שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "מה תעשה ישראל עם סקסופון שהוחרם במשט?"

  האמן הישראלי דרור פיילר, שהשתתף במשט לעזה, יחזור לארץ כדי לדרוש את חפציו המוחרמים ולהגיש תביעה נגד הממשלה. בישראל לא מחכים לו, אבל בג'נין כבר מכינים קונצרט לכבודו

  האמן הישראלי דרור פיילר ינחת בישראל בראשון הקרוב, ביחד עם חבר מפלגת הירוקים השבדית מחמט קפלן, במטרה להגיש תלונה במשטרה לצד תביעה ייצוגית על חטיפה, מעצר בלתי חוקי, התעללות גופנית ונפשית ושוד מזוין.


  ספינת המשט שהגיעה מיוון. פיילר דורש את חפציו (צילום: AP)

   

  פיילר, המתגורר מזה שנים ארוכות בשבדיה, היה בין חברי המשלחת השבדית על הספינה שיצאה מיוון לעזה במאי האחרון, במטרה לשבור את הסגר שהטילה ממשלת ישראל על העיר. כזכור, לוחמי שייטת 13 השתלטו על שלוש הספינות שהשתתפו במשט.

   

  ברשימת הציוד האישי שהוחרם מפיילר, נמצאים לטענתו גם סקסופון ומצלמות וידאו שבאמצעותן תיעד מיצג שהקים על סיפון הספינה, מחומרי גלם ומזונות שהופיעו ברשימת האיסורים להכנסה לשטחי עזה.

   

  "חומרי המיצג שנרכשו בנמל באתונה כללו תבלינים כדוגמת כמון, ריבה ועוד מיני פרטים שהופיעו באופן אבסורדי ברשימה של צה"ל", אומר פיילר. "צילמתי את המיצג בשלוש מצלמות וחומר הגלם אמור היה לשמש אותי בעבודת פרפורמנס בשבדיה. שתיים מהמצלמות הוחרמו על ידי הצבא ואני מקווה שאוכל לקבלן בחזרה כדי להמשיך לעבוד".

   

  לדברי פיילר, גם אם אינו מקבל את הסיבות להחרמת חפציו, הוא בהחלט יכול להבין מדוע הוחרמו טלפונים ומצלמות. עם זאת לא ברורה לו ההחלטה להחרים את הסקסופון הפרטי שלו - והוא מגיע לישראל נחוש לקבלו. "לשם מה ישראל זקוקה לסקסופון שלי?", הוא תוהה. "אני בהחלט רוצה אותו בחזרה. סקסופון זה לא כלי נשק וקשה לי להבין איך מישהו חושב שהחרמת כלי נגינה טובה לתדמית של מדינת ישראל".

   

  פיילר מזכיר כי על הסיפון היה גם הסופר השבדי הנודע הנינג מנקל, שבין חפציו המוחרמים היה גם כתב יד לסדרת טלוויזיה על חתנו, הבמאי הנודע אינגמר ברגמן. "מה יש למדינת ישראל להרוויח מהחזקה בשבי של כתב היד הזה? למה הוא לא הוחזר?", תוהה פיילר. "קשה להתחמק מהמחשבה שממשלת ישראל חושבת שהיא יכולה לעשות מה שהיא רוצה ושהעולם יקבל את זה בשתיקה. בשבדיה לא מבינים את ההיגיון הזה, זו התנהגות של חיות ומישהו צריך לשלם עליה".

   

  "אני לא נגד ישראל"

  פיילר מודע לכך שההכרזה על בואו עלולה למעשה לסכל את כניסתו ארצה, אך הוא מקווה להתבדות. "לאסור על כניסתי לישראל יהיה לא הגיוני, אבל אני מודה שקשה להסתמך על ההיגיון של הרשויות בישראל, ולכן בהחלט יש חשש שלא יתנו לי להיכנס", הוא אומר. "זה יהיה מוזר. אחרי הכל נולדתי בישראל, אמא שלי גרה בארץ ויש לי שם חברים ובני משפחה. זו זכותי להיכנס ולהסביר לכל מי שירצה לשמוע מה היתה מטרת המשט ולמה אני עובד שעות נוספות בעולם נגד מדיניות ממשלת ישראל.

   

  "אני מדגיש שהפעילות שלי אינה נגד ישראל ותושביה. ההפך, היא נובעת מתוך אהדה ורצון לעזור ולהביא למציאת פתרון. אני רוצה בהמשך קיומה של מדינת ישראל ובעיניי הסכנה הגדולה לקיומה אינה איראן, החיזבאללה או הפלסטינים אלא

  ממשלת ישראל שמדיניותה מובילה לאבדון. אם מדיניות הממשלה לא תשתנה, עתידה של ישראל יהיה כמו מלכות הצלבנים שנעלמה".

   

  את ביקורו, אם יצליח לשחרר את הסקסופון המוחרם, עתיד פיילר לחתום בקונצרט חגיגי, סדרה של אירועים שעורך תיאטרון החופש בג'נין כחלק מהקמפיין לשבירת המצור על עזה.

   

  "אני מאוד רוצה לבקר בתיאטרון בג'נין", אומר פיילר שחתום כחבר הנהלה ונמנה על מייסדיו. "אני מרגיש אחריות כלפי המוסד הזה שמביא למחנה עשייה תרבותית למען שלום והבנה. אמנות היא גשר בין תרבויות ואנשים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פיילר. "בשבדיה לא מבינים את ההיגיון הזה"
  צילום: Bea Feiller
  לאתר ההטבות
  מומלצים