שתף קטע נבחר

ש"ס נגד חוק המשתמטות: קנטרני ומיותר

הממשלה התייצבה מאחורי החוק הפרטי הנועד להקשות על השתמטות מצה"ל. בצבא כמובן מברכים, אבל השר משולם נהרי תוקף: "גדעון סער אמור לייצג את הממשלה ולא את האופוזיציה". קדימה: "מבחן לממשלת נתניהו"

"החוק החדש עשוי ליצור עבור מועמדות לגיוס שמבקשות להשתמט רף קשה ומורכב יותר, ומכאן להביא לצמצום הבנות שאינן עושות צבא מטעמים לא ענייניים", כך אמר ל-ynet גורם צבאי על רקע הצעת החוק בנושא, שאושרה היום (ב') בוועדת השרים לענייני חקיקה.

 

על-פי נתוני אגף כוח אדם (אכ"א) של צה"ל, שיעור המועמדות לשירות בצה"ל שאינן מתגייסות עומד על כ-44%, כאשר רובן (34% בשנה) אינן לובשות מדים על רקע הצהרת דת. בצה"ל מודים בשנים האחרונות כי על-פי ההערכות כשליש מבין מצהירות הדת אינן מקיימות כל אורח חיים דתי ועושות שימוש ציני בהצהרה.

 

באכ"א מפעילים חברת חקירות פנימית שאף עורכת מעקבים אחר חלק ממצהירות הדת החשודות. "כיום, קל מאוד למועמדת לשירות להצהיר על אורח חיים דתי ולקבל פטור", אמר גורם צבאי, "אם ההצהרה תהפוך מורכבת יותר, כלומר הנערות יצטרכו להציג נתונים שונים שמוכיחים את אורח החיים הדתי שלהן, הדבר עשוי בהחלט לצמצם את מספר הנערות שעושות שימוש בהצהרה כזאת".

 

בצה"ל סבורים כי מדובר בחובה מוסרית ויש לפעול ככל שניתן על מנת לצמצם את היקף ההשתמטות בקרב חיילות. "יותר חיילות בצבא - יביא לכך שיותר חיילות יבצעו תפקידים שכיום נאלצים לעשות חיילים, כלומר נוכל למצות טוב יותר את כוח האדם וליצור הגינות גדולה יותר", סיכם.

 

לפי הצעת החוק הפרטית של חברי הכנסת ישראל חסון, משה (מוץ) מטלון ומירי רגב, נערה שמצהירה כי היא דתייה במטרה להשתמט משירות בצה"ל, חייבת להמציא אישורים על לימודיה במוסד דתי.

 

השר משולם נהרי מש"ס אינו חוסך שבטו משר החינוך, גדעון סער, שדחף לאישור חוק המשתמטות בוועדת השרים לענייני חקיקה. "גדעון סער אמור לייצג את הממשלה ולא את האופוזיציה", אמר נהרי ל-ynet, "תמוהה בעיני העובדה שמדי פעם אני מוצא אותו מוביל הצעות חוק של האופוזיציה נגד הממשלה. אז מה, כל אחד יבוא עכשיו ויבקש להחמיר ולהוסיף על חוק ממשלתי שכבר עבר קריאה ראשונה? זה קנטרני ומיותר".

 

לדברי נהרי, הממשלה כבר ערכה דיון אחד או שניים בהצעת החוק הממשלתית למניעת השתמטות בנות. הוא ציין שהחוק החדש, מחמיר בהרבה מההצעה שנדונה בממשלה. לדבריו, הצעת החוק הממשלתית הגיעה לנוסח מוסכם של פשרה בין כל גורמי הקואליציה. הצעת החוק הפרטית, לדידו, "מטרפדת את המהלך הממשלתי ופוגעת בו". 

 

מלשכת שר החינוך נמסר בתגובה לדבריו של נהרי: "עמדת השר גדעון סער היא שהשירות בצה"ל הוא ערך. ההשתמטות במרמה מהשירות היא חמורה. על כך חשוב להיאבק. בעמדה הזו תמכו רוב חברי הוועדה. למרבה הצער, הצעות חוק ממלכתיות בנושא לא הושלמו לכדי חקיקה כבר למעלה מחמש שנים במצטבר".

 

קדימה בירכה על אישור הצעת החוק בוועדת השרים, שתפגע ביכולת להשתמט מצה"ל מסיבות דתיות. "ממשלת נתניהו עומדת כעת למבחן - האם תיתן את ידה להשתמטות מצה"ל או שתביע, פעם אחת ולתמיד, עמדה מוסרית צודקת בדבר ההשתמטות מצה"ל בטענות שאין בינן ובין הדת דבר וחצי דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתמטת שתועדה בעונג ליל שבת. ארכיון
באדיבות דובר צה"ל
מומלצים