שתף קטע נבחר

אחרי דיון סוער: חוק בשארה אושר לקריאה ראשונה

הצעת החוק לשלילת תשלומי שכר ופנסיה מח"כים החשודים בטרור תובא להכרעת הכנסת, בתום עימות מילולי סוער בין נציגי הסיעות הערביות לאלו מהימין. לפי נתונים, שילמה המדינה לבשארה מאז נמלט יותר מחצי מיליון שקלים

ועדת הכנסת אישרה בצהריים (יום ג') להעלות את "חוק בשארה" לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. לפי הצעת החוק, יופסקו תשלומי הפנסיה לחברי הכנסת החשודים בקשר עם האויב. ההחלטה התקבלה ברוב קולות, בתום עימות קולני סוער בין נציגי סיעות הימין לבין חברי הכנסת הערבים.

 

 

לפי אותה הצעת חוק, שאושרה ביולי האחרון בקריאה טרומית, תופסק העברת השכר ותשלומים אחרים לחברי כנסת בהווה ובעבר שלא התייצבו לחקירה או למשפט בעניינם, ומיוחסות להם עבירות שעונשן חמש שנות מאסר ויותר.

 

נתונים שהציג חשב הכנסת הצביעו על כך שעזמי בשארה, יו"ר בל"ד לשעבר שנחשד בסיוע לחיזבאללה, קיבל מאז נמלט מהארץ יותר מחצי מיליון שקלים מקופת המדינה.

 

אותה הצעת חוק מתייחסת רק לעבירות לכאורה שבוצעו במהלך כהונת אותו חבר כנסת, וקובעת כי ההחלטה לשלול תשלום תתקבל רק לאחר בדיקה של היועץ המשפטי לממשלה ובכפוף לכך שיאשר את המהלך.

 

יו"ר הקואליציה ואחד מיוזמי החוק, ח"כ זאב אלקין, הסביר כי "לא יעלה על הדעת שנבחר ציבור ינצל לרעה את מעמדו וחסינותו כדי להתחמק מלתת את הדין על מעשיו, ובו בעת יזכה לשכר ולפנסיה על חשבון משלם המסים. המקרה הקשה של עזמי בשארה ממחיש היטב את הצורך בחוק זה".

 

יחד איתו, נמנים על מגישי ההצעה גם חברו למפלגה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, ואף ח"כ ישראל חסון מקדימה. "בכנסת הזאת, ידענו לאחד כוחות בין הקואליציה לאופוזיציה כדי לשים גבול לניסיונות של חלק מחברי הבית הערבים לנצל את זכויות היתר שלהם כדי לפגוע במדינת ישראל", הסביר אלקין.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "המצב כיום גורם לעיוות, ולכן יש לקבוע נורמה שלפיה שליחי ציבור ממלאים ומקיימים את חובתם במסגרת החוק ובכפוף לגורמי אכיפת החוק. יש לנקוט סנקציה כלפי כל אחד, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאום, אשר ייחשד בהפרת החוק - ולא יעמיד עצמו לרשות גורמי אכיפת החוק. זהו צעד סביר שבו כל דמוקרטיה מתגוננת צריכה וראוי שתנקוט, ומהווה אמירה ברורה וחד-משמעית של חברי הבית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הח"כ לשעבר עזמי בשארה. לא יקבל עוד שכר מישראל?
צילום: איי אף פי
ח"כ יריב לוין מהליכוד, אחד מיוזמי החוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים