שתף קטע נבחר

מפקדי צבא טורקיה החרימו טקס בגלל החיג'אב

החשש של המעוזים החילוניים בטורקיה - ובראשם הצבא - מפני תהליך איסלאמיזציה בארצם, באה לידי ביטוי בהחלטתם של כמה גנרלים להחרים טקס שהתקיים בארמון הנשיאות לרגל יום העצמאות. הסיבה - נשות הנשיא ורה"מ באו עם חיג'אב

המתיחות בין ממשלת טורקיה לצבאה בשאלת אופיה הדתי של המדינה, זוכה לביטוי פומבי: העיתון "זמאן" דיווח כי קצינים בכירים בצבא טורקיה החרימו טקס חגיגי שהתקיים אתמול (יום ו') בארמון הנשיאות באנקרה לציון יום השנה ה-87 לעצמאות טורקיה ומהפכת אטאטורק, המבטאת יותר מכל את חילוניותה של המדינה.

 

על-פי הדיווח, הסיבה להחרמת הטקס היא החלטתן של היירוניסה גול - רעייתו של הנשיא עבדאללה גול, ואמין ארדואן - רעייתו של ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן, להופיע לטקס כשהן עוטות חיג'אב, דבר שאינו נחשב לנהוג. ארדואן מצדו מתח ביקורת על החלטתם של ראשי הצבא להיעדר מהטקס, ממנו נעדרו גם נציגי מפלגת האופוזיציה החילונית.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לגורם השומר על חילוניותה של טורקיה. לפני כחודש וחצי ניצח ארדואן במשאל העם שערך על שינויים מרחיקי לכת בחוקה, שעיקרם חיזוק כוחה של הממשלה ומפלגת השלטון האיסלאמית תוך כרסום מעמד הצבא. 

 

האופוזיציה החילונית טוענת כי הרפורמות המוצעות יפגעו בעצמאות בתי המשפט, הנחשבים אף הם למעוז חילונותה של טורקיה, וחוששת כי צעדיה של מפלגת "הצדק והפיתוח" הוא חלק מתהליך הפיכת פניה של טורקיה למדינה איסלאמית. ארדואן דוחה את הדברים. מיד אחרי משאל העם אמר כי טורקיה מתקדמת לעבר שלטון חוק, וכי הניצחון מהווה התגברות על "משוכה היסטורית לקראת דמוקרטיה".

 

סוגיית החיג'אב נחשבת לאחת הרגישות בטורקיה, כפועל יוצא מהמאבק בין האיסלאמיים לבין החילונים. לבישת הבגד המכסה את ראשה וצווארה של האשה אסורה בבתי ספר ובמוסדות ציבור בטורקיה. לעומת זאת, אוניברסיטאות בות כבר מתירות את לבישת החיג'אב בעידוד הממשלה. זאת, בטענה כי מניעת החיג'אב מונע מנשים רבות את הזכות לרכוש השכלה. 

 

על-פי העיתון הטורקי, כתוצאה מהמתיחות עם ראשי הצבא נאלץ גול לקיים שתי קבלות פנים חגיגיות. האחת התקיימה אתמול בשעות הצהריים בה השתתפו נציגי הצבא ובכירים אחרים ללא הנשים, ואילו השנייה התקיימה בשעות הערב ובה השתתפו הנשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן ורעייתו.
צילום: עטא עוויסאת
שני טקסים. גול ורעייתו
צילום: AFP
מומלצים