה: איפרגן, שרק לפני ארבעה חודשים חגג את הולדת בנו, הגיע למקום עם עוד חבר. ביציאה מהמועדון התפתח ויכוח בין ידידה של חברו לבין אשה אחרת, שהסלים. איפרגן התערב, ואחר כך הגיע אליו אדם נוסף, הקשור למועדון, שפך בפניו כנראה כוס וודקה והתעמת עם איפרגן. בשלב הזה, איפרגן פנה לכיוון מכוניתו, אלא שאז הגיח אדם נוסף, והלם בראשו בקסדה. 

 

מאז ועד עתה מאושפז איפרגן מורדם ומונשם במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים איכילוב, כשלצדו ממררים בבכי בני משפחתו, החוששים מהרע מכל. "הם כל הזמן שואלים איפה אבא ומחפשים אותו, ואני לא יודעת מה להגיד להם", סיפרה בבכי אשתו ענבר. סגן מנהל המחלקה הנורוכירורגית, ד"ר נבו מרגלית: "הוא יכול היה למות מהמכה במקום, המצב שלו עדיין קשה מאוד. הבחור הגיע אלינו עם פגיעת ראש קשה מאוד. הפגיעה אצלו הייתה במספר מקומות בראש וגרמה לפגיעה מוחית קשה מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי איפרגן בבית החולים
צילום: אלי סניור
השופט ציון קאפח
צילום: אתר בתי משפט
מומלצים