שתף קטע נבחר

חוק ההפלות נפל; ליצמן נזף בעובדת משרדו

ועדת השרים לחקיקה דחתה את ההצעה של ח"כ נסים זאב מש"ס למנוע הפלות עוברים מעל גיל 22 שבועות, רק שרי ש"ס תמכו. עובדת משרד הבריאות הציגה עמדה הפוכה לזו של סגן השר ליצמן, שהבהיר: היא לא תוזמן לדיונים הבאים

חוק ההפלות הופל בוועדה. ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ב') ברוב של תשעה מול שניים את הצעת החוק הפרטית של נסים זאב מש"ס, שביקש למנוע הפלות עוברים מעל גיל 22 שבועות ולשנות את החוק הקיים, המאפשר הפלות גם בשלבים מאוחרים בהריון.

 

במהלך הדיון, נזף סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה, בעובדת משרדו שהציגה עמדה הפוכה ממדיניותו שלו, תוך שהוא מבהיר שהיא לא תוזמן לדיונים נוספים. עמדתו זאת עוררה את חמתם של שרים שנכחו בדיון, שהדגישו כי ליצמן הוא רק סגן שר הבריאות, והשר בפועל הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. שרי ש"ס, משולם נהרי ויעקב מרגיע, הצביעו בעד ההצעה, שאר השרים התנגדו. לליצמן אין זכות הצבעה, מכיוון שאינו שר.

 

במהלך העימות הסוער נזף יו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן, בסגן השר ליצמן, שמנע מעובדת במשרד הבריאות להציג עמדה הפוכה משלו. "פעמים רבות אני מרשה לעובדי המשרד לבטא עמדה אחרת משלי. אפנה ליועץ המשפטי לממשלה בשאלה העקרונית האם רשאי פקיד ממשלתי להביע עמדה מנוגדת לשר", אמר נאמן לעמיתו בוועדת השרים. ליצמן הכועס הגיב: "מקרה כזה לא מופיע פה".

 

זאב: "הפלה בגיל 22 שבועות היא רצח"

בדברי ההסבר להצעה לתיקון חוק העונשין הנוגע להפלות, כתב ח"כ זאב: "בגיל 22 שבועות העובר הוא בר-חיים, והפסקת הריון בגיל זה היא רצח של העובר ולא "הפלה". לכן הטענה שמניעת הפלה היא התערבות בחופש האישה ובזכויותיה לגבי גופה, אינה יכולה להצדיק את הפסקת ההריון בשלב זה".

 

לדברי חבר הכנסת מש"ס, הפסקת הריון כשמדובר בעובר שעבר גיל זה "מתבצעת באופן אכזרי ובדרך של המתת העובר בזריקה, תוך גרימת סבל ועינויים לעובר. המתת עוברים בני-חיים, כאשר התקדמות המדע והטכנולוגיה והרפואה מאפשרת הצלתם מחוץ לרחם, היא מעשה בלתי מוסרי באופן משווע, ובלתי צודק חרף ההתנגשות בזכויות האישה על גופה".

 

ח"כ זאב טוען בהצעה שנדחתה כי על פי החוק הקיים ניתנת סמכות לוועדה להפסקת הריון לשים קץ לחיי עוברים כמעט ללא הגבלה, הן מבחינת הסיבות והן מבחינת גיל העובר. על פי המספרים שהביא, מבוצעות מדי שנה כ-20 אלף הפלות חוקיות ובנוסף מספר כפול של הפלות באופן פרטי או באופן בלתי חוקי. בסך הכל ההערכה הבלתי רשמית היא שמדי שנה מבוצעות כ-80 אלף הפלות בארץ.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החוק לא שונה, ניתן יהיה להמשיך ולבצע הפלות
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
סגן השר ליצמן. דורש אחדות שורות
צילום: עידו ארז
ח"כ נסים זאב. "מעשה בלתי מוסרי"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים