שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רוב הציבור מוכן לשלם יותר על חשמל "ירוק"

סקר שנערך לקראת ועידת "אנרגיה ועסקים": 78 אחוז מהציבור מוכן לשלם יותר על החשמל שהוא צורך כדי שיופק באופן שאינו גורם לזיהום אוויר. 41 היו מוכנים לשלם מחיר כפול מהמחיר כיום; 22 אחוז לא מוכנים לשלם יותר

78 אחוז מהציבור בישראל מוכן לשלם יותר על החשמל שהוא צורך כדי לצמצם את זיהום האוויר - כך עולה מסקר שנערך על ידי מכון סמית עבור חברת "אקו אנרג'י" לקראת ועידת האנרגיה ועסקים 2010 שתיערך מחר ומחרתיים בכפר המכביה ברמת גן.

 

הסקר נערך בקרב 500 נשאלים שהם מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. 41 אחוז מהם ענו שהיו מוכנים לשלם תוספת של 40 אגורות - מחיר כפול מהיום - לקוט"ש כדי לקבל חשמל שייצורו אינו פוגע בסביבה. 62 אחוז במצטבר יהיו מוכנים לשלם תוספת של 20 אגורות. 74 אחוז במצטבר מוכנים לשלם תוספת של 10 אגורות למחיר הקוט"ש, ו-78 אחוז במצטבר מוכנים לשלם תוספת של 5 אגורות. רק 22 אחוז מההציבור אינם מוכנים להעלאת את מחיר החשמל בתמורה לשמירה על איכות הסביבה, או שלא הביעו דיעה.

 

הסקר התייחס גם למידת המחויבות שישראל צריכה לקבל על עצמה להפחתת פליטת גזי החממה כחלק ממדינות ה-OECD. מהסקר עולה ש-54 אחוז מהציבור רוצה שישראל תקבל עליה מחויבות להפחתת פליטת גזי חממה בדיוק כמו המדינות המפותחות של הארגון. 14 אחוז מהנשאלים אף הביעו רצון למחויבות גבוהה יותר מבמדינות אלו.

 

עוד נשאלו המשתתפים בסקר לדעתם בנושא תגמולי המדינה ממרבצי גז ונפט. 39 אחוז אמרו שהם מרוצים מאחוזי המס והתמלוגים הקיימים היום (כ-30 אחוז). 45 אחוז סבורים שיש להעלותם - (33 אחוז חושבים שיש להעלותם ל-50 אחוז; 12 אחוז מוכנים להעלות את המס והתמלוגים עד ל-80 אחוז).

 

ומה לגבי התדמית של חברת החשמל? מהסקר עולה כי 48 אחוז מהציבור העניק ציון גבוה לחברת החשמל על תפקודה כספק החשמל למשק, ורק 12 אחוז מעניק לה ציון נמוך. 

 

"התוצאות הן מפתיעות ומעידות על בגרות והבנה רבה של הציבור בנושאי משק האנרגיה, רצונו לחיות בסביבה נקייה ונכונותו לשלם על כך", אמר ד"ר עמית מור מנכ"ל משותף בחברת "אקו אנרג'י".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת כוח המונעת בגז. ארכיון
צילום: שי וקנין
מומלצים