שתף קטע נבחר

פיאד "לא רואה ממטר" - וקובע עובדות בירושלים

תחת אפה של ישראל ומרחק נגיעה משכונותיה היהודיות של הבירה, תקעה הרשות יתד בירושלים. כשהמשא-ומתן שרוי בקיפאון, מנצל ראש הממשלה הפלסטיני את הואקום ותמיכת העולם כדי לכרסם באופן שיטתי בריבונות ישראל בשטחי C

בישראל הביעו אמנם שביעות רצון מהיעדרותו של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, מהטקס לציון תחילת עבודות סלילת הכביש שמבצעת הרשות באזור ענתא שמצפון לירושלים. אבל אחרי צווי ההרחקה וההצהרות הלוחמניות, סיכמו ברמאללה את היום (ג') בעיקר בתחושת ניצחון.

 

פיאד אמנם לא הגיע אל אותו הטקס, אבל הפגין נוכחות מתוקשרת כשהיה אורח כבוד בחנוכת האגף החדש בבית ספר ב"שכונת הדואר" שבפאתיה הצפוניים של ירושלים, אזור שהוגדר בהסכמי אוסלו שטח C הנתון לשליטה ישראלית מלאה.


פיאד בשכונת הדואר. במרחק נגיעה מכאן (צילום: עיסם רימאווי) 

 

בטקס שנערך במקום, מרחק כמה דקות בלבד משכונת נווה יעקב, אמר פיאד כי הפלסטינים ימשיכו להתפתח גם באותם אזורים שהיו אמורים להיות באחריות ישראל - ואמר באופן נחרץ כי הגעתו לירושלים מהווה מסר פלסטיני ברור שלפיו "לא נסכים שיוטל וטו על הרצון שלנו לחיות, רצון שהוא גדול יותר מהכיבוש באותם אזורים".

 

ואכן, מי שעקב אחר פעולותיה של הממשלה הפלסטינית בחודשים האחרונים ושל העומד בראשה עצמו לא היה יכול שלא להבחין באותו דפוס פעולה שבא לידי ביטוי היום, שבמרכזו ניסיון לכרסם באופן שיטתי ועקבי באחיזתה של ישראל בשטחי C.

 

אותם אזורים, שגם ההתנחלויות נכללות בהם, הם שסביבתם יתנהל בבוא העת המשא-ומתן בסוגיית הגבולות, אבל כשהמגעים שרויים בקיפאון, מנצל פיאד את ההזדמנות ואת הרוח הגבית התומכת מצד הקהילה הבינלאומית והאיחוד האירופי כדי לקבוע עובדות בשטח, מה שנראה כבר כיום מבחינתו שטח פלסטיני לכל דבר ועניין.

 

ברחוב הפלסטיני רואים בפיאד כמי "שלא רואה אף אחד ממטר", ואל מול אוזלת ידה של ישראל בנושא - ממשיכים אנשיו לסלול כבישים, לבנות בית ספר ולחנוך מוסדות אחרים שנוכחותם מבהירה מי הוא בעל הבית האמיתי בשטח.

 

כל אותם פרויקטים שיוזמת הרשות ממומנים על-ידי הקהילה הבינלאומית, ומועברים על-ידי פיאד באותם אמצעים לטובת המאבק המדיני והפוליטי. האיומים בישראל לשלול מבכירים ברשות את תעודות ה-VIP שלהם אם ימשיכו לקחת חלק במאבק הלא-אלים בהתנחלויות וגדר ההפרדה אמנם הצליחו להשקיט את קולם של רבים מהם, אבל כדי להתמודד מול פיאד והטקטיקה שהוא נוקט כדי לתקוע יתד בירושלים - נראה כי בישראל ייצטרכו למצוא פתרונות יצירתיים הרבה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מראה מי בעל הבית. פיאד ליד ירושלים
צילום: עיאם רימאווי
מומלצים