שתף קטע נבחר

דיון חירום בכנסת: "די לפאשיזם של ליברמן"

ח"כים ואנשי רוח השתתפו בכינוס חירום שהועבר בשידור חי ב-ynet נגד חוק האזרחות. ח"כ זועבי: "הממשלה כולה רצה אחרי ליברמן". יהלי סובול: הבסיס שממנו מתחיל הפאשיזם

עלו למשכן הכנסת כדי להגן על הדמוקרטיה הישראלית. קבוצה של 28 ח"כים ואנשי רוח כינסו היום (ג') דיון מיוחד, במטרה לגונן על הדמוקרטיה בעקבות קידום התיקון לחוק האזרחות, אותו אישרה הממשלה. הדיון הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

חברי הכנסת מהסיעות השונות חברו למטה למאבק בגזענות, האגודה לזכויות האזרח, לאמנים ולאנשי רוח, כחלק משורה של פעילויות מחאה נגד החקיקה, ששיאם בהפגנת הענק בתל-אביב במוצאי שבת, בה השתתפו כ-6,000 בני אדם.

 

חבר הכנסת שלמה מולה, יושב ראש השדולה נגד גזענות בכנסת, הזהיר מפני "שטפון" של חוקים אנטי-דמוקרטיים. "תראו איך המדינה משגשגת, אבל השטפון של חוקים אנטי-ישראל ואנטי-דמוקרטיים בישראל צריך לעבור מן העולם... אנחנו באנו להגיד - די לפאשיזם של אביגדור ליברמן".

 

"אני קודם כל יהודי, ישראלי וציוני גאה", הוסיף מולה, "אני לא הולך לבקש מעפו אגבריה או ממוחמד ברכה להיות ציוניים. אני רוצה לבקש לשמור על הדמוקרטיה שלנו, כי דמוקרטיה שלא מתגוננת היא דמוקרטיה בסכנה, ואנחנו ראינו בהיסטוריה מה היה בסופם של יהודים שלא התגוננו".


ח"כ מולה על דוכן הנואמים. לשמור על הדמוקרטיה (צילום: גיל יוחנן)

 

בראיון בשידור חי ב-ynet הפנתה גם חברת הכנסת חנין זועבי אצבע מאשימה כלפי שר החוץ. "אני חושבת שליברמן עכשיו מכתיב את הטון. ליברמן עכשיו לא בשוליים של התרבות הפוליטית. הממשלה כולה רצה אחרי ליברמן, ומסוכן שיש בתשתית החברתית של החברה נכונות לקבל את הגישה הזו", אמרה.

 

"בלי נציגים ערבים בפוליטיקה - הדמוקרטיה איננה"

"אנחנו בעצם בכינוס למאבק למען הדמוקרטיה ונגד חוקים אנטי-דמוקרטיים וגזענים", הסביר הזמר יהלי סובול, מיוזמי הדיון. "אני בתור בן-אדם שכותב ומתבטא מודאג במיוחד מחוקים שבאים להגביל את חופש הביטוי.. ההתבטאות הזו מן השפה אל החוץ היא הבסיס שממנו מתחיל פאשיזם. ברגע שאנשים מתבטאים איך שהם חייבים ולא איך שהם חושבים - משם מתחילה טוטליטריות".

 

פרופ' מרדכי קרמניצר, אף הוא בין משתתפי הכינוס, קשר את יום השנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין לנושא הדיון. "אני רוצה להזכיר שיצחק רבין נרצח בגלל ששמו עליו את התווית של בוגד", אמר, "ברור שזה מהלך שבסופו נראה ניסיון לסלק את הפוליטיקה הישראלית. הם לא מבינים שהערבים הם סם החיים של הדמוקרטיה הישראלית, שבלי נציגים ערבים בפוליטיקה הישראלית הדמוקרטיה הישראלית איננה דמוקרטיה יותר"

 

אתמול שלחו פעילים של "פרויקט דמוקרטיה" עשרות מכתבים ליושב ראש הכנסת, ח"כ

ראובן ריבלין, בבקשה שיגיע לכנס. 28 חברי הכנסת חתמו בסוף השבוע שעבר על הזמנה לדון "באיומים על המרחב הדמוקרטי בישראל ויוזמות חקיקה גזעניות המערערות את אושיות הדמוקרטיה וזכויות האדם".

 

אחד מיוזמי האירוע, הסופר ספי רכלבסקי, אמר ל-ynet כי "אני חרד לדמוקרטיה הישראלית, בשל התהליכים של הקצנה וחקיקה גזענית שאנו חווים. כינוס זה נועד לזעוק את הזעקה של החרדים לדמוקרטיה הישראלית באשר היא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי פרץ
סובול. דיבור בלי מחשבה - טוטליטריות
צילום: אבי פרץ
זועבי. רצים אחרי ליברמן
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים