שתף קטע נבחר

בג"ץ: יש צווים, אך הבנייה במאחזים נמשכת?

השופטים מתחו ביקורת חריפה על התעלמות המדינה ממבנים שהוקמו ב-6 מאחזים שהיא עצמה אסרה את הבנייה בהם, ושגם בג"ץ הוציא נגדם צו על תנאי. בתשובתה המדינה לא התייחסה בנפרד למבנה שהוקם לאחר הצווים, והשופטים רתחו: "שום צעדי אכיפה לא נעשו"

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והשופטים עוזי פוגלמן וניל הנדל, מתחו אחר הצהריים (יום ג') ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בנוגע לבנייה בלתי חוקית במאחזים, שבג"ץ כבר הוציא בעבר צו על תנאי בשל הבנייה בהם, ושהמדינה עצמה פרסמה צווים שלפיהם לאיש אסור לשהות בו - ובוודאי שלא לבנות. השופט פוגלמן אף הטיח בנציג המדינה כי "יש גבול להתעלמות מעובדות".

 

הדיון בבג"ץ נערך סביב עתירה שהגישה "שלום עכשיו" בנוגע לשישה מאחזים בלתי חוקיים בגדה. העתירה הוגשה בשנת 2007, ובמהלך הדיונים בה המדינה התחייבה שהיא תפנה את המבנים. לאחר מכן הודיעה המדינה כי ברצונה למצות ראשית את האפשרות לדבר עם התושבים באזור, ולאחר שניסיון זה נכשל - הודיעה לבג"ץ כי בעקבות הקפאת הבנייה בהתנחלויות יש סדר עדיפויות חדש.

 

לפני כמה חודשים עדכנה תנועת "שלום עכשיו", באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, כי למרות הצו שהוציא בית המשפט במרס האחרון ולמרות הצווים שהוציאה המדינה, לפיהם אין לבנות באזור, ההקמה של מבנים בלתי-חוקיים שם נמשכת. 

 

בהודעה שהגישה היום הפרקליטות, היא הודיעה כי נושא הבנייה בגדה הוא סוגיית ליבה במשא ומתן עם הפלסטינים ובמגעים עם ארה"ב, ולכן השיקולים המדיניים הם שיקולים חשובים בתוך החלטות האכיפה, ויש לעשות הערכה מחודשת בעניין המאחזים.

 

ביניש תמהה: "אין הבדל בין לפני הצו ואחריו?"

בהודעתה לא עשתה המדינה הבחנה בין המבנים שנבנו בעבר לבין מבנה חדש שעליו עדכנה תנועת "שלום עכשיו", ועל כך יצא קצפם של השופטים. נשיאת בית המשפט העליון ביניש פנתה לנציג המדינה, עורך הדין אורי קידר, ושאלה אותו: "אין שוני בין מה שקורה לאחר צו התנאי, לאור העמדה שהצגתם? זה לא משנה אם הדברים ממשיכים כאילו כלום לא קרה?".

 

השופט עוזי פוגלמן זעם אף הוא: "שום צעדי אכיפה לא עשיתם. בונים מבנה לא חוקי ולאדוני אין מה להגיד? אדוני צריך להגיב". עורך הדין קידר אמר בתגובה כי עמדת המדינה היא כללית, וכי אין לו תשובה קונקרטית לגבי המבנה הספציפי.

ביניש השיבה לו: "קשה לקבל את התשובה של אדוני. להגיד שאין הבדל, כאילו כלום לא קרה?". השופט פוגלמן הוסיף כי "יש גבול להתעלמות מעובדות".

 

בתום הדיון קבעו השופטים כי על המדינה להגיש בעוד כשבועיים הודעה ובה עדכון לגבי מה שנעשה בנוגע למקרה הספציפי. בתום הדיון אמר עו"ד ספרד: "הגיע הזמן שביהמ"ש לא רק יבקר את מערכות אכיפת החוק ואת הממשלה על אי-אכיפה במאחזים ובבנייה לא-חוקית בהתנחלויות, ויעשה שימוש בכוח שיש לו להורות לצבא ולמשרד הביטחון לאכוף את החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיאה ביניש. "לא משנה
צילום: גיל יוחנן
עו"ד ספרד. "שבית המשפט ישתמש בכוח"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים