שתף קטע נבחר

דיסקין: גוגל ואייפון - מודיעין ברמת על למחבלים

ראש השב"כ, יובל דיסקין, אומר כי גוגל ארת', אפליקציות אייפון ומצלמות רשת מספקים מודיעין ברמת-על. הוא דיבר בכנס בתל-אביב על איומי הטרור בני זמננו: " יותר מכל דבר אחר, המאה ה-21 מתאפיינת בהסרתם של חסמים פסיכולוגיים לביצוע פיגועי מגה-טרור"

השב"כ נגד אייפון וגוגל: "טכנולוגיות אינטרנט זמינות לכל מספקות היום מודיעין ברמות על. כמו גוגל ארת', מצלמות אינטרנט או אפליקציות למכשירי אייפון". ראש השב"כ, יובל דיסקין, תיאר הבוקר (יום ב') בכנס מכון הייצוא לביטחון המולדת בתל-אביב את האתגרים החדשים עמם מתמודד ארגונו.

 

ראש השב"כ דיבר על איום נוסף הנשקף ממרחבי הרשת: "אנשים גולשים לאתרים מסויימים, עוברים שטיפת מוח על-ידי פעילי אל קאעידה ומקבלים הנחיות כיצד להתמודד אפילו עם ארגונים כמו זה שאני עומד בראשו".

 

לדברי דיסקין, הטכנולוגיה הזמינה מאפשרת לטרור להיות הרבה יותר גלובלי. "ארגוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי רוכשים אמצעי לחימה מתקדמים מאיראן ומצפון קוריאה. האמצעים האלה נשלחים מגיעים לתימן, לסודן ומשם באמצעות רשתות הברחה בינלאומיות הם מוברחים דרך מצרים לרצועת עזה. בה בעת אותם ארגוני טרור שולחים אנשים שלהם לאיראן, שם הם עוברים הכשרות על אותם אמצעי לחימה מתקדמים".  

 

הוא התייחס גם לאיומי הטרור על התעופה האזרחית, שהלכו והתחדדו בסוף השבוע לאחר סיכול פיגועי חבילות הנפץ: "מתקיים דיון גובר והולך על התעופה האזרחית העולמית הן בשליחת מטענים והן בשימוש במחבלים מתאבדים. יכולות הטרור מאפשרות היום לפגוע מרחוק בתשתיות קריטיות של מדינות ולגרום פגיעה קשה. זמינותם הרבה של אמצעי לחימה מתקדמים, אלה שבעבר עמדו רק לרשות מדינות, כמו חומרי נפץ, רקטות וטילים, כלי טיס ללא טייס ועוד. כל הדברים האלה ניתנים להשגה. ידע שמאפשר הכנת אמצעים להשמדה המונית גם הפך להיות יותר זמין, אבל בעיני, יותר מכל דבר אחר, המאה ה-21 מתאפיינת בהסרתם של חסמים פסיכולוגיים לביצוע פיגועי מגה-טרור".

 

דיסקין אמר כי "ניתן להילחם ביכולות הטרור ואף לנצח, אולם על מנת לנצח את הטרור העולמי נדרשת אותה תפישה שילובית-גלובלית בין מדינות, שתאפשר שיתוף בידע הרב שנצבר במדינות השונות, שיתוף במודיעין, שיתוף פעולה עולמי בפיתוח טכנולוגיות, שיתוף פעולה מבצעי ברמה גבוהה בין מדינות, פיתוח תשתית משפטית בינלאומית שתאפשר יותר כלים למלחמה בטרור במדינות דמוקרטיות ואני מאמין שהדבר בהחלט בהישג יד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיסקין בכנס
צילום: דנה קופל
ומלחמתו בסטיב ג'ובס
צילום: AFP
מומלצים