שתף קטע נבחר

אבו-מאזן: "ישראל בונה באכזריות בירושלים"

בראיון ב-CNN הפנה הנשיא הפלסטיני אצבע מאשימה לעבר איראן וחמאס וטען כי בשליחות טהרן, פועל הארגון לטרפד את המגעים עם ישראל. הוא אמר כי ישוב לשולחן המשא-ומתן רק אם ההקפאה תחודש. ומה אם לא? "יש לאמריקנים מחויבות לסייע לנו לפנות למועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"ם"

רגע לפני שהאמריקנים יחלו שוב במסע הלחצים לשוב אל שולחן המשא-ומתן, מבהיר הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, כי נותר איתן בעמדתו ולא יסכים לחדש את השיחות הישירות עם ישראל עד שזו תקפיא באופן מוחלט את הבנייה בהתנחלויות - ובמזרח-ירושלים. אבו-מאזן אמר את הדברים בראיון ששודר הלילה (יום ו') ברשת CNN, שם האשים כי חמאס פועל בשליחות איראן כדי לטרפד את השיחות, והדגיש כי לא יתפטר אם אלה יסתיימו בכישלון. 

 

"הדרישה שלנו להפסיק את הבנייה בהתנחלויות היא לא תנאי מוקדם שאנו מציבים", הבהיר אבו-מאזן בפתח הראיון, בתגובה להאשמות מכיוונו של ראש-הממשלה, בנימין נתניהו. "הסכמנו על כך עם הישראלים עוד ב-1995 וכשקיבלנו את מפת הדרכים. הציפייה מאתנו להמשיך במגעים כשבמקביל ממשיכה הבנייה בהתנחלויות לא מקובלת עלינו".


אבו-מאזן בראיון. הקפאה? "לא תנאי מוקדם" (צילום: CNN)

 

הנשיא הפלסטיני טען כי בניגוד לעבר, היקף הבנייה של ישראל בגדה והמקומות שבהם היא מתבצעת היו הקש ששבר את גב הגמל מבחינת הרשות. "אני יודע שהם בונים המון בהתנחלויות, אבל הגיעו מים עד נפש. אנו לא יכולים יותר לאפשר זאת ולהמשיך לנהל מגעים, בגלל האופן האכזרי שבו הם בונים בהתנחלויות ובמיוחד בירושלים".

 

אבו-מאזן הבהיר כי בכל הסדר קבע עם ישראל, "אנו נדרוש לפרק את כל ההתנחלויות שנבנו על האדמה הפלסטינית מאז 1967, שכן אנו רואים בהקמתן פעולה בלתי חוקית".

 

כשנשאל מה יעשה אם בישראל ימשיכו להתעקש שלא להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, השיב אבו-מאזן: "דבר זה יכול להתפרש רק כאמירה שהם פשוט לא רוצים שלום. יש לנו כמה אפשרויות תגובה, כמו לבקש מהאמריקנים להציב לשני הצדדים עקרונות מסגרת או לפנות למועצת הביטחון של האו"ם ואפילו לעצרת הכללית. נוסף על כל אלה, יש גם רעיונות שונים שדנו בהם בעבר עם האמריקנים והישראלים".


בנייה בהר-חומה שבמזרח-ירושלים. דוגמה לאכזריות? (צילום: AP)

 

למרות כל אלה, סבור אבו-מאזן כי במקרה זה - יתגייס ממשל אובמה להתערב במצב. "אם האמריקנים לא יצליחו להביא את שני הצדדים לשולחן המשא-ומתן, יש להם מחויבות לסייע לנו לפנות למועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"ם".

 

כשנשאל מי אחראי, בעיניו, לבעיות שנערמו בדרך להתקדמות המשא-ומתן בין ישראל לפלסטינים, בחר אבו-מאזן לתקוף דווקא לא את הממשלה בירושלים. "חמאס ומי עומד מאחוריו - שזו איראן - גרמו להאטת תהליך השלום. אכן כן, איראן לחצה על חמאס להתנגד לכל הסכם לא לקחת בו חלק, מה שמאפשר להם (לישראלים) להשתמש בעובדה הזאת כקלף נגד הפלסטינים מול הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד מול ארצות-הברית".

 

עריקאת: "בקרוב נראה מה יעשו בארה"ב עם ההקפאה"

בסוגיית טענות ישראל על הסתה נגדה בתחומי הרשות, טען אבו-מאזן כי המצב דווקא הפוך. "הנושא הזה עלה בשיחות איתם כבר יותר מפעם אחת, אבל אנו לא נגיב על כך. בשנים האחרונות יש דווקא יותר הסתה בישראל נגד הפלסטינים, וזה בא לידי ביטוי בדברים של הרב עובדיה יוסף".

 

במקביל לראיון, נועד בוושינגטון ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, עם השליח האמריקני למזרח-התיכון, ג'ורג' מיטשל. השניים דנו במאמצי ארצות-הברית לחדש את המשא-ומתן ולחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 

"בעתיד הקרוב אנו נראה מה תהיה תגובת האמריקנים למאמצי הפלסטינים להביא לחידוש ההקפאה", אמר בתום הפגישה. הוא סיפר כי מאז הסתיימה תקופת ההקפאה, ב-26 בספטמבר, "המסמכים שלנו מצביעים על יותר מ-900 התחלות בנייה של ישראל בגדה המערבית ובמזרח-ירושלים".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 04/11/2010 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. בלי הקפאה, לא יהיו מגעים
צילום: AP
צילום: The White House, Pete Souza
אובמה. המושיע של הפלסטינים באו"ם?
צילום: The White House, Pete Souza
עריקאת. 900 התחלות בנייה בגדה
צילום: כפיר סיון, ישראל סאן
מומלצים