שתף קטע נבחר

פנייה לברקת: הסר אנדרטה למצית מהומות סילוואן

חודשיים עברו מאז נורה סאמר סרחאן למוות בידי מאבטח יהודי שהותקף באבנים בכפר שבמזרח ירושלים, אירוע שגרר עימותים אלימים. ח"כ רגב ביקשה מברקת לפרק אנדרטה שהוקמה לזכרו בטענה שהיא אינה חוקית: "גם בלי אישור, וגם לפעיל טרור"

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) פנתה היום (א') לראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בדרישה להסיר מיד אנדרטה שהוקמה בכפר סילוואן לזכר הפלסטיני שנורה למוות על-ידי מאבטח ישראלי, באירוע שהוביל לפרוץ המהומות בכפר בחודש ספטמבר. במכתבה טוענת ח"כ רגב כי האנדרטה אינה חוקית, ו"מנציחה את מורשתו של פעיל פתח שעומד בראש התארגנות טרוריסטית".

 

סאמר סרחאן, בן 32 במותו, נורה למוות בידי מאבטח יהודי ב-22 בספטמבר. בחקירת המשטרה עלה כי תושבים חסמו את דרכו של המאבטח, והשליכו לעברו אבנים. הוא חש מאוים, שלף את אקדחו האישי, וירה. מהאש נהרג סרחאן, שהיה מוכר למשטרה מאירועים פליליים קודמים. על גופתו נמצאו מברג וסכין.


האנדרטה לזכר סרחאן. "היה מעורב בניסיון לינץ'" (צילום: אתר פאנט)

 

במכתבה כתבה ח"כ רגב: "נודע לי כי בימים האחרונים הוצבה שלא כחוק אנדרטה לזיכרו של השהיד סילוואן סאמר סרחאן, סמוך לשער האשפתות בירושלים". היא הדגישה כי זה "היה מעורב בניסיון לינץ' במאבטח ישראלי בעוד הוא מאבטח את תנועתם החוקית של העוברים ושבים בירושלים".

 

רגב כתבה כי התקנתן והצבתן של אנדרטאות שלא בסמכות הן עבירה על החוק, וכי אי אכיפת החוק מתפרשת שוב כחולשה ו"צפצוף על שלטון החוק". דבריה, המעשה מזמין אחרים להקים עוד אנדרטאות לא-חוקיות.


העימותים בסילוואן. "בכל מקרה היה צריך לדחות הבקשה" (צילום: רויטרס)

 

חברת הכנסת הוסיפה בפנייתה לברקת כי "לרשויות מקומיות רבות בערים שונות בישראל מגיעות פניות רבות מצד הורים

שכולים, ומשפחות אשר איבדו את יקיריהן בתאונות דרכים המבקשות להנציח את זכר יקיריהן. המשפחות נתקלות בתשובה ממלכתית מצד הרשויות השונות, ובקשותיהן טעונות אישור מוועדות התכנון השונות לרבות מועצת העירייה". היא מדגישה כי לפי המידע שיש בידיה, בנוגע לאנדרטה לזכר סירחאן לא התקבלה כל בקשה, "מה גם שאם הייתה מתקבלת בקשה כזו ראוי היה לדחותה לאלתר".

 

רגב ביקשה להזכיר לברקת כי הכנסת העבירה מסר ברור בנושאים דומים, כשאישרה לאחרונה חוק ביוזמתה שמטרתו שלילת דמי הקבורה עקב פשע לאומני. "חוק זה נועד להעביר מסר ברור לכל אלה המבקשים לחרוש רעה נגד אזרחי המדינה", כתבה, "ובטוחה אני שגם בענייני האנדרטאות ניתן להחיל פרשנות רחבה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האנדרטה בסילוואן. "צפצוף על שלטון החוק"
צילום: אתר פאנט
המהומות בספטמבר. "הכנסת העבירה מסר ברור"
צילום: עדי ששתיאל
מומלצים