שתף קטע נבחר

ועדה בכנסת לנשיא: חייב את ברק להתייצב

שר הביטחון סירב לבוא לדיון לצד הרמטכ"ל בנושא מינויי הבכירים בצה"ל, יו"ר ועדת ביקורת המדינה מבקש מפרס להתערב

בצעד חריג פנה יו"ר ועדת ביקורת המדינה בכנסת לנשיא שמעון פרס, כדי שיתערב בסוגיית סיורובו של שר הביטחון לשבת לצד הרמטכ"ל בדיון בעניין מינוי בכירים בצה"ל. חבר הכנסת יואל חסון טוען שצעדו של השר אהוד ברק גורם לצה"ל נזק, ושהתערבות הנשיא יכולה למזערו. על סירובו של ברק פורסם לראשונה ב-ynet.

 

במכתבו לנשיא כותב חסון: "נוצרה אצלי תחושה קשה של חשש באשר לתפקודה של מערכת הביטחון, וזאת בעקבות התנהלותו של שר הביטחון, אהוד ברק, כלפי הוועדה לענייני ביקורת המדינה. אין זה נהוג כי יו"ר ועדה של הכנסת יפנה לנשיא המדינה בנושא מסוג זה, אולם לא נותרה לי ברירה, וזאת לאחר שנוכחתי לדעת כי אין בכוונת הגורמים הממונים והמבקרים של שר הביטחון לפעול".

 

לטענתו, "סירובו של שר הביטחון להופיע בפני הוועדה לביקורת המדינה לצד הרמטכ"ל בדיון בדו"ח של מבקר המדינה שעסק בהליכים הלקויים למינוי הקצונה הבכירה בצה"ל, פוגעים בתהליך הביקורת ובעבודת הוועדה, וגורמים לצה"ל נזק בטווח הארוך שקשה לאמוד את מימדיו. הקצונה הבכירה בצה"ל היא שדרת הפיקוד החשובה ביותר, שאמורה להבטיח את ביטחונה של ישראל לאור האיומים והאתגרים הביטחוניים העומדים בפניה".

 

חסון הוסיף: "לצערי, התנהלותו של שר הביטחון בנושא מינוי הקצונה הבכירה וסירובו לעסוק בנושא, מעמידים סימני שאלה באשר לתפקודה של מערכת הביטחון וצה"ל בפרט. בנוסף פורסם כי שר הביטחון ברק 'מתעמת עם הרמטכ"ל על הגב של האל"מים' ומסרב לאשר כבר ארבעה חודשים מינויים של 92 קצינים בדרגות אלוף-משנה ותת-אלוף.

 

"גם פרסום זה", טען חסון, "מחזק את התחושה כי מערכת הביטחון סובלת ממצוקה". יו"ר הוועדה כתב לסיום שלפרס "ודאי נגרמת אי נחת" מהתנהלות שר הביטחון, ולכן "התערבותך כבעל אוטוריטה חיונית על מנת לעשות סדר במערכת הביטחון ולמנוע פגיעה נוספת בצה"ל". בבית הנשיא סירבו להתייחס למכתב בתקשורת.

 

בכירים במשרד הביטחון דחו מכל וכל טענות, כי סירובו של שר הביטחון נובע מהיחסים העכורים בין השניים.

 "זו רכילות מרושעת ושקרית. השניים נועדים כמעט מדי יום במשך שעות, גם במשרד וגם בלשכת ראש הממשלה בענייני ביטחון ישראל".

 

לדברי הבכירים, "שר הביטחון מסרב להופיע בפני הוועדה יחד עם הרמטכ"ל, מכיוון שיש דרג פוליטי ויש דרג צבאי ולכל אחד יש התשובות שלו. אין תקדים לזה ששניהם מופיעים יחד בפני אותה ועדה בו זמנית. אהוד ברק מוכן להופיע בפני הוועדה, ולתת תשובות לבעיות שעלו בדו"ח המבקר, אך לא יחד עם הרמטכ"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואשכנזי. לא יחד
צילום: אריאל חרמוני, תקשורת שר הביטחון
מומלצים