שתף קטע נבחר

ביטוח לאומי: הונאות במיליארדי שקלים מדי שנה

מנכ"ל הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, חשפה כי מדי שנה מגיעות אל הביטוח בקשות לא מוצדקות לקבלת קצבאות הנאמדות במיליארדים. זאת, בעקבות דיון ראשון שנערך בכנסת בהצעת האוצר לאיים בעונשי מאסר, קנסות ושלילת זכויות על מקבלי קצבאות שמוסרים מידע כוזב על שינוי בסטטוס שלהם

הונאות הביטוח הלאומי לקבלת קצבאות לא מוצדקות נאמדות במיליארדי שקלים בשנה – כך הכריזה היום (ב') בכנסת מנכ"ל הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני.

 

 

"אנחנו רוצים לעשות צדק ולהרתיע את מפרי החוק", אמרה דומיניסיני בוועדת העבודה והרווחה בדיון ראשון על הצעת האוצר לאיים בעונשי מאסר, קנסות ושלילת זכויות על מקבלי קצבאות שמוסרים מידע כוזב על שינוי בסטטוס שלהם או לא מעדכנים במועד את השינויים שישפיעו על הקצבה.

 

הצעת האוצר נכללה בחוק ההסדרים הקיים אך פוצלה ממנו. עתה היא חוזרת ומופיעה גם בהצעת חוק ההסדרים הבא. בדיון השתתפו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ושר הרווחה יצחק הרצוג. חברי הוועדה הסתייגו בעבר מהצעת החוק ונמנעו מלקדם אותה מחשש שהיא תפגע יותר בחלשים וחסרי ישע שלא יידעו לעדכן את מצבם וייענשו כעבריינים.

 

ריבלין אמר כי "כולנו מסכימים שאסור לרמות את הביטוח הלאומי ובכך לפגוע באזרחים שמגיע להם. אבל לא ייתכן שהממשלה מכניסה לחוק ההסדרים חוק שהיא מתקשה להעביר אותו בכנסת. הבית צריך לדון ולהכריע איך לעזור לממשלה לטפל ברמאויות האלה, אבל לא ראוי לדון בו בחיפזון של חוק ההסדרים אלא בשיקול דעת ציבורי עמוק", אמר ריבלין.

 

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) גילה כי החוק שהובא היום לדיון שונה מהנוסח המקורי אחרי שהממשלה לא הצליחה להעביר אותו לוועדה אחרת: "לפי השינויים החוק לא יחול על קשישים ובעלי מוגבלויות גופניות ונפשיות, לא ייפתחו הליכים פליליים והעונש יהיה קנס בלבד. כמו כן לאזרחים יישלחו בדואר רשום שתי התראות לעדכון הפרטים".

 

חברי הוועדה המתנגדים לא שוכנעו. "אתם מטרטרים את המסכנים", אמרה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו). "מה היכולת של הנזקקים האלה לקיים את החוק? יכול להיות שהאוכלוסייה הזאת לא תוכל לעמוד בגזירות החדשות". ח"כ אילן גלאון (מרצ) אמר שרוב הציבור בכלל לא יודע מה זכויותיו ודרושה רפורמה כוללת בביטוח הלאומי.

 

"אתם מגלגלים עיניים לשמיים", השיב להם השר הרצוג. "הביטוח הלאומי הרי לא יתנכל סתם לאזרחים ויטריף אותם. העברנו את החוק הזה במסרקות ברזל כדי לא לפגוע במי שלא עבר על החוק במזיד". על כך ענה לו ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), "אדרבא, תראו שאתם גם מקלים על האזרחים שומרי החוק ולא רק מכבידים על הרמאים".

 

כץ אמר בסיכום כי הממשלה ומתנגדי החוק ינסו להגיע לפשרות נוספות עד להצבעה שתתקיים בשבוע הבא על אישורו לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. "אני מקווה שנגיע לחוק שישים קץ להונאות הביטוח הלאומי מבלי לפגוע בזכאים התמימים לקבלת קצבאות המוסד", אמר כץ.

פורסם לראשונה 11/10/2010 21:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסתר דומיניסיני, מנכ"ל ביטוח הלאומי
צילום: עופר עמרם
מומלצים