שתף קטע נבחר

שולמית אלוני: מרגישה זרה בגלל "חוקי הגזענות"

על רקע "גל הגזענות ששוטף את הארץ", הפגינו בשדרות רוטשילד בת"א אזרחים, אנשי אקדמיה ויוצרים. אלוני הזכירה כי בבריטניה היהודים הם שווי זכויות, והמשפטן מרדכי קרמניצר הזהיר: הולכים בדרך שתהפוך את המדינה לגזענית. אורי אבנרי השווה את "חוקי הגזע החדשים" לחוקי נירנברג

אזרחים, אנשי אקדמיה ויוצרים הפגינו אחר הצהריים (יום א') בשדרות רוטשילד בתל-אביב במחאה על החוקים הגזעניים לדבריהם שאישרו לאחרונה הממשלה והכנסת, ושסותרים לדבריהם את רוח מגילת העצמאות.

 

השרה לשעבר שולמית אלוני הצהירה באירוע כי היא "מרגישה זרה" בעקבות הצעות החוק האחרונות, בעוד שהמשפטן מרדכי קרמניצר הזהיר כי  ישראל בדרך להפוך למדינה גזענית. אורי אבנרי טען כי הכנסת מחוקקת "חוקי גזע חדשים" שעליהם טבועה החותמת של העיר נירנברג. האירוע הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

המפגינים, ביניהם גם ראש הנוער העובד והלומד פסח האוספטר, השחקנית חנה מרון והסופרים יורם קניוק וספי רכלבסקי, קיימו את האירוע במוזיאון תל-אביב הישן, בו הוקראה הכרזת העצמאות. "החלטנו להתייחס למקום הזה כבסיס לעמוד מול כל העוול ואנחנו לא תמיד מרגישים עד כמה העוול קיצוני", אמר רכלבסקי.


אורי אבנרי, יורם קניוק ושולמית אלוני (צילום: ירון ברנר)

 

"בכל מולדת אדם הוא אזרח" 

אלוני סיפרה: "חיפשתי בכל ספרי התפילה ולא קיימת שם המילה יהודי". היא התייחסה לנושא הגיור ואמרה כי "אנחנו במדינה מתעללים בנשים, בייחוד אמהות לילדים, ומחייבים להוציא ילדים מבתי ספר ולשלוח אותם לבתי ספר של חרדים שמסתכלים להן במקרר אם הן שומרות כשרות. יש כאלה שבודקים אם הן שומרות שבת. הם באו לכאן להיות אזרחים, זה ציבור גדול שהוא קרבן להתעללות".

 

השרה לשעבר הצהירה כי היא "מרגישה זרה" בעקבות שורת החוקים האחרונים. בנוגע לתיקון לחוק האזרחות היא אמרה כי "בכל מולדת אדם הוא אזרח. היהודים בבריטניה הם בריטים, יש להם זכויות כמו לקתולים ולפרוטסנסטים".

 

פרופסור קרמניצר אמר כי "אנחנו כיהודים, הקורבנות האולטימטיביים של גזענות, הולכים בדרך שתהפוך את מדינת ישראל למדינה גזענית". לדבריו, "יש כאן ניסיון לטעון שכל מי שלא מאמין במפעל ההתנחלות הוא לא חלק לגיטימי של המדינה הזאת. החלקים הלגיטימיים הם רק אלה שמאמינים ומקבלים ממפעל ההתנחלות".

 

"לא רוצים להיות יהודים" 

בראש החוקים שנגדם הפגינו המשתתפים ניצב חוק האזרחות, שהממשלה אישרה בחודש שעבר. לפי התיקון לחוק, מבקש אזרחות יחויב להישבע אמונים לישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית", ולא להסתפק עוד בהצהרת האמונים "אני מצהיר שאהיה אזרח נאמן למדינת ישראל".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר ל-ynet: "המאבק הוא קשה, ההפגנה היא רק מהלך

אחד. במהלך יש גם שותפים בקדימה, בעבודה וגם בליכוד. העיניים נשואות למערכת הפוליטית שתשים סוף לאלימות". אופנהיימר קרא להעמיד לדין רבנים שאוסרים להשכיר דירות לערבים. על ההיענות הדלה יחסית להפגנה הוא אמר: "אני בטוח

שיש המונים רבים, גם בימין, שלא יכולים לסבול את התופעות של הגזענות של השבועות האחרונים".

 

אורי אבנרי התלונן על ועדות הקבלה שאינן מקבלות ערבים ליישובים: "בקרוב ל-700 יישובים בארץ יש ועדות קבלה אשר לפי החוק רשאיות למננוע מערבים להתקבל ליישוב. לא צריך ללמוד גרמנית כדי להבין מה קורה עכשיו במדינה הזאת". לדבריו, "כמעט כל שבוע מתקבלים עכשיו בכנסת חוקי גזע חדשים ועל כולם טבועה החותמת של עיר גרמנית אחת - נירנברג". הוא ציטט את קניוק ואמר: "אם זו היהדות, אנחנו לא רוצים להיות יהודים".

 

Read this article in English

 

 

את השידור החי הפיקה רוני גל. צילום: יהונתן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולמית אלוני
צילום: ירון ברנר
אורי אבנרי. נזכר בנירנברג
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: דודי ועקנין
פרופסור קרמניצר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים