שתף קטע נבחר

ח"כ אמסלם: גם אם הרב יוסף ידרוש, לא אתפטר

חבר הכנסת המורד מש"ס כינס מסיבת עיתונאים והבהיר שלא ייכנע לנסיונות לדחוק אותו אל מחוץ למפלגה והכנסת. לטענתו, מתנגדיו מטעים את הרבנים ומרחיקים אותו מהרב עובדיה

הנהגת ש"ס מנסה לסלק את חבר הכנסת חיים אמסלם משורותיה ולאלצו להתפטר מהכנסת, אולם הוא הבהיר בצהריים (יום ד') כי אין בכוונתו להיכנע ללחצים. "אתם תראו אותי גם בכנסת הבאה", אמר אמסלם במסיבת עיתונאים בכנסת, "לא אחזיר את המנדט, גם אם הרב עובדיה יוסף יורה לי".

 

את המהלך נגד ח"כ אמסלם מוביל יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, בעקבות שורת התבטאויות עצמאיות מצדו בנושאים פוליטיים וחברתיים, אשר נחשבות ליברליות לעומת עמדותיה הרשמיות של המפלגה ושל מנהיגה הרוחני הרב עובדיה יוסף.

 

במסיבת העיתונאים שכינס, טען חבר הכנסת אמסלם כי יריביו בש"ס מטעים את הרבנים, כולל הרב עובדיה יוסף. לדבריו, במפלגה מנצלים את העובדה שהרבנים לא מבינים בפוליטיקה ושהוא עצמו היה בחו"ל. הוא אף טען שמונעים ממנו לפגוש את הרב יוסף והדגיש: "חוקית ומוסרית איני צריך ואיני רשאי להחזיר את המנדט". 


לא נכנע. אמסלם במסיבת העיתונאים (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לצדו של אמסלם התייצב היום ח"כ אורי אורבך. "הלוואי שש"ס היתה נלחמת נגד ההקפאה כפי

שהיא נלחמת נגד הרב אמסלם", אמר יו"ר סיעת הבית היהודי, "אני רואה ברב אמסלם שותף ומאוד מקווה שנמצא את הדרך לפעול ביחד". 

 

ח"כ אמסלם נחשב ל"בן חורג" בש"ס עוד מאמצע כהונת הכנסת ה-17, במהלך הקדנציה הראשונה שלו במשכן, שכבר בה הפגין עצמאות יתר, אולם שובץ בכל זאת למקום ריאלי לקראת בחירות 2009.  

 

קרא לחרדים להשתלב בעבודה 

בשנה שעברה פרסם חיבור הלכתי בו טען כי ניתן לגייר את חיילי צה"ל הלא-יהודים על בסיס נכונותם למסור את הנפש בשירות למען עם ישראל ומבלי שיידרשו להפוך לדתיים ולקבל על עצמם שמירת מצוות. מדובר בפסיקה תקדימית החריגה גם ביחס לרבני הציונות הדתית, והוא ספג עליה ביקורת חריפה ביותר מהציבור החרדי ובתוך ש"ס.  

 

התקרית האחרונה שהעלתה את חמתם של רבני המפלגה והיו"ר ישי ארעה לאחר שאמסלם טען בראיונות לעיתונות ובמאמרי דעה שפרסם באתרי אינטרנט חרדים כי על בני המגזר להשתלב בשוק העבודה ולא להתמסר רק ללימוד תורה, זאת בעיצומה של המערכה החרדית למען "חוק האברכים". כמו כן, תקף את ראשי מפלגתו בטענה שהם מתבטלים בפני האליטה החרדית האשכנזית. 

 

עד לאחרונה זכה אמסלם לגיבוי משני רבנים בכירים בש"ס - הרב מאיר מזוז והרב ברוך אבוחצירא ("בבא ברוך") - אולם בשבוע שעבר, בזמן ששהה בחו"ל, התנערו ממנו השניים. מזוז פרסם גילוי דעת חריף נגדו בביטאון המפלגה, "יום ליום", ואבוחצירא חתם על מכתב רבנים הקורא לסילוקו מהתנועה, והדבר סלל את הדרך להדחה.  

 

גורמים בש"ס ביקשו לכנס את מועצת חכמי התורה בראשות הרב עובדיה יוסף כדי שתחייב את אמסלם להתפטר מהכנסת, והזהירו כי אם לא יחזיר את המנדט אלא יפרוש מהתנועה ויקים סיעת יחיד, "מרן ינדה אותו". בינתיים לא כונסה המועצה, ויש הטוענים כי הדבר מתעכב בשל סוגיית הקפאת הבנייה. אמסלם חזר בינתיים ארצה וניסה לנצל את הזמן כדי להיפגש עם רבו, מזוז, אולם זה אושפז בבית חולים ולא יכול היה לקבלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחשב ל"בן חורג" בש"ס. ח"כ אמסלם
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים