שתף קטע נבחר

המגילות הגנוזות מגיעות לגוגל

מגילות קומראן שהתגלו בשנות ה-40 של המאה הקודמת, תזכנה למילה האחרונה בתחום טכנולוגיית השימור. פרויקט של רשות העתיקות וגוגל שהושק היום יצלם את אוצר המגילות באופן דיגיטלי ויאפשר לכל אדם לגשת אליהן דרך הרשת

רשות העתיקות בשיתוף ענקית החיפוש גוגל משיקה פרויקט מיוחד לתיעוד מגילות מדבר יהודה, הן המגילות הגנוזות. "הספריה הדיגיטאלית של מגילות מדבר יהודה ע"ש ליאון לוי" תכלול צילומים של 900 כתבי היד אשר יופיעו ברשת.

 

30 אלף קטעי המגילות שנמצאו בשנות ה-50 של המאה הקודמת מטופלים בימים אלו במעבדת השימור של רשות העתיקות. טכנולוגיית התיעוד החדשנית תאפשר צילום של כל קטע מהמגילה ותאפשר גם איתור מחדש של אותיות שנעלמו במהלך השנים באמצעות גלי אור הפועלים מעבר לתחום הנראה.

 

בנוסף, הצילום האלקטרוני ימנע את הצורך בחשיפות חוזרות ונשנות של המגילות, ובכך יתרום לשימור שלהן.

 

גוגל ישראל תתרום את טכנולוגיית החיפוש שלה כך שיהיה אפשר להצליב את המידע הרב שטמון במגילות, וכמו כן תאפשר זיהוי שלהן, תעתיק ושירות תרגום.


המגילות הגנוזות מגיעות לרשת (צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

שוקה דורפמן, מנהל רשות העתיקות, אמר כי "מדובר בחיבור הסטורי שיצרנו עם הקידמה, על מנת לשמר את המורשת לטובת דורות העתיד. בתום מחקר מעמיק ומקיף, הצלחנו לגייס את מיטב המוחות והאמצעים הטכנולוגיים לטובת שימור נכס המורשת של כולנו, כך שהציבור יוכל, בלחיצת כפתור, להיחשף להיסטוריה במלוא הדרה. אנו גאים לאפשר גישה בלתי אמצעית לתגלית הארכיאולוגית המשמעותית ביותר במאה ה-20 בתחומי המקרא, ההיסטוריה ותולדות היהדות והנצרות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים