שתף קטע נבחר

הצעת חוק: עובד בשבת? קבל 350%

14 חברי כנסת הגישו הצעת חוק פרטית, שמטרתה להיות חלופה לקנסות, המוטלים על מעסיקים שכופים על עובדיהם לעבוד בשבת

כך מנסים בכנסת למנוע עבודה בשבת: אתמול (יום ב') הוגשה הצעת חוק פרטית, הקוראת להעלות את שכר העובדים בשבתות ל-350% מהשכר הרגיל.

 

בדברי ההסבר של הצעת החוק נאמר, שמטרתו היא להיאבק בתופעה של אילוץ עובדים לעבוד ביום המנוחה שלהם בניגוד לרצונם. "חרף חוק שעות העבודה והמנוחה אנו עדים לסחף גדול בפתיחת המסחר בשבת. בשנים האחרונות אנו רואים כי עובדים רבים עובדים בשבת בניגוד לרצונם, אך ברוח החובה לפרנס את משפחתם הם נאלצים לעשות כן".

 

בהצעה נטען, כי "מעסיקים רבים מנצלים את מצבם הרגיש וכופים עליהם לעבוד בשבת, כאשר אם יסרבו הם מסתכנים בפיטורין. אנו רואים בקידום של הגדלת השכר בשבת ל-350% מהלך אפקטיבי יותר, מאשר יישום והגדרת קנסות בחוק על מי שכופה על עובד לעבוד בשבת בניגוד לרצונו".

 

את הצעת החוק הגישו 14 חברי כנסת, ביניהם אורי אריאל ויעקב כץ מהאיחוד הלאומי, רוברט טיבייב מישראל ביתנו ודב חנין מחד"ש, אילן גילאון ממרצ, שלמה מולה ועתניאל שנלר מקדימה ואחרים.

 

פשיעה על רקע דתי - ארגון פשע

כמו כן הוגשה אתמול לכנסת הצעת חוק פרטית נוספת, על-ידי 21 חברי כנסת - ביניהם יעקב כץ מהאיחוד הלאומי יוליה שמאלוב-ברקוביץ', רוחמה אברהם בלילא מקדימה ואברהם מיכאלי מש"ס, הקובעת שגם קבוצה המבצעת מעשה טרור ממניעים דתיים או פועלת נגד גופים דתיים, תחשב לארגון פשיעה כמוגדר בחוק. ההצעה קובעת שבמקרה כזה, תינתן לרשויות אפשרות להפעיל את כל הסמכויות במאבק בארגוני פשיעה.

 

בדברי ההסבר להצעה, שהוגשה גם על ידי חברי הכנסת דני דנון, אורלי לוי אבוקסיס, אורי אורבך ואריה אלדד, נאמר שחוק המאבק בארגוני פשיעה מאפשר לרשויות לעשות שימוש בכלים נרחבים נגד אותם ארגונים.

 

במצב החוק היום, נכתב בהצעה, ייתכן שארגון שפוגע בציבור ממניעים דתיים אינו עומד בקריטריונים המדויקים. "מוצע בזה שחבר בני אדם, שעושה מעשה טרור ממניעים דתיים או נגד קבוצות דתיות - יחשב כארגון פשיעה", נכתב בהצעת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים שתדליקו נרות בבית. אילוסטרציה
צילום: סי די בנק
מומלצים