שתף קטע נבחר

שביתה כללית ברהט: "לא שייכים למדינת ישראל"

ליד תל האבנים, במקום שבו נהרס הלילה מסגד ברהט, סימנו התושבים יסודות למסגד חדש. ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בעיר: "יבואו ערבים מכל הארץ להקים מחדש את המסגד". נעצרו חמישה מיידי אבנים. מפקד המחוז הדרומי: "לא להרוס היה הרבה יותר מזיק לשלטון החוק"

ראש העיר רהט, פאיז אבו סהיבן, הכריז הבוקר (יום א') על שביתה כללית בעקבות הרס המסגד שנבנה באופן בלתי חוקי. כמה תושבים סילקו אותו מהמקום בבושת פנים. אחר מהם קרא לעברו: "תתפטר. אנחנו לא שייכים למדינת ישראל". קודם לכן, פיזרה המשטרה מפגינים שיידו אבנים, ועצרה חמישה תושבים. במשטרה מציינים כי צפויים מעצרים נוספים נגד מיידי אבנים.

 

כ-700 שוטרים ליוו את הריסת מסגד התנועה האיסלאמית ברהט. המסגד, השייך לפלג הצפוני של התנועה, נבנה לפני כחצי שנה ללא היתר ימים ספורים לפני יום האדמה. הוא הוקם במגרש חניה של מגרש כדורגל הסמוך לבית ספר. הוועדה לתכנון ולבנייה בעיריית רהט הוציאה צו הריסה נגד המבנה אך בהמשך משכה אותו. בית משפט השלום וגם המחוזי פסקו שמדובר במבנה לא חוקי שיש להרוס אותו.

 

צוותי מנהל מקרקעי ישראל החלו בהליך ההריסה לאחר השעה 2:00 בלילה, לאחר שהמסגד פונה והוצאו ממנו תשמישי הקדושה. שוטרים, כוחות מג"ב, יס"מ ופרשים פיזרו את מאות המפגינים, באמצעות גז מדמיע. מפקד המחוז הדרומי, ניצב יוחנן דנינו, הביע את הערכתו לכוחות, וציין כי הם פעלו באופן נחוש לאכוף את שלטון החוק. ניצב דנינו ציין כי המסגד הוקם בין ליל, לאחר שתושבי כפר כנא מהצפון הגיעו לדרום מצוידים במשאיות עמוסות חומרי בניה, בשיטת "מסגד ומגדל". בשעה 4:30, שעות ספורות לאחר ההריסה ולאחר שהשוטרים עזבו, החלו תושבי רהט את תפילת הבוקר שלהם בסמוך להריסות המסגד. ליד תל האבנים, כבר סימנו מקום ליסודות של מסגד חדש.

 

ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בעיר, יוסף אבו ג'ומעה, ממקימי המסגד, אמר כי למשטרה לא יעזור דבר, גם אם יהרסו - הם יבנו מחדש. "עכשיו כולנו ביחד, הפלג הצפוני והדרומי של התנועה האיסלאמית. יבואו לכאן ערבים מכל חלקי הארץ כדי להקים מחדש את המסגד. המסגד נבנה במקום ששימש תחנת סמים. בכל רהט יש מסגדים בלי אישור. אמנם הציעו לנו מקום חלופי, אך מדובר היה בשטח השייך למשפחה אחרת".


אחרי ההריסות, התושבים מקימים מחדש את המסגד (צילום: הרצל יוסף)

 

"מסגד לא הורסים", קבע אחד התושבים שהגיע לבנות מחדש את המסגד, "ההרס רק מחזק את האנשים. בערב יקום פה מסגד חדש. המטרה האמיתית של המשטרה לא הייתה להרוס את המסגד. הם רצו להרוס משהו אחר. איך היה יהודי מרגיש אם היו הורסים לו בית כנסת? זה אותו דבר. הם פגעו בפנימה של כל האנשים. זה דבר פנימי". תושב אחר הוסיף: "זה פשוט פשע. איפה בישראל היו מתנהגים ככה?"

 

ראש העיר זעם על עיתוי הריסת המסגד: "הריסת מסגד זה פגיעה ברגשות המוסלמים, ואנחנו ביום הראשון מ-10 הימים שקודמים לחג הקורבן. נפגענו קשות מהעיתוי והזמן הטיפשי. מי שלקח אחריות להריסת המסגד, אפילו אם זה היה שופט, הוא חסר מצפון. פשוט מאוד. הכל במדינה הזאת מתרחש לפי הפוליטיקה במדינה וזה הסוף של הפוליטיקה. מחר אני נותן שיעור באזרחות על המדיניות של הממשלה הזאת שהדגל שלה זה הרס בתים, הרס מסגדים, עקירת עצים והרס האדם עצמו. אנחנו מגנים את ההריסות האלה. הן פוגעות קשות בנו כאזרחים, ובי אישית כראש עיר". ראש העיר אמר כי בכוונתו להעביר שיעור באזרחות לכ-1,200 תלמידים: "שיראו מה המדינה עושה לנו. מה המדינה משקיעה בעיר השנייה בגודלה בנגב. הרס וחורבן. זו המדיניות של הממשלה הזאת".


מאות שוטרים פיזרו את המפגינים (צילום: רועי עידן)

 

במשטרה מודעים לכך שייתכן שהרס המגדל ילבה את היצרים ויתסיס את האווירה. כאשר נשאל מפקד המחוז דנינו האם לא ניתן היה להגיע לפשרה בעניין המסגד, השיב: "אין פה בכלל ברירה ושיקול דעת. לא להרוס היה הרבה יותר מזיק לשלטון החוק מלהרוס. ההריסה מעבירה מסר חשוב - לא נסבול הפרת חוק בוטה. אף אחד לא חיפש להרוס את המסגד. המסגד לא היה הנושא. הרי הצענו להם אלטרנטיבות. אם המסגד באמת היה חשוב להם הם היו נענים להצעות הפשרה שלנו".

 

שלמה ציזר ממנהל מקרקעי ישראל אמר ש"המסגד נבנה מתרומות על ידי התנועה האיסלאמית כדי להתריס ולפגוע בשלטון החוק. זו אדמת מדינה". לדבריו, "ברהט יש 34 מסגדים, כאשר כמה מהם נבנו ללא היתר, אך הקרקע עליה נבנו מיועד למסגד. הקרקע היכן שהמסגד הזה נבנה הוא שטח ציבורי פתוח (שצ"פ) בו אסור לבנות". גורם במשטרה הסביר את הדברים בצורה קצת אחרת: "ייתכן שיש מסגדים שנבנו ללא היתר אך אין להם צו הריסה. אבל - הם לא השתינו מהמקפצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתפללים במקום ההריסה
צילום: רועי עידן
על חורבות המסגד ההרוס
צילום: רועי עידן
"בערב יקום פה מסגד חדש"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים