שתף קטע נבחר

ישראלים פיתחו גלאי ננו-מטרי לאיתור חומר נפץ

חוקרים מאוניברסיטת ת"א פתחו גלאי אלקטרוני יעיל במיוחד שיודע לזהות סוגים רבים של חומרי נפץ. הגלאי מבוסס על ננו-טכנולוגיה ומזהה חומרים מסוכנים טוב יותר מכלבים מיומנים

חוקרים מבית הספר לכימיה באוניברסיטת ת"א פתחו גלאי (sensor) חשמלי מתקדם לזיהוי חומרי נפץ. הגלאי החדש בעל רגישות ואמינות גבוהות ביותר לזיהוי חומרי נפץ והוא מורכב משבב שעליו התקן של ננו-סיבים (nano-wires) העשויים סיליקון.

 

החוקרים ציפו את הסיבים בשכבת קישור של קולטנים כימיים לחומר נפץ. על מנת להגביר את רגישות השבב הוא צויד ב-200 סנסורים המאפשרים לזהות את החומרים המסוכנים בזמן אמת, מהר יותר מאשר מבמכשירים אחרים המצריכים פנייה למעבדה וביעילות העולה על זו של כלבים מומחים.


פרופ' פטולסקי והצוות עם הגלאי המתוחכם (צילום: מיכל ראש בן עמי)

 

יתרון נוסף של הגלאי החדש הוא בכך שקל לשאת אותו ממקום למקום בתוף כף היד, ובנוסף הוא מאפשר חישה מרחוק, כך שניתן למשל להתקינו על קיר ואין צורך לקרב אותו לעצם הנבדק.

 

המחקר התפרסם בכתב העת Angewandte Chemie והוא נערך על-ידי צוות חוקרים בראשותו של פרופ' פרננדו פטולסקי מאוניברסיטת ת"א, שנחשב לאחד מהקבוצות המובילות בעולם בתחום של פיתוח גלאים ננו-מטריים לחישה של מולקולות כימיות וביולוגיות.

 

טכנולוגיה זו שימושית לא רק לאיתור חומרי נפץ אלא גם לגילוי רעלנים ביולוגיים כמו אנתרקס או כולרה. הגלאי מעורר עניין רב בקרב גורמי אבטחה וביטחון בארץ ובעולם. חברת Nanergy כבר פתחה אב-טיפוס המבוסס על הפטנט ומנהלת מגעים עם חברות המפתחות גלאים לאיתור חומרי נפץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזהה חומרי נפץ ביעילות
צילום: index open
מומלצים