שתף קטע נבחר

פלסטינים לבג"ץ: תנו למסוק זיתים מעבר לגדר

תושבי כפר באזור אלפי-מנשה עתרו נגד החלטת המינהל האזרחי שלא לאפשר להם, בניגוד להבטחות, לחצות את גדר ההפרדה החוצצת בין יישובם לבין כרם זיתים בבעלותם. "זה עלול לגרום לכל הפרנסה השנתית לרדת לטמיון", הסבירו

הגדר זזה - והותירה את השדות החקלאיים מהצד השני. תושבי הכפר הפלסטיני ואדי א-ראשה, סמוך לאלפי מנשה, עתרו היום (ג') לבג"ץ בדרישה לאפשר להם להגיע למטעי הזיתים שלהם ולמסוק אותם, לאחר שלטענתם הגישו בנושא לא פחות מ-98 בקשות - שכולן נידחו על-ידי המינהל האזרחי.

 

התושבים טענו בעתירה, שהגיש עבורם עו"ד מיכאל ספרד מארגון "יש דין", כי חוסר יכולתם להגיע לשדות גורמת פגיעה אנושה בפרנסתם. בעקבות פסיקת בג"ץ שהורתה על שינוי תוואי גדר ההפרדה באזור, הופרד שטח הכפר מאדמותיו החקלאיות, המשתרעות על שטח של 500 דונמים.

 

בעתירה נטען כי בישראל התחייבו להקל ככל הניתן על התושבים בהסדרת הגעתם למטעים שמעבר לגדר ההפרדה, במיוחד בתקופת הקציר והמסיק, אך למרות זאת - הדבר אינו מתבצע בפועל.

הם חוששים כי המשך המצב הנוכחי עלול לגרום לכל פרנסתם השנתית לרדת לטמיון.

 

"המקרה של הכפר ואדי א-ראשה מראה כי גורמי אכיפת החוק לא רק לא רק נכשלים בהגנה על הפלסטינים מפני מתנחלים קיצוניים הפוגעים במסיק, אלא גם מונעים במו ידיהם מפלסטינים לממש את זכותם החוקית למסוק את זיתיהם", אמר עו"ד ספרד.

 

עמיתו ב"יש דין", עו"ד אבישר לב, ציין כי "עונת המסיק, שאורכת שבועות יחידים, נמצאת בעיצומה. על בית המשפט להתערב בהקדם כדי למנוע נזק קשה ובלתי הפיך לפרנסתם השנתית של תושבי ואדי א-ראשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
גדר ההפרדה (ארכיון)
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים