שתף קטע נבחר

היועץ המשפטי: לאטום את בית יהונתן בהקדם

במכתב לראש העיר ירושלים ליועץ המשפטי לעירייה ולמפקד מחוז ירושלים במשטרת ישראל, הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לאטום בהקדם את בית יהונתן בשכונת סילוואן: "משהורה בית המשפט את שהורה, לא נמצא כי קיים מרווח שיקול דעת אלא לקיים את הצו כלשונו וללא סטייה"

בית יהונתן בשכונת סילוואן יפונה וייאטם בהקדם האפשרי. כך הורה בצהריים (יום ד') היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שפנה לעיריית ירושלים ולמשטרת ישראל בבקשה לבצע את הצו השיפוטי. הוא ציין כי הביצוע יהיה במועד הקרוב ביותר, שיתואם בין גורמי האכיפה בעירייה למשטרה. במקביל, ביקש היועץ לבדוק האם מופר החוק במבנים נוספים באזור. "הדבר חשוב לשם מראית פני הצדק ועל רקע טענות לאכיפה בררנית", הבהיר.


בית יהונתן. המהלך אינו בלתי הפיך (צילום: עטא עוויסאת)

 

במכתב, שנשלח לראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ליועץ המשפטי לעירייה ולמפקד מחוז ירושלים במשטרת ישראל, נמסר כי "בהמשך לדיונים שהתקיימו בלשכתו, ולאחר ששב ושקל בעניין, נותר היועץ המשפטי לממשלה בדעה כי עיקרון שלטון החוק מחייב את קיום הצו לפינוי ואיטום בית יהונתן שבסילוואן בהקדם. משהורה בית המשפט את שהורה, לא נמצא כי קיים מרווח שיקול דעת אלא לקיים את הצו כלשונו וללא סטייה מהוראותיו".

 

לפיכך, ביקש היועץ המשפטי לממשלה ממפקד מחוז ירושלים במשטרת ישראל להעניק את הסיוע הנדרש לשם ביצוע הצו במועד קרוב אשר יתואם מול גורמי האכיפה בעיריית ירושלים. כן צוין כי על העירייה לקיים את חלקה במישור הלוגיסטי, לצורך הבטחת ביצוע הצו.

 

היועץ ציין כי מדובר באיטום הבית בלבד - מהלך שניתן לשנותו, "ככל שתאושר תוכנית אשר תאפשר את הכשרתו של המבנה, ולאחר התאמתו לתנאי התוכנית, ניתן יהיה לשוב ולהתגורר במקום", הבהיר.

 

היועץ המשפטי לממשלה הדגיש שכפי שעיקרון שלטון החוק מחייב את ביצוע הצו בעניין בית יהונתן, כך גם הוא מחייב לפעול בנחישות נגד שאר הפרות הבניה בהתאם לקריטריונים שוויוניים, ותוך הקצאת משאבים סבירים. זאת, בתגובה לתלונות מצד פעילי ימין שטענו כי המדינה אינה אוכפת את החוק ביחס לבתים נוספים בשכונה, המאוכלסים על-ידי ערבים.

 

הוא ביקש לערוך בדיקה בעניין המבנים נוספים באזור, לגביהם עלו טענות להפרות חוק משמעותיות, "מעבר לעקרון שלטון החוק המחייב נקיטה בצעדים בכל מקרה של הפרתו - הרי שבעניין זה הדבר חשוב גם לשם מראית פני הצדק ועל רקע טענות לאכיפה בררנית", אמר. 

 

בית יהונתן הינו מבנה בן שבע קומות, שנבנה ללא היתר בשכונת סילוואן בשנת 2004, ובו גרים מתיישבים יהודים הקשורים לעמותת "עטרת כהנים".  בתחילת השנה ניסה ברקת לקדם תוכנית הלבנה כללית בסילוואן, הן לבתי הערבים במקום והן לבית היהודי, אולם בהמשך התחייב להוציא לפועל את כלל צווי האיטום והפינוי באזור.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היועץ הורה
צילום: גיל יוחנן
לאטום את בית יהונתן
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים