שתף קטע נבחר

השרים אישרו חוק נגד משתמטות, ש"ס מערערת

בתמיכת צה"ל, ועדת השרים לענייני חקיקה קידמה הצעת החוק שתחייב בנות להציג אישור לימודים במוסד דתי. החרדים מתנגדים להפרת הסטטוס-קוו, השר נהרי הודיע שיגיש ערעור

הממשלה מחריפה את המאבק בהשתמטות בנות דתיות מצה"ל, והשרים הדתיים לא אוהבים את זה. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (יום ב') ברוב של עשרה מול שישה, את הצעת החוק שנועדה להקשיח את התנאים לקבלת פטור משירות חובה על בסיס דת. בפני ועדת השרים הוצגה עמדת צה"ל, שהביע תמיכה בהצעת החוק.

 

הצעת החוק הפרטית של חברי הכנסת ישראל חסון, משה (מוץ) מטלון ומירי רגב, קובעת שנערה שמצהירה כי היא דתייה  במטרה להשתמט משירות בצה"ל, חייבת להמציא אישורים על לימודיה במוסד דתי.

 

הצעת החוק קודמה על ידי שר החינוך גדעון סער ואחרים בוועדה, מכייון שהצעות קודמות שעלו במהלך השנים האחרונות, כולל הצעה ממשלתית, לא עברו. החרדים, לעומת זאת, טוענים שזו פגיעה נוספת בסטטוס קוו וניסיון להכביד על בנות שמטעמי דת ומסורת מבקשות שלא לשרת בצה"ל.

 

ועדת השרים החליטה בנוסף לפנות לוועדה הפרלמנטרית העוסקת בנושא, כדי שתקיים תוך שבוע דיון בהצעה ממשלתית. בוועדה התפתח עימות בין סער לשרים החרדים, והשר משולם נהרי מש"ס הודיע שיגיש ערר למליאת הממשלה.

 

הרשקוביץ: החוק רק יקל על השתמטות

הצעה ממשלתית בנושא תקועה כבר כשנה אחרי קריאה ראשונה, אחרי גלגולים שהחלו עוד לפני ארבע שנים וחצי. שר החינוך הזכיר במהלך הדיון דו"ח חמור של מבקר המדינה בנושא ההשתמטות, וטען שמדובר בבנות שאינן מקיימות אורח חיים דתי והצעותיהן מוגשות במרמה.

 

השר דניאל הרשקוביץ, יו"ר הבית היהודי, הצביע נגד ההחלטה,

 והסביר: "לצערי החוק הזה לא ימנע רמאות. אם המדד הוא תיכון דתי, יש כאלה שהפכו חילוניות ויהיה להן קל להשתמט. הפתרון הוא הגברת האכיפה נגד המשתמטות. רק בחלם מקימים בית חולים מתחת לגשר ההרוס, במקום לתקן אותו".

 

מנגד, ח"כ מטלון, מיוזמי הצעת החוק, הסביר שבאמצעותו יתאפשר "פיקוח מקרוב על כל אחת ואחת מהמשתמטות, וזו תחילתה של הדרך לשיוויון בנשיאה בנטל ומסר ברור של תמיכה בסטודנטים המפגינים הערב בבירה. ההשתמטות משירות צבאי-לאומי-אזרחי חייבת להיפסק".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הן לא הצהירו על בעיה דתית
צילום: חיים הורנשטיין
ישראל חסון, מיוזמי החוק
צילום: דודי ועקנין
צילום: סבסטיאן שיינר
השר משולם נהרי. יערער
צילום: סבסטיאן שיינר
השר סער. עוד עימות עם החרדים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים