שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חוות הגז תישאר בבאר שבע עוד שנתיים

חרף התנגדות המשרד להגנת הסביבה - הממשלה החליטה שחברות הגז יפנו את מיכליהן מהעיר רק בתוך שנתיים. השר ארדן: "יש בכך סכנה לחיי אדם"

הצעת פשרה שמבקשת לפנות את חוות הגז בבאר שבע רק בתוך שנתיים, התקבלה הבוקר (א') בממשלה, למרות התנגדות המשרד להגנת הסביבה, שטוען כי הדבר יסכן חיי אדם.

 

 

חוות הגז, בה מאוחסנים כ-560 טונות של גז בישול דליק, הוגדרה על ידי המשרד בעבר כ"פצצה מתקתקת" בשל קרבתה למרכז המסחרי בעיר. כבר לפני למעלה משנה שהמשרד החליט לבטל את היתר הרעלים של חברות הגז במקום – במטרה לפנותן לאלתר.

 

הצעת הפשרה שהובאה הבוקר בפני הממשלה, נוסחה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, ולפיה ניתנת לחברות הגז אמישראגז ופזגז – תקופה של שנתיים לפינוי מיכליהן מהחווה.

 

בהצעת הפשרה תמך משרד התשתיות, אך כאמור התנגד לה נחרצות השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. ארדן אף שיגר מכתב בנושא לגבאי בו הוא ציין, כי "אבקש לשוב ולהדגיש את עמדתי ועמדת המשרד להגנת הסביבה כי, יש לפנות מיידית את חוות הגז ובכך למנוע אסון אפשרי שעשוי להתרחש כתוצאה מאירוע חומרים מסוכנים בחווה".

 

"הסכנה הומחשה בעופרת יצוקה, כשטילים נחתו בבאר שבע. בשום דרך הממשלה לא יכולה להיות שותפה להמלצה לאפשר שהות של שנתיים עד להעברת החווה", אמר השר ארדן בהתייחסו להחלטה.

 

כ-87 מטר ממגרש חנייה

באתר של חברת "פזגז" בבאר שבע קיימים נכון להיום ארבעה מיכלי גז, מהם שלושה בשימוש, שהקיבולת של כל מיכל היא כ-90 טון.

 

מנתוני המשרד להגנת הסביבה עולה, שחוות הגז הזו ממוקמת במרחק של 197 מטר ממרכז הקניות "מגה בול" וכ-87 מטר בלבד ממגרש החנייה של מרכז קניות זה.

 

במשרד מציינים כי המרחקים הנדרשים הם ממתקנים אלה הם 229 מטר - במידה שמדובר באנשים הממוגנים על ידי מבנה, ו-411 מטר במידה שמדובר באנשים שאינם ממוגנים - משתמשי מגרש החניה למשל.

 

גם באתר חברת "אמישראגז" ישנם ארבעה מיכלי גז (מהם שלושה פעילים) בקיבולת של כ-65 טון כל אחד. חווה זו ממוקמת במרחק של כ-100 מטר ממרכז הקניות "מגה בול" וחנויות רהיטים וכ-187 מטר ממגרש החניה של המרכז. נקודת מילוי המיכליות של חוות הגז ממוקמת גם היא במרחק של כ-110 מטר ממרכז הקניות.

 

מנתוני המשרד עולה כי מרחק ההפרדה לאנשים ממוגנים על ידי מבנה עומד במקרה זה על 206 מטר וכי מרחק הפרדה לאנשים שאינם ממוגנים עומד לכל הפחות על 366 מטר.


פורסם לראשונה 14/11/2010 09:51

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים